YAZARLAR

Cenneti Kazandıran Salih Ameller-Muammer Bağcı-Yeni Meram Gazetesi

Salih amelleri kazanmak sanıldığı kadar kolay değil.Aşağıda arz edeceğim nine hariç herkes cennete girmek ister ama cenneti kazanmak için çok önemli görevler var.O cennet ki Allah’a inanıp salih ameller işleyen kimseler için hazırlanan,eskimeyen,çürümeyen hiçbir zaman özelliğini ve güzelliğini yitirmeyen yerdir.

Orada Allah’u Teala Salih kulları için hiçbir gözün görmediği, hiçbir kulağın duymadığı,hiçbir insanın hayal etmediği hizmetleri vardır.Cenneti kazanmak için Allah’u Teala şöyle buyuruyor:İman edip güzel işler yapanlar muhakkak onlar için cennetin kapıları açılacaktır.

Halisane temennimiz şudur; Yüce Mevlam tüm Müslümanlara cenneti nasip etsin.

Şimdi sizlere Salih ameli olan, ameline güvenen, Yüce Mevla’ya yakın olan bir nineyi tanıtacağım. Bu Salih ameli olan nineyi 35 yıl evvel merhum ünlü vaizimiz Tahir hocamız Kap Camii içinde Cuma günü cemaate anlatmıştı. Ağlayanlar verdi cemaatin içinde.35 yıldır aklımdan hiç çıkmadı. Önemine binayen sizlere aktarmayı uygun gördüm.

Kendi halinde küçük bir barakada yaşayan yaşlı bir ihtiyar nine temin etmek için kırdan çalı çırpı toplayıp oturduğu barakayı ısıtmaya çalışırdı. Bu ihtiyar nine günlük ihtiyacını temin eden,kendi halinde yaşayan bir nineymiş.İlerlemiş yaşına rağmen her gün dışarıya çıkarmış.Bu yaşlı nineye kolu komşu pek önem vermezmiş.İhtiyar ninenin bir özelliği varmış,gizliymiş ve kendinden başka kimse bilmezmiş.İhtiyar nine kimseyi rahatsız etmeden kendi halinde yaşarmış.Bu ninenin Yüce Mevla’ya yakınlığını bilen yokmuş.

Bir gün ninenin barakasının yanına bir kral saray yaptırmak istemiş.Ninenin yaşadığı barakanın bahçesine sarayın bahçe duvarı isabet ediyormuş.Sarayı yapan kişi nineyi arıyor,bulamıyor.Fakat nineyi 2.defa da aramıyorlar.Ninenin barakasını yıkıp sarayın bahçe duvarını ninenin barakasının üzerinden geçiriyorlar.

Akşam olunca nine barakasına dönüyor. Bakıyor ki barakanın yerinde yeller esiyor. Nine sağa başvuruyor. Sola başvuruyor kimseden netice alamıyor. Nine abdest alıp iki rekat namaz kılıyor ve Yüce Mevla’ya şöyle sitemli dua eder: Rabbim ben barakada olsaydım yalvar yakarır yıktırmazdım. Ben yoktum siz de mi yoktunuz? Der. Ve secdeye kapanır. Bir anda bir tufan çıkar, her taraf dümdüz yerle bir olur. Nine olanları görür ve tekrar secdeye kapanır. Şöyle dua eder; Yarabbim benim ruhumu hemen al zira kendimde büyüklük hissederim der ve aynen öyle olur.

Halisane temennim Yüce Mevlam herkese nine gibi Salih ameller nasip etmesi ortak arzulardandır.

> Yeni Meram >Yazarlar > Cenneti Kazandıran Salih Ameller
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.