Torku Jelifest

CHP’nin Konya milletvekili adayları belli oldu

  • Giriş Tarihi: 29.03.2015 20:20
  • Güncelleme Tarihi: 10:47
CHP’nin Konya milletvekili adayları belli oldu

Konya 1. sıra milletvekili adayı 3 bin 140 oy alan Mustafa Hüsnü Bozkurt oldu

Mutlu Akü

CHP’nin hakim denetiminde milletvekili adaylarını belirlemek amacıyla ön seçim kararı aldığı Konya‘da 1. sıra milletvekili adayı 3 bin 140 oy alan Mustafa Hüsnü Bozkurt oldu.

Yüksek Seçim Kurulu gözetiminde 28 aday adayının yarıştığı ön seçim sürecinde 3 bin 140 oy alan Mustafa Hüsnü Bozkurt ilk sırada yer alırken, ikinci sırada ise 2 bin 869 oy alan Gülsüm Filorinalı ikinci, 2 bin 862 oy alan Mehmet Turgay Bilge üçüncü, 2 bin 806 Ali Cemal Cömert dördüncü, 2 bin 535 oy alan Mehmet Ali Ünal beşinci sırada yer buldu.

CHP Konya İl Başkanı Bekir Yetiştirici, gazetecilere yaptığı açıklamada, partisinin iktidar ateşini Konya‘dan yakacaklarını belirterek, sonuçların hem adaylar hem partileri açısından hayırlı uğurlu olmasını diledi.

Konya İl Başkanı Bekir Yetiştirici, “Konya’da şu anda iki milletvekili çıkardığımızı biliyorum. Hedefimiz 4 milletvekili çıkarmak. CHP’nin demokrasi söylemi başladı. Konya’da önseçimin uygulanması için kararlı bir şekilde hareket ettik ve bunun karşılığını aldık. Önseçime 28 aday adayımız katıldı. 7 Haziran akşamı CHP’nin iktidar ateşini Konya’dan yakacağız. İnançlıyız çünkü azmettik, çok çalıştık” dedi.

“CHP’DE BAYRAM HAVASI VAR”

CHP Konya Milletvekili Aday Adayı Mevlüt Karpuz da Türkiye’de önseçim yapan tek parti olduklarını söyledi. İl ve ilçe örgütlerinin, önseçim konusunda ısrarcı olduklarını ve bu talebin partinin üst kademeleri tarafından dikkate alındığını belirten Karpuz, “şu anda CHP örgütlerinde bayram havası var. Aday adaylarımız, Konya’yı temsil edebilecek nitelikte” diye konuştu. Hedeflerini de anlatan Karpuz, Kuzey Konya Projesinin hayata geçirilmesi gerektiğini, bunun için de Konya topraklarına yaklaşık 24 kilometre uzaklıkta olan Hirfanlı Barajındaki suların Konya Ovasına aktarılabileceğini kaydetti. Öncelikli konularının tarım olduğunu anlatan Karpuz, “köyler boşalıyor, küçük yerleşim yerlerinde nüfus azalıyor çünkü üretim yapılamıyor. Bunun temel sebebi de ovanın sulanmaması. Konya’nın hem genel idareden hem de yerel idarelerden aldığı hizmetlerin yeterli olmadığını görüyoruz. Konya, hak ettiğini almadı. Siyasi partilerdeki tüm arkadaşlar bu yolda hareket etmeli” dedi.

“AKP’Lİ KADIN VEKİLLER DESTEK OLMADI”

