Torku Jelifest

Çocuk istismarına dikkat!

  • Giriş Tarihi: 30.04.2019 11:25
  • Güncelleme Tarihi: 11:27
Çocuk istismarına dikkat!

Son yıllarda artan çocuk istismarlarına karşı vatandaşları bilgilendiren Konya Farabi Hastanesi Psikoloğu Evrim Ünel konu hakkında açıklamalarda bulundu.

Mutlu Akü

Psikolog Ünel, bu tür olayların genellikle parklar, genel tuvaletler, ıssız sokaklar, karanlık yerler ve boş inşaat sahalarında yaşandığına dikkat çekerek, tehlikeli bölgelere karşı vatandaşları uyardı. Ünel, çocuk istismarlarının da genellikle 8-11 yaş arası çocuklarda yaşandığını belirtti. Üzücü bir sonuca da dikkat çeken Ünel, istismarların genellikle çocuğun bildiği, tanıdığı kişiler tarafından yapıldığını kaydetti.

GİZLENEN BİR SUÇ
Psikolog Ünel istismar vakalarının ne yazık ki toplumda gizlenen bir suç olduğunu dile getirerek, bu vakaların sadece yüzde 15-20’lik bir kısmının dışarıya aktarıldığını ifade etti. Yaşanan istismarın mutlaka açığa çıkması gerektiğine vurgu yapan Ünel, çocuğun destek alması gerektiğini ve istismarcının da mutlaka yargılanmasını söyledi.

NASIL ÖNLEM ALABİLİRİZ?
Çocuk istismarına karşı alınması gereken önlemler hakkında da bilgi veren Ünel, mutlaka çocukların özgüven gelişiminin desteklenmesi gerektiğine vurgu yaptı. Ünel, “Çocuklarda erken yaşta, yaşına uygun ve cezalandırıcı tutumdan uzak cinsel eğitim verilmeli. 2.5- 3 yaştan itibaren vücutlarındaki özel bölgeler mutlaka anlatılmalı. Bu bölgelerine kimsenin dokunmaması gerektiği, hatta annenin, babanın bile izinsiz dokunamayacağı anlatılmalı. 3- 4 yaşından sonra zorla sarılma, öpmek, mıncırmak, terleyince herkesin içinde üzerini değiştirmek, mayosuz denize- havuza girdirmek yanlıştır. “Bu beden benim” algısı çocuğa verilmeli ve birisi zorla öpmeye çalıştığında hayır demeyi, onu ittirmeyi bilmelidir. Aileyle çocuk arasında mutlaka güven bağı kurulmalı ve çocuk başına ne gelirse gelsin ailesine anlatacak özgüvende olabilmeli. Çocuğun istek ve taleplerine önem vererek aşırı itaatkar olmasının önüne geçilmelidir. Eleştiri boyutu yüksek ailelerde çocuklar içine kapanık, çekingen olabilir. Bu da çocuğun başına gelebilecek olayları gizlemesine sebep olabilir. Bu yüzden eleştiri boyutuna dikkat etmek gerekir” dedi.

ÇOCUKLARI POLİSLE KORKUTMAYIN!
Önemli bir konuya da dikkat çeken Psikolog Ünel, çocukları asla polisle korkutmamak gerektiğine vurgu yaptı. Ünel, “Toplumumuzda sık yapılan hatalardan birisi de yaramazlık yapan çocukları polisle korkutmaktır. Böyle durumlardan sonra çocuklar maalesef polisleri destek alınabilecek bir kişiden ziyade cezalandırıcı ve korkulması gereken kişi statüsünde görmekte ve başlarına böyle bir şey gelmesi durumunda polisten destek alma konusunda çekimser davranma eğilimi gösterebilmektedir. Son olarak çocuklara, başlarına böyle bir olay gelme durumunda, bunun kendi ayıpları olmadığını, susmak zorunda olmadıklarını öğretmek ve ne yapmaları, nereye başvurmak zorunda oldukları konusunda bilinçlendirmek gerekiyor” diye konuştu.> Yeni Meram >Konya > Çocuk istismarına dikkat!
HABER YORUMLARI