Torku Jelifest

Çözüm için neden bekleniyor?

  • Giriş Tarihi: 19.04.2015 8:00
  • Güncelleme Tarihi: 18:04
Çözüm için neden bekleniyor?

Şehrin merkezinde, her gün yüzlerce kişinin geçtiği bir kaldırımda çökme meydana geldi. Sorumluluk kabul etmeyen belediye ekipleri, çukuru kapattı kapatmasına ancak bir süre sonra kaldırım taşları tekrar yerinden oynamaya başladı. Şimdi hem vatandaş hem de esnaf tedirgin ve çözüm bekliyorlar

Mutlu Akü

Meram İlçesi Pirebi Mahallesi Sait Paşa Caddesi. Zemin katı işyerlerine tahsis edilen Doğan Apartmanı’nın önündeki kaldırımda geçtiğimiz aylarda çökme meydana geldi. Yaklaşık 3 metrelik çukur oluştu. Neyse ki o esnada kaldırımda kimse yoktu. Ucuz atlatıldı. İhbar üzerine olay yerine giden belediye ekipleri çukuru toprakla kapattı. Çok değil, aradan bir hafta geçti, kaldırım taşları tekrar kaymaya başladı. Yetkililere bilgi verildi ancak daha önce çukuru toprakla dolduran ve kaldırım taşlarını döşeyen ekipler, bu kez, “Bölgenin özel mülkiyet alanı” olduğunu, bu nedenle de herhangi bir şey yapamayacaklarını söyledi.

EKİPLERE GÖRE ÖZEL MÜLKİYET

Apartmandaki esnaflardan Murat Dutar, yaklaşık iki ay önce kaldırım taşlarındaki kaymaları fark ettiklerini, altına baktıklarında çok geniş bir boşluk olduğunu gördüklerini söyledi. Toprak kaymasından dolayı 3 metrelik çukur oluştuğunu belirten Dutar, Konya Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri ekiplerine haber verdiklerini, gelen ekibin, “Bizim çözeceğimiz bir şey değil” dediğini, KOSKİ ekiplerininse günü birlik çalışma yaparak çukuru kumla doldurduğunu ve üzerine kaldırım taşı döşediklerini kaydetti. Bir hafta sonra kaldırım taşlarının tekrar yerinden oynamaya başladığını ve kaymanın binaya doğru ilerlediğini ifade eden Dutar, bunun üzerine Meram Belediyesi, Büyükşehir Belediyesi ve KOSKİ ekiplerine başvurduklarını fakat gelen tüm ekiplerin “Bizim alanımız değil” diyerek diğer birimlere yönlendirme yaptığını dile getirdi. Ekiplerin, “Burası özel mülkiyete giriyor, sorunu mülkiyet sahibinin çözmesi gerekir” diyerek herhangi bir işlem gerçekleştirmediğini anlatan Dutar, esnafların, vatandaşların ve arka sokaktaki zabıta ekiplerinin BİMER’e başvurduğunu, buna rağmen herhangi bir faaliyette bulunulmadığını vurguladı.

“İNİSİYATİF KULLANILARAK YAPILMIŞ”

BİMER’in, Konya Valiliği’ne yazı gönderdiği ve bu yazının Mahalli İdareler Müdürlüğü, Meram Belediyesi, Konya Büyükşehir Belediyesi ve KOSKİ’ye tebliğ edildiğini savunan Murat Dutar, şu ana kadar herhangi bir sonuç alınamadığını söyledi. Dutar; “Buradaki kaldırımı yapan ekiplere, ikinci kayma sonrasında, “Burayı siz yaptınız” dedik, onlar da “Burayı aslında yapmamamız gerekiyordu, inisiyatif kullanılarak yapılmış, şu anda yapabileceğimiz bir şey yok” dediler. Burası, hemen yan tarafta sağlık kurumu olduğu için vatandaşların çok yoğun kullandığı bir alan. Trafik yoğunluğu da fazla. Ciddi anlamda mağduriyet var. Binanın temelinde herhangi bir zarar yok. Kepçenin çalışmasından dolayı diğer tarafa doğru kayma var. İlerleyen günlerde binanın zarar görme ihtimali yüksek.

Küçük çaplı bir kayma, binaya ciddi zarar verebilir. Kaldırım, duvar seviyesinden itibaren kaymaya başladı. Hem esnaf hem de vatandaş tedirgin, korku içinde yaşıyoruz” dedi.

BİR AN ÖNCE ÇÖZÜM BEKLENİYOR

Tedavi için hastaneye gelen bir vatandaşın, düşerek kolunu kırdığını belirten Murat Dutar; “Günde en az 3 kişi düşüyor. Özellikle de akşam saatlerinde. Otobüs seferlerinin bu caddeden yapılıyor olması ve araç trafiğinin yoğunlaşmasından dolayı da çökme olmuş olabilir. Çünkü çukuru açtıklarında yola doğru devam eden bir boşluk olduğunu gördük. Görevli bir personeli oraya indirdiler bir şey yok dediler kapattılar. Belediye ekipleri çalışma yaparken bir tane su borusu patladı. KOSKİ ekipleri, “eski, kullanılmayan hat” dediler ama içinden su akıyordu. Tahta parçasıyla boruyu kapattılar. Şu an herhangi bir uyarı levhası da yok. Kendi imkânlarımız çerçevesinde birkaç tane ürün koyarak, yazı asarak önlem almaya çalıştık. Ancak ticari malzeme olduğu için akşam işyerini kapattığımızda o ürünü içeri almamız gerekiyor. Hava karardıktan sonra ciddi bir tehlike arz ediyor. Konya, şehircilikte birçok kente örnek gösterilirken, şehrin merkezinde, özellikle Meram Belediyesine çok yakın bir yerde, sağlık işletmelerinin olduğu bir alanda böyle bir tehlikenin yaşanması doğru değil. Sorunun bir an önce çözülmesini istiyoruz. Buradaki esnaf arkadaşlar en az 4 – 5 kez ilgili birimlere telefon açtı. Telefona bakanlar, “biz oranın durumunu biliyoruz, bizi ilgilendiren bir alan değil” diyorlar. Zümrüt faciasının tekrarını yaşamak istemiyoruz. Belediye ekiplerine, “Burayı yapın, masrafını biz ödeyelim” dedik. İlk başta olumlu baktılar ancak sonra gelen ekipler kabul etmedi” diye konuştu.

“BİZİM YAPABİLECEĞİMİZ BU KADAR” DEDİLER

Esnaf Özcan Bakırcı da; “Sorun iki ay önce başladı. Şikâyet üzerine ekipler alanı açtılar ve çukuru döktükleri toprakla kapattılar. Kaldırımın altındaki boşluk tamamen kapatılmadı. Toprak döküldükten bir gün sonra da taş döşendi. Yapılan çalışmanın yetersiz olduğunu söyledik ancak “bizim yapabileceğimiz bu kadar” dediler. İkinci çöküntü, bir hafta sonra oluştu. Yetkililerle görüştük özel mülkiyet olduğunu söylediler. Bir an önce çözüm bulunması gerekiyor. Vatandaşların sağlığı için risk oluşturuyor. Bizde de tedirginlik var. Gelen müşteriler de rahatsız oluyor. Böyle bir manzara Konya’ya yakışmıyor. Yetkililer duyarsız kalmamalı. Vergilerimizi veriyoruz karşılığını görmek istiyoruz. Belediye seçimleri olsaydı sorun daha çabuk çözülebilirdi” ifadelerini kullandı. Adem SERİN

 > Yeni Meram >Konya > Çözüm için neden bekleniyor?
HABER YORUMLARI