Torku Jelifest

CHP Konya İl Başkanı Bektaş: “Türk Milleti artık seçimlerden yoruldu”

  • Giriş Tarihi: 20.01.2020 9:22
  • Güncelleme Tarihi: 9:32
CHP Konya İl Başkanı Bektaş: “Türk Milleti artık seçimlerden yoruldu”

Yeni Meram Gazetesi'nin her hafta gerçekleştirdiği “Meramımız Haber” programının bu haftaki konuğu CHP İl Başkanı Av. Barış Bektaş oldu

Mutlu Akü

GAZETEMİZİN her hafta gerçekleştirdiği “Meramımız Haber” programının bu haftaki konuğu Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Konya İl Başkanı Av. Barış Bektaş oldu. Bektaş ülke ve Konya gündemine dair değerlendirmelerde bulunarak “Meramımız Haber” ekibinin özel sorularını yanıtladı. Kongre süreci ile ilgili açıklamada bulunan Bektaş, “Adaylar, geçmişte hizmetleri olmuş abilerimiz, Hüsnü Bozkurt ve Saim Sezen var. Hep beraber yarışacağız. İddiam; Partide kimse ‘Barış Bektaş kongrelerden kurtulamayan bir siyasetçi diyemez” dedi. Ayrıca Konya yatırımları ile ilgili de sorularımızı yanıtlayan Bektaş, “Konya’da şehir hastanesinin yapıldığı yer tohum ıslah arazisi. Tahıl ambarı dediğimiz Konya’nın tohumların ıslah edildiği bir alana Şehir Hastanesi yapıldı. Çiftçilerle ilgili en küçük bir planlamanın olmadığını görüyoruz. Biz Konya’da küçük bir kitleye hitap etmemize rağmen tarım çalıştayı yaptık. Su ile ilgili raporlar hazırladık ve merkeze bildirdik” diye konuştu. Ayrıca Bektaş, Konya’da ciddi derecede bir üretim potansiyelinin olduğunu dile getirerek, bu üretimlerle ilgili bir marka değeri ortaya konulamadığının da altını çizdi.

“KURUMLARA KALİTE KATAN SÜREKLİLİKTİR”

Kurumlara kalite katanın süreklilik olduğuna dikkat çeken CHP Konya İl Başkanı Av. Barış Bektaş sözlerine şu şekilde devam etti; “Her şeyin adı değiştiriliyor ve kurumsal yapısı ile oynanıyor. Oysa kurumlara kalite katan sürekliliktir. Evrensel Basın Yayın İlkelerinin gerçekleştirilmesi noktasında maalesef Türkiye’de elverişli şartlar bulunmuyor. Artık sarı basın kartlarının dağıtımına bile yürütme ve onun türevi olan idare müdahale eder hale geldi. Siyasetçiler başta olmak üzere her kesim etkileniyor ama Basın Yayın kuruluşlarının ciddi manada sıkıntıları var. Ama biz Yeni Meram’ın eskiden olduğu gibi yayın hayatını sürdüreceğini düşünüyoruz ve bunu da yapıyor zaten.. Bütün kaynaklar bir varlık fonunda birleştirildi. Ereğli’de Sümerbank, Ilgın’da Şeker Fabrikası, Seydişehir’de Alüminyum Fabrikası, TÜMOSAN ve hepsi satılmış haldedir. Ben katı muhalefet içerisinde bulunan bir İl Başkanı değilim. Bir İl Teşkilatını yönetiyorum. Konyalıyım ve Konya’nın, ülkenin değerlerini biliyorum. Konya’nın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a olan sevgisini de biliyorum.”

