YAZARLAR

Seçim sürecine girilirken, Ana Muhalefet Partisi’nin Konya ayağında, “alan çalışmaları için” düğmeye basıldığı izlenimi edindim.

Yeni oluşturulan İl Yönetim Kurulu’nu tanıtım amacına dönük basın toplantısından üç önemli noktanın altını özellikle çizeceğim;

Birincisi; yönetimde beş bayanın görev almasıdır. Bunlar, Halkla İlişkiler’den Sorumlu Başkan Yardımcısı Emekli Vergi Denetmeni, Mali Müşavir ve Ekonomist Fatma Şen, Kadın Kolları’ndan Sorumlu Başkan Yardımcısı Emekli Öğretmen Ümmühan Yavuz, Parti İçindeki Eğitim’den Sorumlu Başkan Yardımcısı Emekli Öğretmen Şerife Nuran Yücel, Sivil Toplum Kuruluşları’ndan Sorumlu Başkan Yardımcısı Harita Teknikeri Ayşe Aydemir ve Yönetim Kurulu Üyesi Serbest Avukat Ayşe Totan.

CHP, kadın kotasını özenle uygulayan bir siyasal partidir. Gönül ister ki, bayanlar her alanda olduğu gibi, siyasette de çoğalsın ve etkin rol alsın. Kadın, zerafet, nezahat, ve nezaket kavramları iç içedir. Kadınların bulunduğu toplumlarda ve siyasal kirlenmenin duraksayacağı kanısındayım. Söz dalaşlarıyla,

siyaset giderek kirlenmekte, etik kuralları bile zaman zaman zorlanmaktadır.

İkincisi; il yönetiminin fotoğraf karesinde deneyimlilerle gençlerin harmanlanmasıdır. Bu aynı zamanda gençlerin önünü açmak anlamına gelir ki, doğrusu da budur.

Örneğin yıllanmış CHP’li dostumuz Eczacı Ali Suat Günaydın’ın yönetimde bulunması şanstır. Genç politikacıların deneyimlilerden öğrenecekleri çok şeyler vardır.

Üçüncüsü; yönetimde 7 emekli öğretmenin birden yer almasıdır. Bu sonucu CHP’nin eğitim ve öğretime verdiği değer olarak yorumluyor ve algılıyorum.

Basın toplantısını çok sayıda gazeteci izledi. Bunda kuşkusuz Basından Sorumlu Başkan Yardımcısı Hüseyin Çakır’ın duyarlı ve bilinçli iletişimi etkin olmuştur.

Sayın Çakır göreve hızlı ve iyi başladı.

Damardan soruyu, bir zaman onur duyduğum İletişim Fakültesi’nde dört yıl çeşitli derslerine girdiğim, Merhaba Gazetesi’nin Yazı İşleri Müdürü Çetin Oranlı Attila Kart’a sordu;

“Duyumlarımıza göre, Konya’dan değil başka bir ilden aday gösterilecekmişsiniz?”

Sayın Kart, Parti Meclisi üyesi, Yolsuzluklarla Mücadele Komisyonu’nun da başkanıdır. Adaylar son olarak Parti Meclisi’nde biçimlenmektedir.

Sayın Kart, Çetin’in sorusuna şu yanıtı verdi;

“Ben özbeöz Konyalıyım. Kuşkusuz, birinci tercih Konya’dan aday olmak isterim. Bunun dışında parti üst yönetiminin kararına da saygılıyım.”

Sözü Sayın Kart’a getirmişken, devam edelim. O, bir siyaset duayenidir. Konya sınırlarını aşmış, çalışmaları, söylemleri ve eylemleri yurt coğrafyasında ses vermektedir. Konya’yı siyaset arenasına taşıyan insandır.

Basın toplantısında sorulara verdiği yanıtlar, ne denli donanımlı ve yetkin olduğunu ortaya koymuş, gazetecileri bilgilendirmiştir.

CHP’nin Konya’da başarılı olması için gecekondu adaylarından soyutlanması gerekir.

Konya ve ilçelerinde yerleşik kişilere kapılar açılmalı, alan çalışmalarına takım halinde tez başlanmalı, kadın – erkek, yaşlı – genç kapı kapı, dükkan dükkan dolaşılmalı, en önemlisi halkla ilişkiler eksiksiz devreye sokulmalıdır.

BİR DAMLA:

■ Özgür bir ülkede her birey kendi görüşünü açıklama hakkına; diğerleri de onu dinlememe hakkına sahiptir.

■ En politique, ce qui n’est pas nécessaire, n’est pas utile; ce qui n’est pas utile, est nuisible.”

> Yeni Meram >Yazarlar > CHP'NİN BASIN TOPLANTISI'NDAN
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.