YAZARLAR

Yeni Meram Gazetesi’nin 30 Mart 2012 tarihli nüshasında Cihat Yazıcı tarafından kaleme alınan “Geçmişten Toparlanmak” başlıklı köşe yazısıyla ilgili Cüneyd Zapsu’nun gönderdiği cevap ve düzelme metni:

30 Mart 2012 tarihli nüshasında Cihat Yazıcı tarafından kaleme alınan “Geçmişten Toparlanmak” başlıklı köşe yazısında “Erdoğan’ın dönemin danışmanı Cüneyd Zapsu, Amerikalılara Tayip Erdoğan hakkında “Bu adamı kullanın dedi” şeklinde şahsıma atfen kullanılan ifadeler doğru değildir.

Konuşmacı olarak davet edildiğim Amerika Birleşik Devletleri’nde 7 Nisan 2006’da yapılan Amerika-Türkiye İlişkileri ve Türk Ekonomisi konulu toplantıda bir konuşma yaptım. Bu konuşmada yazılı ve görsel basında sık sık yer alan ve Türkçe anlamı “Bu adamı süpürmeyin kullanın” demek olan ifade kullandığım iddia edilmiştir.

Bu iddia ile ilgili hakkımda Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan suç duyurusu sonucunda 18 Temmuz 2006 tarihinde tüm belgeler araştırıldıktan sonra takipsizlik kararı verilmiştir.

Konuşma Türk gazetecilerine değil. Amerikalı AEI üyelerine yapılmıştır. İki dinleyicinin ifadelerinin tercümesini ekte sunuyorum , böylece konunun asıl muhattapları tarafından nasıl algılandığı da anlaşılmış olacaktır.

Bu nedenle bu cevap ve düzeltme yazımın 5187 sayılı Basın Kanunu’nun 14. maddesi gereğince Gazetenizin ilk çıkacak nüshasının aynı sahifelerinde ve aynı puntolarla yayınlanmasını, aksi durumda yasal yollara başvurmak durumunda kalacağımı ihbar ve ihtar ederim.

Sevgili Cüneyd,

Türk medyasının senin geçtiğimiz hafta AEI’daki ziyaretin hakkında yazdıkları saçmalıklara inanamıyorum. Özelliklede senin Başbakan hakkında söylediklerini yorumlayan biçimsiz yöntemlerine. Benim senin söylediklerinden anladığım bu kişinin dürüst, dindar bir Müslüman ve gerçek bir demokrat olduğu ve eğer biz Amerikalılar onu ikna edebilirsek, bizim adımınıza İslam dünyasına bizimle kıyaslanamayacak bir güçle hitap edebileceği. Bir Amerikalı olarak bana bu çok iyi bir fikir olarak geliyor. Bunun Başbakana nasıl bir saygısızlık olarak yorumlanacağını ise idrak edemiyorum.

Bence buradaki esas tartışma konusu “faydalanmak” fiili. Sen, bizim Başbakan’dan “faydalanmamız” gerektiğini söyledin, ve bazı Türk gazeteciler bunu “manipüle” etmek olarak yorumlamayı tercih ettiler. Evet, ben çok iyi İngilizce konuştuğumu söyleyebilirim ve bana göre bu senin söylediğin –kesinlikle- değil. “ Kullanmak” burada “iletişim kanalı olarak kullanmak” manasında ve kendi şahsi kredibilitesini mesaja katabilen bir kanal olarak kullanılmak manasında. Biz Amerikalıların İslam dünyasına iletişim için yardıma ihtiyacımızın olduğu oldukça açık. Türk Başbakanı bize bu konuda yardımcı olma konusunda istekliyse, biz ona minnettar oluruz. Biz ikimiz de kendini tanıdığımızdan, Tayip Erdoğan sadece biz Amerikalılar onun söylemesini istiyoruz diye inanmadığı bir şeyi söyleyemez.

Her şeyden öte, ben senin Türkiye’nin bakış açısı konusunda söylemesi gerekenleri söylediğine inanıyorum. Bu dinleyiciler arasında bulunan Amerikalıların duymak istediği şeydi. Özellikle duymak istemedikleri noktalar ise soru ve cevap kısmında oldukça net olarak anlaşıldı. Bu da toplantını neden faydalı olduğunu gösteriyor. Bazı konularda anlaşmazlık içinde olan arkadaşlar görüş alışverişi, ilişkilerin hayatta kamasını sağlar. Özellikle de, Michael Rubin’in BIM’in yeşil sermaye tarafından desteklendiği hakkındaki saçma iddiaları çok etkin bir şekilde çürüttüğün için çok memnunum.

Bu günlerde “çürütülmüş” gazetecilik siyasetin bir parçası galiba. Ama ne kadar utanç verici bir şey. Etkin iletişim zaten zor bir konu iken bir de buna bilinçli bir şekilde yapılan çarpıtma eklendiğinde daha da zorlaşıyor.

Sevgiler,

Grenville Byford

Sevgili Cüneyd

Amerikan Enterprise Enstitüsü’ndeki fevkalade seminerde söylediklerin hakkında çıkan çarpıtılmış haberlerden dolayı şok olduğumu ve endişe duyduğumu söylemek zorundayım.

Seni orada dinleyenlerden biri nasıl olurda söylediklerinden Başbakan’a saygısızlık yaptığını düşünebilir anlamıyorum. Ben senin söylediklerinden Birleşik Devletler ve Türkiye’nin bölge için birçok paylaşılan ülkeleri ve umutları olduğunu, demokratik kuruluşlar konusunda da kesin kararlılık içerisinde olduğunu anladım.

Bizler, senin “her ne kadar farklılıklarımız olsa da –ki bu dostlar arasında çok normaldir- beraber çalışmamız lazım gelir Başbakan’ın kredibilitesinden hepimizin paylaştığı ve her değişik inanca bağlı vatandaşların haklarına saygı gösteren toleranslı bir demokrasi ülküsünü gerçekleştirmede avantaj sağlamamız gerekir” dediğini anladık.

Ben AEI’da söylediklerinin çarpıtıldığını görmekten dolayı üzgünüm ve umarım bu açıklama kayıtları düzeltme amacında kullanılabilir.

En içten dileklerimle,

Richard Perle

> Yeni Meram >Yazarlar > CEVAP VE DÜZELTME
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.