YAZARLAR

***

“KAPANMAYAN tek yara vicdan yarasıdır.”

***

SEN NEYMİŞSİN BE DP

DP lideri Namık Kemal Zeybek, herkesin DP’nin kurucusunun Celal Bayar olarak bildiğini ancak asıl kurucusunun Mustafa Kemal Atatürk olduğunu iddia ederek şöyle demişti: “Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk, son yıllarında Celal Bayar’ı başbakan yaparak bu ülkeyi ona emanet etti. Atatürk, Cumhurbaşkanı iken ülkenin ekonomisini Celal Bayar’a emanet etti. Şehit Başbakanımız Adnan Menderes’i de keşfederek siyasete dahil eden yine Atatürk’tür, ancak herkes bu gerçeği göz ardı ediyor. Kurtuluş Savaşı sırasında mecliste mandacılar vardı ve bunlar Kurtuluş Savaşı’nın yapılmasını istemiyorlardı. Bugün de mandacılar var. Bunların zihniyeti o zamanların Ali Kemaller’inin zihniyetidir. Bugünkü iktidar 28 Şubat’ta başlayan satranç oyunuyla başa getirilmiştir. Giderek sivil bir dikta rejimine doğru ilerliyoruz. Stalin’in, Lenin’in, Hitler’in zihniyeti AK Parti’de yeniden dirilmiştir.”

Ancaak, DP bir türlü dirilememiştir!

***

ATA’NIN CHP’Sİ

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünden sonra O’nun kurduğu Cumhuriyet Halk Partisi sürekli sancılar yaşadı, hala yaşıyor.

Birincisi CHP, seçmenlere kendi programını yeterince tanıtamıyor. İkincisi CHP, tabanını genişletemiyor. Üçüncüsü CHP, Kurultay üzerine Kurultay yeniliyor. Bu da seçmenlerin akıllarını karıştırıyor.

Dördüncüsü CHP, kendi içerisinde birlik beraberliği tam olarak sağlayamıyor.

Beşincisi CHP, ne bileyim; “Ötekileştirme”, “Olası”, “İrdeleme” ve benzeri sözcükleri sık sık kullanarak seçmenlerin aklını bulandırıyor. Köy odalarındaki, köy kahvelerindekiler değil, kentteki yurttaşlar bile CHP’nin ifadelerini çok ağır buluyor, anlamakta büyük güçlük çekiyor, hatta anlamıyor.

İşte bu CHP, halka kendini tanıtamıyor.

Eee, parti içi çekişmeleri de bunlara eklerseniz seçimlerde yüzde 26’larda tekliyor.

CHP’nin Türkiye’deki taktikleri, Avrupa ülkelerinde sosyal demokrat partilere oy kazandırıyor.

Ülkemizde eğitimsiz yurttaşlar gelişmiş ülkelerin düzeyine ulaşamıyor.

Çıkacaksınız sahaya, Başbakan Tayyip Erdoğan başta olmak üzere çevresindeki üst düzey bakanlar, bürokratlar, “Allah”, “Din”, “İman”, “Kitap” , “Mezhep”ten dem vuracaksınız ve “Vatandaş Mülayimler”in damarlarına bu şekilde şırıngalayacaksınız. Zaten şırıngaladınız mıydı, geleneksel Türk kültürü uyarınca ailesi onun sözünden çıkamayacağı için başarıya ulaşacaksınız. Üstelik; odun, kömür, makarna, şeker, çay, yağ, altın, ayakkabı, tencere, pirinç, bulgur dağıtacaksınız. Sonra da bu nüzul seçim sistemiyle yüzde 40-45’lik oy oranlarıyla yüzde 66’larla Meclis’te turuncu koltuklara kurulacaksınız.

CHP’de “Gençlik” de yok!

Bakıyorsunuz, CHP’li çevreniz genellikle 50-60-70’liklerle dolu. Bir de bakıyorsunuz “Sosyal Demokrat”lığı ilk plana alan, özgürlükleri, cumhuriyeti, laikliği dillerine pelesenk edenler; işçiyi, memuru, köylüyü, esnafı, işsizi, emekliyi, öğrenciyi, öğretmeni, çiftçiyi koruması gerekenler köşeyi dönmüşler!

Zenginlerin partisine transfer olmuşlar!

Bu CHP, sloganlarındaki gibi Türkiye’yi karanlıktan aydınlığa çevirecek çeviklikte görülmüyor. Çünkü,

Atatürk’ün ilkelerini içine sindirememişler, kendi çıkarları için yürümüşler. Kurultay savaşı bitti de… İç karartıcı bu tabloyla iktidara nasıl yürünebilir?

Çoğunluk CHP’liler şunu öneriyor:

“Mustafa Sarıgül genel başkan olmalıdır.”

Biz dostuz ve dostların sözleri ağırdır.

Herşeye rağmen… Herşeye rağmen…

CHP ulusun çimentosudur, sigortasıdır.

***

ÇİNCE
Rusya Başkanı Brejnev, ABD’yi ziyaretinin sabahı Ford, Brejnev‘e geceyi nasıl geçirdiğini sordu:

“İyi uyudum ve bir rüya gördüm: Beyaz sarayda komünist bayrağı dalgalanıyordu.”

Brejnev’in cevabına Ford karşılık vermedi.

Bir yıl sonra bu kez Ford Rusya’ya gitti.

Sabah Brejnev ona nasıl uyuduğunu sordu.

Ford: “İyi uyudum ve rüya gördüm: Kremlin’de komünist bayrağı dalgalanıyordu.”

Brejnev memnundu.

Ford devam etti: “Bayrakta acayip yazılar vardı, okuyamadım, zira yazılar Çince idi!”

> Yeni Meram >Yazarlar > CHP…
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.