YAZARLAR

Ulular şehri Mevlana diyarı Konya’mızın yüceler yücesi ulvi değerini bilmeyenler, bilmelidir ki , Mevlana’mız kadar değerli ve önemli bir ulvi değerimiz de Anadolu Türklüğünün ilk toplu şehitliği CENNET ÇUKURU ŞEHİTLİĞİ Konya’mızdadır. Bugün saygı ve huşu ile andığımız ÇANAKKALE ŞEHİTLERİ Türk Tarihine altın harflerle yazılmış ulusal varlığımızın yaratıcılarının destanıdır.

Çanakkale Destanı tüm ihtişamı ile İstiklal Marşımızın içinde ve özünde yer alırken çılgınların çelik zincirlerini kıran, çelik zırhlı duvarları delen, Türklüğün iman dolu göğsü gibi Serhad’lerin varlığının medeniyet denen canavarları dize getirdiğinin kanıtıdır.

O marş ki bizlere ve gelecek nesillere bastığın yerleri toprak diyerek geçme tanı uyarısı ile şehitliğin Cennet’te Peygamber’lere yoldaş olma şerefinin de keza en yüce kanıtıdır. Yaratılan vatanın da bir cennet olduğunun kanıtı da keza vatan uğruna feda olunurken kazanılan toprağı sıksan şüheda fışkıracağının ifadesi anlamı da ulvidir, çok ulvidir.

Çanakkale’nin destanının özündeki o yüce kahraman Ulu Önder ATATÜRK’ ün aziz ruhunun şad olması en tabii duamızdır.

Böylesine ULVİ Mİ ULVİ, BİR DESTANIN kahramanlarının başındaki kumandan bazen müstevli kafalı bağnazlarca inkar edilmektedir ki bu bedbahtlar elbette tarih denen gerçeğin azameti altında ezilip yok olacaklardır.

Tarihi gerçekler, Konya’mızdaki CENNET ÇUKURU ŞEHİTLİĞİ efsanesi nasıl bin yıldan bu yana unutulmamışsa, Ulu Önder ATATÜRK gerçeğinin de asla ve asla unutulmayacağı ortadadır.

CENNET ÇUKURU EFSANESİ’ne bir bakalım; Türklüğün tarihinin yüce kahramanlarından KUTALMIŞ OĞLU SÜLEYMAN ŞAH Akdeniz üzerinden bir ayrı kol olarak ALPARSLANIN ANADOLUYA GİREN ORDULARI izinde Toroslar’ı 10 günde geçip Orta Anadolu merkezindeki Bizans’ın IKONYA’sını alıp Türklüğe bir kutsal şehir kazandırmayı ister KAYI ve AFŞAR TÜRKLERİ’NDEN oluşan boyları ile AKÖREN’İN KAYI ve AFŞAR bölgesinde yurt tutar. Tarihçilere ışık tutan bu gerçek Osmanlı ve Cumhuriyet dönemi tapu kayıtları ile tescil görmüştür.

Ulu önder ATATÜRK’ün ATA ve ANA soyunun da bu AVŞAR Türk boyu içinden olduğu görülmektedir.

KUTALMIŞ OĞLU SÜLEYMAN ŞAH leventlerinden bir mangayı Bizans’ın İKONYA’sı içine salar ve bu şehri ele geçirme planları için bilgi toplamak ister. Ne yazık ki bu leventler Bizanslılarca topluca yakalanıp şehit edilirler. Mevtaları Şimdiki Musalla Mezarlığı yanında bulunan derin çukura atılır.

İKONYA’yı teslim alan o yüce kumandan Leventlerini sorduğunda gerçeği öğrenir, Leventlerin toplu makberi olan bu çukura burası CENNET ÇUKURU’DUR der. Tarih 1072, o günden bu yana bu CENNET ÇUKURU ve çevresi kutsal bilinir. Ecdadımız 1000 yıldan bu yana bu mekanda HACET-YAĞMUR dualarına burada çıkar. Bu çukurun içinde açılan bir kuyunun suyu Zemzem aşılama suyu olarak kullanılır.

ların �ne� �c kalınarak, insanların kazandırdığı sıfatların hakkını, hakkaniyet ölçüsünde yerine getirebilmek, erdemli bir siyaset ahlakı olacaktır.

■ Birileri milletvekilliğini dokunulmazlık zırhına kavuşmak için ister, ben dokunmak için milletvekilliği istiyorum. Hiçbir sıfat adımın, kişiliğimin önüne geçmedi, bundan sonra da geçmeyecek inşallah. Hiçbir şeyi ne aday adaylığım döneminde erteleyeceğim, ne de milletvekili olduğumda da hesapların adamı olmayacağım. Tek bir hesap kesici olan Allah’ın hesabında yüzümüzü kızartacağımız bir hatamız, bir suçumuz olmasın yeter de artar bize.

■ AK Parti anayasa ve yasal değişiklikleri yapıyor; istediğimiz mükemmellikte yasalara kavuşalım, uygulanan yasaların takibini yapan bir irade gösterilmezse, kime ne faydası olabilir, yine zulümden başka.

BİR DAMLA:

■ Bu şehrin hakkını kim zimmetine geçiriyorsa, hesap soracağım. İster kendi partimin mensubu olsun, ister başka partinin mensubu olsun hiçbir ayrımda bulunmayacağım.

> Yeni Meram >Yazarlar > CENNET ÇUKURU ŞEHİTLİĞİMİZDEN ÇANAKKALE'YE UZANAN CENNET'İN YOLU
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.