YAZARLAR

***

“BU işyerinde herkes istediğini söyler, ama söyleneni yapar.”

***

SİNDİRE SİNDİRE…

MEB Özel Eğitim Kurumları Genel Müdürlüğü’nce hazırlanan yönetmelik taslağında pek çok tartışmalı düzenleme yer alıyor. CHP Konya İl Örgütü’nün de protesto ettiği bu maddelerden bazıları şöyle:
1- Özel okulların amaçları arasında yer alan;

“Öğrencileri Atatürk inkılap ve ilkelerine ve anayasada ifadesini bulan Atatürk milliyetçiliğine bağlı; Türk milletinin milli, ahlaki, insani, manevi ve kültürel değerlerini benimseyen, koruyan ve geliştiren; ailesini, vatanını, milletini seven ve daima yüceltmeye çalışan; insan haklarına ve anayasanın başlangıcındaki temel ilkelere dayanan demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı görev ve sorumluluklarını bilen ve bunları davranış haline getirmiş yurttaşlar olarak yetiştirmektir” ifadesine yer verilmemiş.
2- Tasarıda, Özel Ortaöğretim Okulları’ndaki Atatürk köşelerinden Atatürk’ün Gençliğe Hitabe’sinin kaldırılması öngörülüyor. Mevcut yönetmelikte Özel Ortaöğretim Okulları’nda Atatürk köşesinin zeminden yüksekte olması, Atatürk büstü veya maskının konulması, Atatürk’ün fotoğrafı, Türk bayrağı, İstiklal Marşı ve Atatürk’ün Gençliğe Hitabe’sinin uygun biçimde asılması, madalyon, gravür, Atatürk’ün eğitimle ilgili sözlerine yer verilmesine ilişkin hükümler bulunurken, taslakta bu hükümlerin tamamı çıkarılmış.

3- Özel Öğretim Kurumları’na verilecek adların “Türkçe olması” şartı kaldırılmış.

Bakan Hüseyin Çelik, “Hitabe, ayet değil ama böyle şey yok” diyor da… Denizli Özel İdare binasındaki çerçeveli hitabelerin çöp bidonlarında ne işi vardı?

Birileri bunun hesabını sormayacak mı?

Hatırlayın, vakt-i zamanında ne denmişti?

“Yavaş yavaş, sindire sindire…”

Yüce Allah’ım sonumuzu hayra getire…

***

CİDDİYET…

Konya’da yardıma muhtaç ailelere yardım eden Sosyal Yardımlaşma Vakfı’nın geleneksel toplantısı yapıldı. Kararların yazıldığı defteri, BŞ. Başkanı Tahir Akyürek’in imzalaması için Vakıf Müdürü Atilla Vardım belediyeye götürmüş.

Ama o defter buharlaşıp uçmuş!

Defterin imzadan gelmemesi üzerine Belediye ile Valilik arasında görüşme yapılmış.

İddiaya göre, belediye yetkilileri valilikten kendilerine bu defterin gelmediğini belirtmişler.

Vali yardımcısı Bekir Kaya, “Defter, Vakıf Müdürümüz Atilla Vardım tarafından Büyükşehir Belediye Başkanımız Tahir Akyürek’in imzalaması için Belediyeye götürülmüş” demiş.

Bu tür önemli karar defterlerinin yerinde imzalanması gerektiği belirtilirken, evrakın imza atacak kişinin ayağına götürülmesinin de ayrıca suç olduğu öne sürülüyor.

Ciddiyet beyler… Biraz olsun ciddiyet…

Bir su, tüp, posta dağıtıcısı kadar olamadınız!

***

SIKIN KEMERLERİ

Kaçak elektrikte hapis cezası kalkıyor.

Düzenleme, faturasını ödemeyenler için iyi. Ödeyen aboneler ise “kayıp kaçak bedeli” adı altında milyarlarca liralık yükü üstleniyor.

“Ne var bunda?” derseniz bir şey yok!

Kemerleri biraz daha sıkarız olur biter.

Elbette kemerde sıkılacak delik kalmışsa.

Sonuçta ey dostlar, “Vurun Abalı’ya!”

***

PUSULA

Bu pusula not yazılan pusula değil. Bu pusula yön gösteren pusula. Şöyle diyor MHP milletvekili Mustafa Kalaycı: “Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan 300 kilometre hızla gitmesi gereken Konya, 120 kilometre hızla gidiyor. Konya’nın radara ve pusulaya ihtiyacı var.”

Ve de arkasından ekliyor:

“Doğru tespit. Radarsız ve pusulasız gidiyoruz. Radar ve pusula görevinin ülkeyi ve Konya’yı yönetenlerin sorumluluğunda olduğunu unutmamalıyız. Konya’nın hızını kesen, takoz olan AKP’lilerdir. Birçok uygulamada Konya’nın beklenti ve talepleri karşılanmamıştır. Konya’ya, 49 il arasında yer verilmediğinden yatırım ve istihdamı artıracak teşviklerden yararlanamamıştır.”

-Pekii, Kalaycı bilmiyor mu, Konya AKP için keklik! Pusulası olmadığından ve hangi yöne gideceğini bilmediğinden ondan şaşmıyor ve Türkiye rekoru kırıyor.

Sonuç: Tam gaz yola devam Konyam!

> Yeni Meram >Yazarlar > Çöp bidonlarındaki “HİTABE”
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.