“CHP ERKEN SEÇİME HAZIRLIKLI BİR KURUMSAL YAPI İÇİNDEDİR”

CHP’nin her türlü erken bir seçime hazırlıklı olduğunu vurgulayan Başkan Bektaş, hizmet odaklı bir anlayışın CHP’yi iktidara taşıyacağını da söyleyerek, “Seçimler, bir hizmet yarışı olmaktan çok mazbatayı alıp kazanmaya yönelik bir hale gelmeye başlamıştır. Türk Milleti artık seçimlerden yoruldu. Bununda nedeni; seçimler olağan akışına hiçbir zaman bırakılmadı iktidar tarafından. Anayasal korunma altında olup, zamanının değiştirilememesi aslında diğer partilere verilen bir şans. Şunu kabul edelim; partiler arasında falan herhangi bir yarış yok. Partiler artık parti devleti haline gelmiş ve artık bürokratların, AK Parti’nin temsilcisi gibi davrandığı, kurumların artık tarafsızlığını yitirdiği bir ortamda devletle mücadele eden partiler var. Buna rağmen siz özgün bir seçim yaptığınızda yerel seçimlerde de olduğu gibi sonuç alıyorsunuz. Ama genel seçimler maalesef öyle olmuyor. CHP erken seçime hazırlıklı bir kurumsal yapı içindedir. Biz her türlü seçime hazırız. Halkın ihtiyaçları ile ilgilenen partinin CHP olduğu biliniyor. Hizmet odaklı bir anlayış bizi genelde de iktidara taşıyacaktır diye düşünüyorum” dedi.

“PARTİDE KİMSE; ‘BARIŞ BEKTAŞ KONGRELERDEN KURTULAMAYAN BİR SİYASETÇİ DİYEMEZ.’”

Kongre sürecini sürdürdüklerini ifade eden Başkan Bektaş, adaylar ile birlikte hep beraber yarışacaklarını söyleyerek ifadelerine şu şekilde devam etti; “Kongreye biz veya başka arkadaşlar hazırlıklı bir şekilde gireceğiz. CHP Parti içi demokrasinin olduğu partidir. Bunu zaten bizzat görmekteyiz. Siyasi partiler yasası çok çirkin bir şeyi dayatıyor oda delegelik sistemi. Bu üyeleri, delegelere göre daha önemsiz gösteren bir sistem. Tamamen 12 Eylül’ün ürünüdür. Biz bunu hafifletmeye çalışsak da bu usul ile yapmak zorundayız. 3 dönemdir görev yapan 8 ya da 10 tane İl Başkanımız var. Bunlar Kemal Kılıçdaroğlu’na karşı, Muharrem beyi desteklemiş ekipler. Başka partilerde olsalar bu arkadaşlar kurultayın ardından hemen görevden alınırlar. Ama CHP’de görevden alma yok. Konya İl Başkanlığı delegelerimizin takdiri. Adaylar, geçmişte hizmetleri olmuş ağabeylerimiz, Hüsnü Bozkurt ve Saim Sezen. Hep beraber yarışacağız. Bu Genel Merkezin müdahale etmediği bir alan. İnşallah güzel olacak diye düşünüyorum. İddiam; Partide kimse ‘Barış Bektaş kongrelerden kurtulamayan bir siyasetçi diyemez.’ Geçen dönem karşımda iki aday vardı birisi meslektaşım Av. Tarkan Büyükoktar’dı. Bu dönem benim yönetimim de yer alacak kendisi. Biz, bizimle yarışanlara saygısızlık yapan ve kazanınca kibre bürünen bir anlayışta olmadığımız için hepimiz başarılı oluyoruz. Genel Başkanımızda haksız rekabet yapacak işlere girmez. En az 10 tane il başkanı vardır onlarda Genel Başkanın hilafına hareket ederler. Konya’da en çok verim aldığım çalışma, 2019 yılının yaz ayında Milletvekilimiz Abdüllatif Şener ile birlikte köylere kadar ziyaret etmemiz oldu.”

