YAZARLAR

“TARİHTEN aldığımız ders, tarihten ders almadığımızdır.”

* * *

“SİYASET iki kapılı han” demiş duayenim Ali Rıdvan Bülbül.

Ancak, Aşık Veysel’imizin çalıp söylediği “insan ömrü” de değil mi?

Gitmiyor muyuz “sadık yarimiz kara toprak”a “gündüz gece iki kapılı bir handa?”

Siyaset adına siyasetçiler ve düşünürler tarafından o kadar çok söz söylenmiştir ki,

Temel fıkralarımızdan daha fazladır.

İşte ülkemiz için sadece bir damla alıntı:

Yarın, önümüzdeki ay, önümüzdeki yıl neler olacağını şimdiden söyleyip, zamanı gelince de neden gerçekleşmediklerini açıklamak.”

“Siyaset insanlık tarihindeki en eski ikinci meslektir derler. Deneyimlerime dayanarak, en eski ilk meslekten pek farkı olmadığını da söyleyebilirim.”

“Siyasetçiler çocuk bezi gibidir. Aynı nedenle ve aynı sıklıkla da değiştirilmeleri gerekir.”

“Bir siyasetçi mevkiini kaybetmemek için herşeyi yapabilir. Hatta bir de bakarsınız ki, yurtsever bile kesilmiş!

Bizi mahvedecek şeyler şunlardır: İlkesiz siyaset… Vicdansız sefahat… Çalışmadan zengin olmak… Bilgili ama karaktersiz insanlar… Ahlaktan yoksun bir iş dünyası… İnsan sevgisinden yoksun bilim… Özveri içermeyen ibadet…”

“Ahmet’e ödeme yapmak için Mehmet’i soyan bir hükümet, Ahmet’in desteğine her zaman güvenebilir.”

“En iyi hükümet, en az yöneten hükümettir.”

Siyaset, ülkemizde ne yazık ki hiçbir dönemde hiçbir zaman tam başarılı olamadı. Hep bir tarafı yarım kaldı. “Vatan-Millet-Sakarya” edebiyatları, dini duyguların sömürülmesi, takım tutar gibi parti tutulması, bilmem hangi liderin mitinglerinin daha kalabalık olması da seçim sonuçlarını önceden açıkladı.

Ancak ulu önder Atatürk gibi birini bulamadı.

Çünkü O, büyük bir siyasetçi idi. O’nun siyaseti hakkında bakın bazı liderler ne demişlerdi?

Atatürk gibi dehalar sadece görünüşte ölürler. Oysa, gerçekleştirdikleri eserlerle daima hayattadırlar.”
“Büyük adamı saygı ile selamlarım. Atatürk adı insana, bu yüzyılın büyük insanlarından birinin tarihi başarılarını, Türk halkına ilham veren liderliğini, modern dünyayı ileri görüşlü anlayışını ve bir askeri lider olarak kudret ve yüksek cesaretini hatırlatmaktadır. Çöküntü halinde bulunan bir imparatorluktan hür bir Türkiye’nin doğması, yeni Türkiye’nin hürriyet ve bağımsızlığını şerefli bir şekilde ilan ve o zamandan beri muhafaza etmesi siyaseten de Atatürk’ün ve Türk halkının işidir.”

Atatürk, büyük çok büyük bir adam, bir siyasi dahidir.”
Aradan 73 yıl geçmiş bir tek “lider” gibi lider çıkaramamışız.

Ehh, bu da bizim ayıbımız.

Şimdi de kalkmış, “falan niye listeye girememiş, filan niçin girmiş, falanca neden o sıraya alınmış” diye soruyor, kişisel görüşlerimizi anlatıyoruz. “Liderler öyle uygun görmüş” diyemiyoruz.Kaynak: Eğitim-Öğretihttp://www.reformturk.com/showthread.php?t=55403 Konya’da ise AKP’de13 vekilden çoğunluğu, “kale” olduğu halde tırpanlanmış. Ama tırpanlananlar, “hizmete böyle de devam ederiz” diyorlar. İleride kıyıdan-kenardan üst düzeyde bir koltuk kapacaklar. Ya da herhangi büyük bir kuruluşun, holdingin yönetiminde yer alacaklar. Beklentileri bu…

Bahçeli, Konya’dan beklenen listeyi çıkardı. CHP “3 olur mu?”nün hesaplarına başladı. Ancaaak, şu nokta unutulmamalı. Konya’da ve tüm Türkiye’de seçim sonuçlarının ne olacağı son üç günde yönlenir. Çünkü kaymalar en çok bu sürede görülür. Kimseler, “AKP 9-11, CHP 2-3, MHP 2-3” demesin.

12 Haziran saat 23 sularında belli olur.

> Yeni Meram >Yazarlar > Çirkin siyasetimiz
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.