Önseçim kararının alınmasını bir kazanım olarak değerlendiren CHP Konya Milletvekili Aday Adayı Deniz İndibi Çelik de “CHP, Cumhuriyete inanan bir partidir. Bunun için de kendi kanallarında demokrasiyi işletmediği sürece, toplumdaki demokrasi işletilemez. Öyle olduğu için de şu anda önseçimle biz, ciddi anlamda demokrasiye inanan bir parti olduğumuzu kanıtlamış olduk. Diğer siyasi partiler gibi biat kültürüyle ya da sadece Genel Başkanın sözüyle halkın vekillerinin seçilemeyeceğini göstermiş olduk. Umarım diğer siyasi partilere de bu bir örnek olur. Üyelerin kendi vekillerini seçmesi, partimizin demokrasiye ve cumhuriyete olan inancını gösterir. CHP’nin Konya’da kadın milletvekili olmadı bugüne kadar. O nedenle CHP’den TBMM’ye girecek ilk kadın vekil olarak, Konya’daki diğer kadın vekillerden çok daha farklı şekilde kadınların sorunlarıyla ilgileneceğimi düşünüyorum. Konya’daki mevcut kadın vekiller, kadın haklarını yeterince savunmuyor. AKP’nin kadın vekillerini hiçbir zaman yanımızda göremedik. Toplumsal olaylarda bize hiçbir zaman destek olmadılar. CHP’nin ışığını bugünden yaktık” dedi.

“ÖNSEÇİM, PARTİDE DİRİLİŞ SÜRECİ BAŞLATTI”

Milletvekili Aday Adayı Hüseyin Yağcı da “Genel Merkezin almış olduğu önseçim kararı tabanda büyük bir coşku oluşturdu. Bir aydır arazideyiz. Kendimizi tanıttık. Önseçim de partide bir diriliş, toparlanma süreci başlattı. İktidara geliyoruz. Biz bundan sonra Konya’da hayırlı işler yapacağız. Çünkü Konya’da uyanış başladı. Vatandaş, ülkenin gidişatından memnun değil. Hükümet Konyalıyı hiç galeye almadı. Ceketi atsak kazanırız diye düşündü. Bugüne kadar Konya’ya bir çivi çakmadılar. Hükümetin yaptığı bütün pisliklerin hesabı sorulacak” şeklinde konuştu.

“ÖNSEÇİM, TÜM PARTİLERE ÖRNEK OLMALI”

Uzun bir süredir siyaset yaptığını belirten Milletvekili Aday Adayı Mustafa Hüsnü Bozkurt da “Önseçim kararının, ülkemizdeki tüm siyasi partilere örnek olmasını diliyorum. Bu karar, parti içi demokrasinin en önemli tezahür alanıdır. Önseçimi sadece CHP yapıyor. Önseçim, parti örgütlerinin, kendi milletvekilini seçmesini sağlıyor. Bu bakımdan çok yararlı ve demokrasi açısından ciddi bir açılım olarak görüyorum. Ülkemizin iyi yönetilmediğini düşünüyoruz. Halkımızın daha iyi bir yönetime layık olduğunu düşünüyoruz. Ülkemiz, gerek dış gerek iç politikada gerekse ekonomide hak ettiği konumda değil.  Umuyorum ki halkımız da bu görüşümüze katılır. 7 Haziran’dan sonra Türkiye’nin Türkiye’den yönetildiği, Ankara’dan yönetildiği, Konya’nın Konya’dan yönetildiği gerçek bir demokrasi hayata geçer diye umuyorum” dedi.

 “CHP, KONYA’DA KASIRGA OLUŞTURACAK”

CHP Selçuklu İlçe Başkanı Mustafa Yeniyol da önseçim kararının alınmasının önemli bir heyecan getirdiğini ifade etti. Önseçimin, en son 1999 yılında yapıldığını hatırlatan Yeniyol,  “Aday adaylarımız, Konya’nın bütün sokaklarını gezdi. Şu anda 3 – 0 öndeyiz. Bu seçimde kendimizi halka daha iyi anlatacağız. Açıklanan hedeflerimizden sonra AKP telaşa düştü. Bülent Arınç – Melih Gökçek polemiğinde siyasi rant çatışması ve koltuk çatışması var. Başbakan Ahmet Davutoğlu herhalde gidici ve onlardan biri başbakanlığa talip. CHP, Konya’da kasırga oluşturacak. Milletvekillerimizle her yere ulaşacağız. Diğer partilerin vekillerini hiç göremiyorum. Çünkü onlar yukarıdan emirle tayın ediliyorlar ve özgürce hareket edemiyorlar. Halkla bütünleşen tek parti CHP” ifadelerini kullandı. Adem SERİN> Yeni Meram >Konya > CHP’nin Konya milletvekili adayları belli oldu
HABER YORUMLARI