kapat
Ruşeym Torku

Çileği Bileziğe Dönüştürüyorlar

  • Giriş Tarihi: 8.06.2013 23:30
  • Güncelleme Tarihi: 23:19
Çileği Bileziğe Dönüştürüyorlar

Konya’da organik çilek üretimi yörede yaşayanların umudu oldu. Çilek üretimine yönelen kadınlar, üründen elde ettiği geliri kollarında altın bileziğe dönüştürmeye başladı.

HÜYÜK ilçesinde kilosu 2-3 lira arasında satılan organik çilek üretimi son yıllarda gözle görülür şekilde arttı. İç piyasanın yanı sıra ihracatçı firmalar aracılığıyla yurt dışına da gönderilen, yörede doğal ortamda üretildiği için yüksek aromaya sahip olması nedeniyle aranılan bir ürün haline gelen organik çilek yetiştiriciliği bu işi yapan köylülerin yüzünü güldürdü. Geçen yıl 3 bin dekar alanda 8 bin ton olan rekoltenin bu yıl 15 bin ton olması bekleniyor.

30 yıldır yaşadığı İzmir’den çilek üreticiliğinin iyi gelir getirmesi nedeniyle doğduğu topraklara 4 yıl önce dönüş yapan Nezaket Sözeri, bir yandan çilek hasat ederken, diğer yandan koluna taktığı bilezikleri göstererek, “Hanımlara da çilek ekimini tavsiye ederim. Onlar da altın bilezik yaparlar, altın alırlar, gezerler, her şeyi yaparlar. Taşın üstüne dikseler olur burada çilek. Yeter ki, yetiştirsinler Kolumdaki bilezikleri çilekten elde ettiğim gelirle aldım. Biraz da küçük altınlarım var, onları da oğullarıma verdim” diye konuştu.

“ALTIN ÇİLEK” DEMEYE ÇEKİNİYORUZ”

Hüyük Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Yücel Doğan, çileğin iyi para etmesi nedeniyle yörede altına benzetildiğini belirterek, “Bizim çileğimiz gerçekten altın kadar değerli bir çilek. Biz altın demek istiyoruz ama medyada son dönemde ‘altın çilek’le ilgili olumsuz şeyler oldu ki, onunla karışıyor diye biz bunu söylemekten adeta çekiniyoruz” dedi.

Çileğin iyi gelir getirmesinin yörede yaşayan üreticinin ekonomisine de olumlu etki sağladığını ve özellikle kadınların kollarında artık altın bilezikleri görmeye başladıklarını aktaran Yücel, “Yakında inşallah burada da son model arabalar olacak. Bunları göreceğiz, çok güzel şeyler bunlar. Geçen yıl ilçemizde 3 bin dekarlık ekili alanda rekolte 8 bin ton oldu. Bu yılki hedefimiz 15 bin ton. Yalnız bu söylediğimiz resmi rakamlar. Kayıt dışı olan çilek ekimini de dahil ettiğimizde bu rakam daha da yükseklere çıkar. Çilek üretimi artık ilçemizde ciddi bir katkı sağlamaya başladı. Öyle ki tersine göçü sağlamaya başladı. Büyük şehirlerden köyümüze ve ilçemize işçi gelmeye başladı” şeklinde konuştu.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > Çileği Bileziğe Dönüştürüyorlar
HABER YORUMLARI