YAZARLAR

Cennet’in de, Cehennem’in de anahtarı kılıçtır.

Cennet güçlük ve zorluklarla, Cehennem de şehvetlerle kuşatılmıştır.

***

■ Cehennem’e gidecekleri bildiriyorum, dinleyiniz! Sertlik gösterirler. Acele ederler. Kendilerini üstün görürler. Cennet’e gidecek olanları haber veriyorum dinleyiniz! Zayıftırlar, güçleri yetmez. Bir şey yapmak için yemin ederlerse, Allahü Teâlâ, bunların yeminlerini, muhakkak yerine getirir.

Hz. Muhammed Cehennem ve Cennet’le ilgili öngörülerini sıralamayı sürdürüyor;
■ Cehennem’e girmesi haram olan yâhut Cehennem ateşinin yakması yasak olan kimdir? Size bildiriyorum. Dikkat ile dinleyiniz! Yumuşak olanların, kızmayanların hepsi!
■ Dikkat ediniz. Size haber veriyorum! Cennet’in yüksek derecelerine kavuşmak isteyen, saygısızlık yapana yumuşak davransın! Zulmedeni affetsin! Malını esirgeyene ihsanda bulunsun! Kendisini aramayan, sormayan eşini, dostunu ve akrabasını gözetsin!
■ Kızdığı zaman istediğini yapabilecek bir kimse kızmazsa, Allahü Teâlâ kıyâmet günü onu herkesin ortasında çağırır;

— Cennet’te istediğin hurinin yanına git!
■ Yavaş, yumuşak davranmak, Allah’ın kuluna verdiği büyük ihsandır. Aceleci, atak olmak, şeytanın yoludur. Allahü Teâlâ’nın sevdiği şey, yumuşak ve ağırbaşlı olmaktır.
■ İnsan, yumuşaklığı, tatlı dili sebebiyle, gündüzleri oruç tutanların ve geceleri namaz kılanların derecelerine kavuşur.
■ Kızdığında öfkesini yenerek yumuşak davranan kimseyi Allahü Teâlâ sever.
■ Kuvvetli olmak, başkasını yenmek demek değildir. Kuvvetli olmak, kahraman olmak, kendi öfkesini yenmek demektir.
■ Allah için aşağı gönüllü olanı, Allahü Teâlâ yükseltir. Bu, kendini küçük görür. Fakat insanların gözünde büyüktür. Bir kimse, kendini başkalarından üstün tutarsa, Allahü Teâlâ onu alçaltır. Herkesin gözünde küçük olur. Kendini yalnız kendisi büyük görür. Köpekten, domuzdan aşağı görünür.
■ Sıcak su buzu erittiği gibi, iyi huylu olmak, insanın günahlarını eritir, yok eder. Sirke balı bozduğu, yenilmez hâle soktuğu gibi, kötü huylu olmak, insanın ibadetlerini bozar, yok eder.

■ Derin kuyu, ahirette kâfir ve günahkâr kimselerin azap çekecekleri ceza yeri. Kur’an-ı Kerîm’de inanan ve güzel amel işleyen kimselere Cennet vaat edildiği gibi ; kâfir ve günahkâr kimselere de Cehennem vaat edilmiştir.

Kâfir, münâfık ve müşrikler Cehennem’de ebedî kalırlar, orada ölmezler ve azabları hafifletilmez. Tövbe etmeden günahkâr olarak ölen ve Allah’ın kendilerini affetmediği mü’minler ise Cehennem’de ebedî kalmazlar. Kendilerine günahları kadar azap edilir. Sonra Cennet’e girerler ve orada ebedî kalırlar.

Cehennem dediğin dal odun yoktur

Herkes ateşini kendi götürür.

Cehennem yerinde hiçbir ateş yoktur,

Herkes ateşinin beraberinde götürür.

■ Cehennem’e, kalplerini günahlarla üşütenler girer.

■ Ateş, benim yıkayan, yuyan, emziren annem, Bir arınma kurnası olsa gerek cehennem.

■ Ya Rabbi! Biz dünyada güneşin sıcağına dayanamazken cehennemin hararetine nasıl dayanalım?

■ Korkunç bir kurban bayramı olan kıyamet günü, inananlara bayram günüdür, öküzlere ölüm günü.

BİR DAMLA:

Sırat kıldan incedür, kılıçtan hem keskincedür
Varup anın üstünde evler yapasum gelür.
Dibinde gayya vardur içi nar ile pürdür

Varuben ol gölgelikte biraz yatasım gelir.

> Yeni Meram >Yazarlar > CENNET VE CEHENNEM
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.