YAZARLAR

Öncelikli olarak geçen hafta kaleme aldığım “Huzur Varsa” başlıklı yazımdan sonra beni telefonla arayarak MOBESE sistemi ile ilgili bilgi veren Konya Emniyet Müdürü Hüseyin Namal’a verdiği bilgi ve gösterdiği nezaketten dolayı teşekkür ediyorum.

Seydişehir’e MOBESE sisteminin kurulması ile ilgili Belediye tarafından altyapı çalışmalarının devam ettiği, altyapı çalışmalarının tamamlanmasın ardından Konya Emniyet Müdürlüğü’nün sistemi kuracağı bilgisini sizlerle paylaşıyorum.

İLGİ ODAĞI

Seydişehir tarihi coğrafyası, sosyo kültürel yapısı ile öteden beri ilgi odağı olmuştur, Son yıllarda Antalya, Manavgat ve Alanya yöresinden yüzlerce aile yaz aylarını geçirmek üzere yayla olarak nitelendirdikleri Seydişehir’den ev satın aldı. Ev alanların sayısının 3.000 civarında olduğu ifade ediliyor.

Bunun yanında Seyit Harun Camii ve Şeyh Hacı Abdullah Efendi Türbesi’ne daha sık ziyaretçi geliyor. Ancak ne yazık ki bu bölgede ziyaretçilerin ihtiyaçlarına cevap verecek sosyal tesisler halen mevcut değil.

Bu konuda Belediye cami, türbe çevresi ve çarşı meydanında düzenleme çalışması yapmak için girişim başlatmış, ancak bu verimli ve güzel eserin ortaya çıkması bence art niyetli olarak engellenmiştir.

Dileğim önümüzdeki günlerde bu verimli projeye gerekli izinler verilir ve Belediye tarafından hayata geçirilir.

SEYDİŞEHİR’İN KURUCUSU

Seyit Harun Camii ve Şeyh Hacı Abdullah Efendi Türbesi hem tarihi dokusu hem de inanç turizmi açısından oldukça önem arz eden ve ilgi gören yerler.

Bunun yanı sıra Seydişehir halkı da camiye ve türbeye ayrı bir ilgi gösterir. Ayrıca diğer mahallelerde vuku bulan cenazeler bile genelde Seyit Harun Camii’nden kaldırılır. Bu öteden beri gelen bir uygulamadır.

Vakit namazlarını kılmak üzere tercih edilen cami konumundadır. Bu sebeple sürekli olarak kalabalık bir cemaate sahiptir.

Bu tespitlerin ardından benim üzerinde durmak istediğim konu gerek cenaze namazlarında, gerekse dışarıdan gelen türbe ziyaretçilerine hitap edecek cami önünde yağmurdan ve güneşten insanlarımızı koruyamadığımızdır.

Buraya kapalı bir alan yapma imkanı olmadığına göre, ilçemiz de üretimi yapılan Huge şemsiyelerinden bir tanesinin buraya konulmasının uygun olacağı kanaatindeyim.

Zira bugünlerde vuku bulan cenaze namazlarında vatandaşlarımız yağmur altında gerçekten sıkıntı çekiyor. Ayrıca buraya koyulacak şemsiye sadece yağmurdan değil yaz aylarının yakıcı güneşinden de insanlarımızı koruyacaktır.

SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİNE ÇAĞRI

Seydişehir’de son aylarda Sivil Toplum kuruluşları bir araya gelerek, ziyaretlere, açılışlara ve yemeklere toplu olarak katılıyor. Bu oluşuma bir öneri yapmak istiyorum.

Her şeyi belediyeden beklemek olmaz, zira belediye zaten bütün camilerimize gerekli yardımı yapıyor, ayrıca mezarlık kapılarının yapılması ve düzenlemeler, arife günlerinde kurulan ses sistemi ile Kuran okutulması, cenazelerde basit ama çok önemli, cemaate tabure verilmesi, mezarlığın sayısal sisteme geçirilmesi gibi görevleri yerine getirdi.

Bence; Oda, Dernek ve Sendika başkanlarından oluşan heyet aralarında yardımlaşma yaparak Seyit Harun Camii önündeki alana büyük bir şemsiye kazandırmalı.

Sivil toplum örgütlerine büyük külfet getirecek bir durum değil. Ayrıca insanlarımızın dua edeceği güzel bir hizmet olacağı kanaatindeyim.

Böylece hem cami cemaati, hem de türbe ve cami ziyaretine gelenler, yağmurdan ve güneşten korunmuş olacaktır.

> Yeni Meram >Yazarlar > Cemaat Yağmur ve Güneşten KORUNMALI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.