Torku Jelifest

Çiftçiler tarım fuarına akın etti

  • Giriş Tarihi: 26.03.2016 9:06
  • Güncelleme Tarihi: 4:15
Çiftçiler tarım fuarına akın etti

Konya Tarım Fuarı, bu yıl da çiftçilerle firma temsilcilerini bir araya getirdi. İlgi o kadar çok fazlaydı ki uzun kuyruklar oluştu. Stantları gezen üreticiler, sektördeki yenilikleri yakından görme imkanı buldu

Mutlu Akü

Konya Tarım, Tarımsal Mekanizasyon ve Tarla Teknolojileri Fuarı, 23 Mart’ta kapılarını ziyaretçilerine açtı. 27 Mart akşamına kadar açık kalacak olan fuara 21 ülkeden 394 firma, bin 200 marka ile katılıyor. Geçtiğimiz yıl 18 ülkeden 388 firmanın 1143 marka ile stant kurduğu fuarı bu yıl 300 bin kişinin gezmesi bekleniyor. 86 bin metrekarelik alanda gerçekleştirilen etkinliğe ilgi oldukça fazlaydı. Otoparkta yer bulmakta zorlanan konuklar, girişte de yoğunluktan dolayı bir süre beklemek durumunda kaldı. Son dönemde yaşanan terör saldırıları nedeniyle güvenlik önlemleri artırıldı. Hem dışarıda hem de içeride üst araması yapıldı. Zaman zaman özel güvenlik görevlileri ile vatandaşlar arasında gerginlik yaşandı. Polis ekiplerinin devreye girmesiyle tartışmalar büyümeden sonlandı.

ciftciler-tarim-fuarina-akin-etti-5

FİRMA TEMSİLCİLERİ İLGİDEN MEMNUN

Stantları gezen vatandaşlar, tarım alanındaki yenilikleri yakından görme fırsatı buldu, firma yetkililerinden bilgi aldı, Kimileri, traktör modeline karar vermek için, kimileri de yeni bir ekipman aradığı için gelmişti fuara. Çiftçilerin ilgisi, firma temsilcilerini memnun etti. Kayseri, Denizli ve Bursa’daki tarım fuarlarına da katıldıklarını belirten Torunoğlu Tarım Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Baş, bu tarz organizasyonları takip eden üreticilerin, sektördeki gelişmeleri detaylı bir şekilde inceleyebildiğini söyledi. Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte zamandan ve maliyetten tasarruf yapılabildiğini ifade eden Baş, geçmişte 4 – 5 ayrı makine ile hazırlanan tarlanın artık tek seferde ekilebildiğini kaydetti.

ciftciler-tarim-fuarina-akin-etti-2

GÜNEYDOĞU PAZARI KİLİTLENDİ

Tarım makineleri imalatına 1979 yılında 48 metrekarelik bir alanda başladıklarını, şimdi ise Karaman’da 7500 metrekare kapalı, 20 bin metrekare açık alanı bulunan bir işletme konuma geldiklerini anlatan Hasan Baş, “Eskiden ithal edilen birçok makine artık Türkiye’de de üretilebiliyor. Türkiye geneli, Irak, Cezayir, Mısır ve Türki Cumhuriyetlere tarım makinesi gönderiyoruz. Bilgisayarlı pancar makinesi, tıraş çapası, alabora, tarla hazırlama, bahçe çapalama, sap ve mısır kırma makineleri üretiyoruz.  Geçtiğimiz günlerde demire yüzde 22 oranında zam yapıldı. Bu zam imalatçıyı olumsuz etkiledi. Son dönemde yaşanan gerginliklerden dolayı Suriye ve Irak’a, terör olayları nedeniyle de güneydoğudaki illere makine gönderemiyoruz. Arabalarımızın yakılmasından endişe ediyoruz” diye konuştu.

ciftciler-tarim-fuarina-akin-etti-4

TERÖR, FİRMALARI OLUMSUZ ETKİLEDİ

Bursa merkezli bir firma olan Uğur Tarım’ın Diş Ticaret Sorumlusu Feriha Aydan Uğur da Konya’daki bu organizasyonun, Türkiye’nin en büyük tarım fuarı olduğunu, her yıl katıldıklarını ve memnun kaldıklarını vurguladı. Türk tarımının gelişmesi için atılması gereken çeşitli adımlar olduğunu anlatan Uğur, “bu konuda devletin destek sağlaması gerekiyor. Çünkü ülkemizdeki tarım arazileri gittikçe daralıyor ve bunun sıkıntısını yaşıyoruz. Türkiye’deki tarım makineleri, Avrupa ile yarışacak seviyeye geldi. Geleneksel tarım yöntemleri geçmişte kaldı. Artık çiftçiler daha fazla verim elde etmek istiyorlarsa teknolojiyi yakından takip etmeli. Standımıza gelen çiftçiler, satın almak istedikleri ürünün özelliklerini, makineden nasıl verim alabildiklerini soruyorlar. Bu da bizi memnun ediyor. Ülkeler arasındaki gerginlik ihracatımızı olumsuz etkiledi. Rusya geriliminden sonra firmamızın bu ülkeyle olan ticareti bitme noktasına geldi. Terör olaylarından dolayı doğu ve güneydoğudaki illerle olan ticaretimiz olumsuz etkilendi. O bölgelere makine göndermeye korkuyoruz. Güney Afrika, Brezilya gibi ülkelere yönelmeye gayret ediyoruz. Döviz kurlarındaki hareketlilik, yurt dışından makine tedarik eden firmaları olumsuz etkiledi. Bu da çiftçiye yansıyor” dedi.