“KONYA’DA KÜÇÜK BİR KİTLEYE HİTAP ETMEMİZE RAĞMEN TARIM ÇALIŞTAYI YAPTIK”

Çiftçiler ve üretimlerle ilgili çalışmaların ve planlamaların yapılması gerektiğinin altını çizen Başkan Bektaş, kendilerinin Konya ile ilgili ‘Tarım Çalıştayı’ yaptıklarını ifade ederek; “Konya’da şehir hastanesinin yapıldığı yer tohum ıslah arazisi. Tahıl ambarı dediğimiz Konya’nın tohumların ıslah edildiği bir alana Şehir Hastanesi yapıldı. Hepimiz insanız elbette ki teknolojik gelişmeler hoşumuza gidiyor. Bir bilimde, hayatta hep ilerleme halindeyiz ama bu noktada Avrupa ve Amerika şunu görmüş; İnsan sayısı artıyor, en kaliteli şekilde protein ihtiyaçlarını nasıl karşılarım? Bizde samanı ve buğdayı ithal ettiğimiz günlere geldiğimiz noktada sadece rant odaklı ekilebilir alanlara şehir hastanesini sevk ediyoruz. Beton, inşaat hayatın temeli değildir. Yerel Yönetimler sosyal adaleti sağlama konusunda devreye girmeli. Yerel yönetimlerin dilencileri, çöpleri toplamak, toplu ulaşımı sağlamak gibi görevleri var. Çiftçilerle ilgili en küçük bir planlamanın olmadığını görüyoruz. Biz Konya’da küçük bir kitleye hitap etmemize rağmen tarım çalıştayı yaptık. Su ile ilgili raporlar hazırladık ve merkeze bildirdik. Beyşehir Gölü 22 metre çekilmiş. Konya’ya nereden su getirileceği hiç kimsenin umurunda değil. Çiftçilerde haklı olarak tabandan su çekiyorlar. Bu noktada yatırımlar yapılmalı. Biz ‘Derman Belediyeciliğinin’ devreye girmesi gerektiğini düşünüyoruz. Tarım ve Sanayi hamleleri ile başlanan bir ülkede bütün siyasetçiler bunun üzerine bir şeyler koymuştur. Ama artık plansız bir ülkedeyiz. Yerel yönetimler hem halkın elinden tutmak noktasında hem de yerel üreticiyi desteklemek noktasında bir üst akıl şeklinde davranmalıdır. Belediyelerden bizim beklediğimizde budur” diye konuştu.

“KONYA’DA ÜRETİM VAR AMA MARKA YOK”

Konya’da ciddi derecede bir üretim potansiyelinin olduğunu dile getiren Başkan Bektaş, bu üretimlerle ilgili bir marka değeri yapılamadığını da belirterek sözlerine şu şekilde devam etti; “Torku diye bir markamız var. Konya daha çok marka değerler oluşturulması gerek ama bir marka değer oluşturulamıyor. Korkunç bir üretim yapıyoruz kent olarak. Türkiye’de 4 litre sütten 1 litresini Konya yapıyor ama Sütaş gibi bir marka ortada yok. Bu açığı Torku gidermiş gibi gözükse de yeterli değil. Torku gibi markaların kentimizde çoğalması lazım ve bunların düzgün bir şekilde işletilmesi lazım.”

“BELEDİYE BAŞKANLARIMIZIN MUTLAKA GEÇERLİ BİR GEREKÇELERİ VARDIR”

Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen Akıllı Şehirler ve Belediyeler Kongresi’nden ayrılan CHP’li Belediye Başkanlarının neden ayrıldığına dair ‘Meramımız Haber’ ekibi Başkan Bektaş’a soru sordu. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan CHP Konya İl Başkanı Barış Bektaş sözlerine şu şekilde devam etti; “CHP’li Belediye Başkanlarımız halkına hizmet noktasında çalışmalar yapmakta. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan halka hizmet noktasında ısrarla randevu talep eden bir Ekrem İmamoğlu var. Başkanlarımız basit hezeyanlar ile veya ego ile toplantıları terk edecek karakterde değiller. Toplantıdan ayrılma gerekçelerini bilemiyorum ama mutlaka geçerli bir gerekçeleri vardır.”

