Torku Jelifest

Flaş karar! CHP küçülmeye gidiyor

  • Giriş Tarihi: 6.12.2015 11:13
  • Güncelleme Tarihi: 11:16
Flaş karar! CHP küçülmeye gidiyor

Kurultay için geri sayımın başladığı CHP’de, ‘yönetim’ eksenli radikal değişiklikler için de kollar sıvandı. Ocaktaki olağan kurultayda partinin vitrini yenilenecek, parti yönetimi küçülecek. CHP'deki değişim sadece vitrin ve tüzük değişikliği ile sınırlı kalmayacak.

Mutlu Akü

1 Kasım seçiminin ardından olağan kurultay sürecine kilitlenen CHP’de, ilçe kongreleri bugün son bulacak. Hafta içinde başlayacak il kongreleri ise 3 Ocak tarihinde bitecek. CHP, 16-17 Ocak’ta olağan büyük kurultayını delegelerini yenileyerek gerçekleştirecek. Partideki yenilenme hareketi, delegeler, il ve ilçe başkanlarıyla sınırlı kalmayacak.

Asıl değişim tüzük ve program kurultayıyla yaşanacak

Yaklaşık 3 yıldır kurultay yapılmaması nedeniyle aynı ekiple çalışan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, partinin vitrini olarak görülen Parti Meclisi’nde (PM) radikal değişikliklere gitmeyi planladığı belirtiliyor. CHP Lideri’nin, kurultayın ardından Merkez Yürütme Kurulu’nda da (MYK) köklü değişiklik yapmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Partide asıl değişim, olağan kurultayın ardından 2016’nın ortalarında toplanması planlanan tüzük ve program kurultayıyla yaşanacak. Tüzük değişikliğiyle, şu anda 60 üyesi bulunan PM’nin üye sayısının 40-42’ye, 17 üyesi bulunan MYK üye sayısının da 10-12’ye düşürülmesi hedefleniyor.

Seçimin faturası teşkilatlara

Değişim rüzgârından örgütler de payını alacak. Partide, örgüt yapılanması sil baştan yenilenecek. Aktif-pasif üyelik sistemi daha etkin kullanılacak. Habertürk’te yer alan habere göre Seçimlerde başarısız olan teşkilatların görevden uzaklaştırılmaları ve partiye yeni üyelikler kolaylaştırılacak.

CHP’deki değişim sadece vitrin ve tüzük değişikliği ile sınırlı kalmayacak. Program kurultayıyla, parti programı da yeniden yazılacak.> Yeni Meram >Politika > Flaş karar! CHP küçülmeye gidiyor
HABER YORUMLARI