TARIM MAKİNESİ GÖNDERİLEMİYOR

60’tan fazla makineyi Türkiye’ye ilk kez getiren firma olduklarını ifade eden Zimaş Genel Müdürü Turgut Ekinci de “Tarım Bakanlığı, tarım mekanizasyonları ve çiftçinin dertlerine gereken ilgiyi göstermiyor, gerekli desteği vermiyor. Geçen yıl tarım sektörü dibe vurdu. Yüzde 40 kayıp oluştu. Çiftçi, kazanamadığı için tarlasını terk etmek zorunda kalıyor. Tarım alanları imara açıldı. Devlet, öncelikle doğru tarım politikalarını tespit etmeli. Hangi ürün, nerede, ne kadar üretilecek sorusunun cevabını bulmalı. Tarım, üstü açık fabrika olarak değerlendirilir ve hava şartlarından çok çabuk etkilenir. Doğu ve güneydoğudaki illere ürün gönderemiyoruz. Hatay’daki bir bayimiz, 950 bin liralık satışı iptal etti. O bölgelerdeki bayiler, satamayacağı için makine almıyor” şeklinde konuştu.

ciftciler-tarim-fuarina-akin-etti

“TEKNOLOJİYLE MALİYET DÜŞÜRÜLEBİLİR”

Teknolojiyi yakından takip eden üreticinin, daha az gübre ve daha az tohum kullanarak daha fazla ürün elde edebileceğine dikkat çeken Ekinci, böylece maliyetlerin düşeceğini, çoğalan nüfusu, azalan işlenebilir araziye rağmen doyurma imkanı sağlanacağını kaydetti. Gelişmiş ülkelerin ileri tarım teknolojileri kullandığını ifade eden Ekinci, terör olaylarından dolayı bazı yabancı misafirlerin Konya’daki fuara gelmekten vazgeçtiğini belirterek “firma olarak İran, Suriye, Yunanistan, Hırvatistan, Azerbaycan ve Fas gibi ülkelere tarım makineleri gönderiyoruz. İç savaştan dolayı Suriye’deki bayimiz işine son verdi. Fuar alanındaki stantlarda aşırı gürültü var. Burası panayır yeri değil, Türkiye’nin medarı iftarı” ifadelerini kullandı

ciftciler-tarim-fuarina-akin-etti-3

EN FAZLA TRAKTÖR KONYA’DA SATILDI

2003 yılında faaliyete geçen Erkunt Traktör’ün Yurtiçi Satış Müdür Vekili Yalçın Sertel de “Milli traktörü ilk üreten firmayız.  İlk yıl 1500 adet traktör satışı yapıldı. Çiftçinin ihtiyaçları tespit edilerek hareket ediliyor ve bu doğrultuda traktör üretiliyor. 25 bin kapasiteli bir fabrikamız var. Yurt içinde 7000 civarında satış gerçekleştiriyoruz. Yurt dışında 22 ülkede pazar oluşturduk ve 1500 civarında traktör ihracatımız var. Geçen yıl en fazla traktörü Konya’da sattık. 2015’te 250 olan satış rakamının bu yıl 450’ye çıkacağını düşünüyoruz. Konya tarım fuarı kendini çok geliştirdi ve uluslararası nitelik kazandı. Türkiye’nin her yerinden üreticiler geliyor. Bu yıl fuar sayesinde Kenya bayiliği oluşturduk, anlaşma yaptık ve 12 traktörün alımını yaptılar. Türkiye’deki tarım alanları azalıyor ancak profesyonellik artıyor. Geçmişte toprağını nadasa bırakan çiftçi, günümüzde ürün çeşitliliğiyle her yıl daha fazla verim almaya başladı. Gübre ve makine teknolojisi çok gelişti. Terör olaylarından dolayı özellikle Diyarbakır’daki bayiler makine satın alamıyor” dedi.

Adem SERİN> Yeni Meram >Konya > Çiftçiler tarım fuarına akın etti
HABER YORUMLARI