“’YURTTA SULH CİHANDA SULH’ TEMEL PRENSİBİMİZDİR”

“Yurtta Sulh Cihanda Sulh” anlayışını yanlış anlatıldığını söyleyen Bektaş, “Dış politika ile ilgili bir savrulma yaşadığımız muhakkak. Partimizin anlayışı ‘Yurtta sulh cihanda sulh’ temel prensibidir. Bu çok yanlış anlatılıyor. ‘Yurtta sulh cihanda sulh’ derken çekingen, pısırık bir politikayı sanki Türkiye Cumhuriyeti benimsemiş gibi anlatılıyor. Öyle değil! Atatürk’ün zamanında o yaptığı anlaşmalar neyi öngörüyor; Emperyal güçlerin bu bölgedeki etkinliğini kırmaya azaltmaya yönelik öngörü var. Şimdi bu noktada siz bu prensipleri genel manada bırakırsanız Irak başta olmak üzere akabinde Suriye’de de bu politikaları devam ettirirseniz Libya’da bunun aslında devamıdır” diye konuştu.
“BİR PARTİNİN BÖYLE VATANDAŞLAR ARASINDA SUNİ AYRIMLARA DAHİL EDİLMESİ MÜMKÜN OLAMAZ”

Türban yasaklanmasına CHP’nin her zaman karşı çıktığını dile getiren Bektaş, “Türk toplumunu böyle suni ayrımlarla bölüp, ondan sonra bunu da bir partiye mal etmek haksızlıktır” diyerek sözlerine şu şekilde devam etti “Biz sıkıştırılmak istenen siyaset anlayışına ciddi manada karşı çıkıyoruz. Türkiye’de bazı kavramlar birbiri ile karıştırılıyor. 28 Şubatçılar ile CHP’lilerin özdeşleştirilmesine ciddi manada itiraz ediyorum. Şöyle itiraz ediyorum; 1994 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesine girmiş birisi olarak, bütün anabilim dalı başkanları ve hocaların sosyal insanlar olduğu ve türbanlı arkadaşlarımızın derslere girmesi noktasında hiçbir olumsuz bir şey gerçekleşmemiştir. 28 Şubat ile birlikte türban yasağı üniversitelere getirildi. Bunun öncülüğünü yapan Kemal Alemdaroğlu’nun da bizim partimiz ile bir ilgisi yok. Bugün Burhan Kuzu var. Bizim zamanımızda bu adam İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde doçentti. Profesörlük tezi yeterli bulunmadığı için gerçekleşmedi. Burhan Kuzu’nun profesörlüğünü veren 28 Şubatçı Kemal Alemdaroğlu’dur. Bu konuda halkımız öyle aldatılıyor ki… Bu 28 Şubatçı yapı geldiğinde İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ana Bilim Dalı Başkanlarının tamamı solcuydu ve istifa ettiler. Bu adamlar ile bizim özdeşleştirilmemiz ciddi manada yanlıştır. Parti olarak biz bunu reddediyoruz. Bu partinin kökü, yüz yıl eskiye dayanıyor. Türkiye’de yaşayan en köklü dünyada ise en eski ikinci partiyiz. Bir partinin böyle vatandaşlar arasında suni ayrımlara dahil edilmesi mümkün olabilir mi? Mümkün olmaz şöyle ki; İl kadın kolları üyelerimiz arasında türbanlı, kapalı ablalarımız var. Gençlik Kollarımızda türbanlı kız kardeşlerimizde var. Bu ciddi anlamda normalleşti ve böylede olması lazım. Çünkü bu halkın içerisinde yaşıyoruz. En başından türbanın yasaklanması bana ters çünkü ben annesi kapalı bir insanım. Türk toplumunu böyle suni ayrımlarla bölüp, ondan sonra bunu da bir partiye mal etmek haksızlıktır.”
Hüseyin MENEKŞE> Yeni Meram >Konya > CHP Konya İl Başkanı Bektaş: “Türk Milleti artık seçimlerden yoruldu”
HABER YORUMLARI