YAZARLAR

Konya Başkent olmanın özelliğini, hemen her devirde yaşıyor ve yaşatıyor. Konya’dan uzatılan yardım elleri, Konya’nın her ağlayana, her sızlayana uzanmaya çalışması, Konya ile ticari, iktisadi, sosyal ve kültürel bağ kurmak isteyenlere oldukça zengin bir ufuk ve açılım sunması, şehrin ruhunda var olan Başkent şehir olma özelliğindendir.

Zaman zaman eleştirdiğimiz, bazı zaman alkışladığımız, bazen bizleri duygulandıran, bazen gönül koyduğumuz bu kadar da olmaz dediğimiz yaklaşımlar olmadı mı?

Aslında bu, şehir gibi olaylara bakmadığımızdan kaynaklanıyor.

Konya’yı idare ediyorum diye düşünenler, şehrin çizilmiş olan rotasının dışına ne yapsalar da çıkamadıklarını sanırım kolay öğrenemeyecekler.
Konya gibi Başkentler, insanlar gibi olaylara hissi yaklaşamazlar.

Hemen bir çoğumuz Konya’nın bir ruhu olduğunu unutuyoruz. Kararı kendimizin verdiğini düşüncesindeyiz.

İçerisinde yaşadığımız şehrin hoşgörü gibi, sevgi gibi, aşk gibi fevkalade özellikleri var. Bu özellikler şehre bahşedilmiş, böyle olduğu içindir ki, bu şehirde yaşayanlar, kendi istediklerini değil, şehrin ruhunda var olan o güzellikleri, isteseler de, istemeseler de, sergileme durumunda kalıyorlar.

Çünkü ellerinde değil!…

*/*/*/*/*

Konya, Filistin’de yapılanlara karşı tepki koydu. Konya, Mısır’da olanlara karşı da tepkisiz kalmadı., Konya Kerkük’ten gelenlere de kollarını açtı.

Konya bir çok ülkeden gelen insanlara “gel” diyen, kucak açan bir yaklaşım içerisinde.

Mağdurun, çaresizin, kimsesizin, devleti, ülkesi dirliği ve düzeni bozulmuşun sığınacağı bir liman şehri Konya.

Bir çok Başkent, bu özelliklere sahip olduğu için, Başkent şehirler olarak ayakta durmaya devam ediyorlar.

Selçuklu döneminden miras kalan ticari ve kültürel bağlarla bütün dünyaya açılma, bütün dünya ile buluşma, dostluk ve kardeşlik bağları tesis etme noktasında da, dünyada az sayıda şehre nasip olan bir özelliğe sahip.

Bunlardan en yenisi ve en fazla gürültü çıkaranı yeni Çin Parkı.

Meram Belediyesi tarafından yaptırılan ve içinde Konya’nın ilk biyolojik göletinin de yer aldığı Kozağaç Mahallesi’ndeki Çin Yuexiu Parkının açılması tepkilere neden oldu.

Çin onlarca yıldan beri, Doğu Türkistan’da ki Türk ve Müslüman kardeşlerimize karşı, baskı, sindirme ve asimile sürdürüyor. En küçük bir haksızlığa başkaldırıyı, bir çok insanı katlederek cevap veriyor.

Konya gibi bir şehirde yaşayanların bu yapılanları unutması, seyirci kalması ve ses çıkarmaması mümkün değil.

Konya, Doğu Türkistan’da yapılanlardan haberdar olduğunu, unutmadığını, konuyu yakından takip ettiğini Yuexiu Parkının açılışı sebebiyle ortaya koydu.

Konya, Konya olmasının gereğini yaptı. Çin Hükümetinin Doğu Türkistan’da ki baskılarını arttırdığı bir dönemde, Çin Parkı’nın açılmasının düşündürücü olduğunu ve bu açılışın anlaşılamadığını dile getirdi.

Serdar Bey bu ince ayrıntıları ne kadar düşündü bilemiyoruz.

Bu şehir haksızlıklara tahammül etmeyen bir şehir olduğunu her platformda çeşitli vesilelerle gösteren bir şehir, bugünde yaptığı o….

*/*/*/*/*

Kozağaç Mahallesi’nde yapılan parkın açılışına Konya İl Genel Meclisi Başkanı Ali Selvi, Çin Yuexiu Belediye Başkanı Wang Huan King, Meram Belediye Başkanı Dr. Serdar Kalaycı, Necmettin Erbakan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Saim Arıtan, diğer protokol mensupları ve çok sayıda vatandaş katılmıştı.

Konuşmalardan sonra Konya İl Müftü Vekili İbrahim Çayır’ın yaptığı dua ile protokol üyeleri, “Çin Yuexiu Parkı ve Biyolojik Gölet”in açılış kurdelesini kestiler.

Ve sonrada basın açıklamaları yağdı…

Gelelim madalyonun öbür tarafına…

Konya, Türkiye’nin Çin’i denecek…

Alkışlayacaksınız!…

Hatta, Türkiye’nin Çin’i olmaktan garip bir şekilde memnun ve mest olacaksınız!…

Çin’den işçi ithal etme üzerine türküler bile söyleyecek, bizim işçilere de Çin üzerinden aba altından sopa göstereceksiniz.

Kimsenin gıkı çıkmayacak!…

Bizi benzete benzete Çin’e mi benzettiler diye konuşanlara, paramızı kazanalım ötesi-berisi bizi ilgilendirmez diyeceksiniz!…

Çin’le yapılan ticaret konusunda çağ atlamalara hazırlanacaksınız. Çin’e gitmeye can atacaksınız, Çin ile ticari anlaşmalar yapma hayalleri kuracaksınız!…

Bir çok iş adamı Çin’den bir dünya mal getirtecek, ağızlarını açtılar mı, saatlerce Çin üzerine konuşmalara doyamayacaklar!…

Sonra da;

Çin hükümetleri Doğu Türkistan’a şunu yaptı, bunu yaptı diye düşünüp Çin’e tavır koyup, Çin’e gitmek istemeyecekler mi?

Çin Yuexiu Belediye Başkanı Wang Huan King, “Bugün imzalayacağımız kardeşlik protokolünün ardından iki ülke arasındaki ilişkiler giderek artacaktır ve kardeşliğimiz sonsuza dek devam edecektir.”

demiş.

Konya İl Genel Meclisi Başkanı Ali Selvi’ de, “Farklı kültürlerdeki insanlar birbirini tanıyor ve kaynaşıyor. Bu şekilde düşmanlıklar ve savaşlar önlenebiliyor.” ifadelerini kullanmış.

Temenniler güzel, ancak bu temenniler, Çin’in Doğu Türkistan üzerindeki baskıcı ve insanlık dışı davranışını ve katliamlarını değiştirmiyor.

Ve tabi ki, Konya’da Yuexiu Parkının açılmasını da!…

> Yeni Meram >Yazarlar > Çin Parkı ve düşündürdükleri!…
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.