Torku Jelifest

Cep telefonu yasağına destek

  • Giriş Tarihi: 12.02.2019 13:32
  • Güncelleme Tarihi: 13:36
Cep telefonu yasağına destek

Kulu Kaymakamlığı tarafından alınan kararla ilgili açıklamalarda bulunan Türk Eğitim Sen Konya 2 Nolu Şube Başkanı Veli Doğrul, “Öğrenmenin veya verimli çalışmanın en büyük düşmanı telefon. Bu düşmanın önüne geçilmesi noktasında alınan kararı doğru buluyorum” dedi

Mutlu Akü

Geçtiğimiz günlerde Konya’nın Kulu Kaymakamlığı öğrencilerle ilgili ilginç bir karara imza attı. Kaymakamlık, eğitim öğretim döneminin ikinci yarıyılının başlamasının ardından Milli Eğitim Müdürlüğüne gönderdiği yazıyla, okullarda cep telefonunun kullanımının yasaklanmasını istedi. Kulu İlçe Kaymakamı Ali Edip Budan’ın yayınladığı emirde “İlçemiz sınırları içerisinde bulunan tüm eğitim-öğretim kurumlarında öğrenim gören okul öncesi, ilkokul, ortaokul, lise ve dengi okul öğrencilerinin eğitim kurumlarında bulundukları zamanda cep telefonu kullanımı yasaklanmıştır” denildi. Alınan kararın doğru olduğunu belirten Türk Eğitim Sen Konya 2 Nolu Şube Başkanı Veli Doğrul, konuyla ilgili açıklamalarda bulunurken aynı zamanda kararın veliler tarafından da oldukça desteklendiğinin altını çizdi.

UYMAYANA PARA CEZASI VERİLECEK

Öğrencilerin cep telefonu kullanımının yasaklanması talimatını veren Kulu İlçe Kaymakamı Ali Edip Budan’ın yayınladığı kararda, yasağa uymayan öğrencilerin velileri hakkında 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’na göre para cezası uygulanacağı belirtildi. Kabahatler Kanununu ‘Emre aykırı davranış’ başlıklı 32’nci maddesine göre velilere idari para cezası uygulanacak.
32’nci madde şöyle: (1) Yetkili makamlar tarafından adlî işlemler nedeniyle ya da kamu güvenliği, kamu düzeni veya genel sağlığın korunması amacıyla, hukuka uygun olarak verilen emre aykırı hareket eden kişiye yüz Türk Lirası idarî para cezası verilir. Bu cezaya emri veren makam tarafından karar verilir. (2) Bu madde, ancak ilgili kanunda açıkça hüküm bulunan hallerde uygulanabilir. (3) 1.3.1926 tarihli ve 765 sayılı Türk Ceza Kanununun 526 ncı maddesine diğer kanunlarda yapılan yollamalar, bu maddeye yapılmış sayılır.

“VELİLER BU KARARI DESTEKLİYOR”

Alınan kararı desteklediklerini belirten Türk Eğitim Sen Konya 2 Nolu Şube Başkanı Veli Doğrul, “Sosyal medya, akıllı telefonlar aracılığıyla ciddi anlamda kullanılmaya başlandı. Bu noktada maalesef öğrencinin elinden akıllı telefon düşmüyor. Bu yüzden kaymakamlık tarafından alınan kararın çok doğru bir karar olduğunu düşünüyor ve Kulu İlçe Kaymakamı Ali Edip Budan’ı tebrik ediyorum. Şunu da özellikle belirtmek istiyorum. Alınan karar öğretmenler ve veliler tarafından da oldukça destekleniyor” dedi.

“SÖZLÜ UYARILAR YETERLİ DEĞİLDİ”

Öğrenmenin veya verimli çalışmanın en büyük düşmanının dikkat dağılması olduğunu ve dikkati dağıtan unsurların başında da telefonun geldiğini belirten Doğrul, şu ifadelere yer verdi: “Özel okullarda, öğrenci sabah okula geldiği zaman elinden cep telefonu alınıyor. Alınan bu telefon öğlen tatilinde öğrenciye tekrar geri veriliyor. Daha sonra öğrenci derse gireceği zaman telefon tekrar öğrenciden alınıyor ve akşam ders bitiş saatine kadar da geri verilmiyor. Tabii özel okullardaki bu uygulama devlet okullarında söz konusu değil. Sadece bir takım sözlü uyarılarla öğrencinin okula cep telefonu getirmesi engellenmeye çalışılıyor. Fakat bu sözlü uyarıların da yeterli kalmadığını görüyoruz. Bu noktada sözlü uyarıların yeterli kalmaması durumu Kulu Kaymakamlığı tarafından alınan kararla ortadan kalktı. Umarım bu karar bütün ilçelerimize örnek olur.”

“VELİLERİN İÇİ RAHAT OLSUN”
Derslerde sıkılan öğrencilerin sıkıntılarını gidermek için cep telefonuna başvurduğunu söyleyen Türk Eğitim Sen Konya 2 Nolu Şube Başkanı Veli Doğrul, öğrencilerin derste sıkılmaması için öğrenme sürecine dâhil edilmesi gerektiğini söyledi. Doğrul, “Maalesef bazı aileler endişeli oluyor ve dolayısıyla her aradığında çocuğa ulaşmak istiyor. Bu da çocukta bir korku yaratıyor ve çocuk ‘Ailem aradığı zaman ulaşamazsa merak eder’ düşüncesiyle sürekli telefonu kontrol ediyor. Şunu belirtmek isterim ki öğretmenlerimiz hem anne hem de babadır. Çocuklarla ilgili her türlü sıkıntılar ailelerine mutlaka bildiriliyor. Bu yüzden velilerimizin içi rahat olsun” diye konuştu.

Kader EŞİYOK> Yeni Meram >Konya > Cep telefonu yasağına destek
HABER YORUMLARI