Torku Jelifest

Çatıları uçan köylülerin yaşam mücadelesi

  • Giriş Tarihi: 9.02.2016 10:31
  • Güncelleme Tarihi: 10:31
Çatıları uçan köylülerin yaşam mücadelesi

Aksaray’da 11 gün önce kuvvetli fırtına sonucu evlerinin ve mandıralarının çatıları uçan köylüler kimi zaman çadırda, kimi zaman köyde başkasının evinde yaşam mücadelesi veriyor. Fırtınadan evleri ve mandıraları zarar gören köylüler yardım bekliyor.

Mutlu Akü

Fırtına, 29 Ocak 2016 tarihinde Aksaray’ın merkeze bağlı Bozcatepe köyünde meydana gelmiş, köyün yakınında bulunan hayvancılıkla uğraşan bazı köylülerin ev ve mandıralarının çatıları uçmuş, köylüler mağdur olmuştu. Çok sayıda koyun ve kuzunun telef olduğu fırtınanın ardından olay yerine giden Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ekipleri, olay yerinde incelemeler yaparak zarar tespit tutanağı tutmuştu. AFAD ekipleri ev ve mandıraların çatısı uçan köylülere çadır yardımında bulunurken, kış şartlarında mağdur olan köylüler kimi zaman çadırlarda, bazen de köydeki diğer vatandaşların evinde kalarak günlerini geçiriyor.
Yaşanan fırtınanın ardından yaşlı gözlerle ağlayarak olayı anlatan Kadın Şenses (66), “Her şey gitti işte gördüğünüz gibi. Ne olmadı ki? Hepsi oldu. Daha ne diyeyim ben. Fırtına hepsini aldı gitti. Akşam bir tufan oldu gürül gürül. Ancak sesini duyduk. Dışarıya çıkamadık. Burayı hiç açamadık. Burası tüm ekmek doluydu. Ekmeği de sonradan geldik topladık. Onu da güçlükle kurtardık. Burada her şeyimiz, koyunumuz, kuzumuz, kendimiz, hep telef olduk. Olmayan bir şey yok ki. Koyunlarımız, kuzularımız öldü. Nasıl yaşayabiliriz ki, köyde bir gün onun evinde, bir gün bunun evinde geziyoruz. Çadır kurdular. Çadıra geliyoruz bazen. Soğukta çadırda nasıl yaşayabilirsin ki, onu da Allah bilir. Donup, üşüyüp duruyoruz” dedi.

catilari-ucan-koylulerin-yasam-mucadelesi-2
Fırtınanın ardından evlerinin, mandıralarının çatısı uçan ve 25 kadar hayvanı telef olan Mustafa Şenses (68) de, “Akşam evdeydik. Burada çok kuvvetli bir fırtına oldu. Saat 11’de evimin çatısını götürdü. Saat 4 sıralarında da mandıramın çatısını attı. Koyunlarım mahvoldu. Sonra biz yardım istedik. AFAD geldi, tarımdan geldiler. Yazdılar, çizdiler. Koyunlarımı köye taşıdım. Kuzularımın 20-25 tanesi öldü. Şimdi kuzularım, koyunlarım üst üste yatıyor. Biz kendimiz de arada kaldık. Onun bunun yanında yatıyoruz. Buraya geliyoruz yolumuz yok. Bazen de gelip çadırda kalıyoruz. Devletten bir yardım bekliyoruz. İmkanımız yok. Ben devletten yardım alırız diye tahtalar getirdim çaktım ama yarım kaldı. Onu da yapamadım. Kepazeyiz. Çadırda 3 kişi kalıyoruz. Hanım, ben ve çoban kalıyoruz. Soğukta çok zaman kalamıyoruz, donuyoruz. Köyden gelip bizi götürüyorlar” dedi.> Yeni Meram >Türkiye > Çatıları uçan köylülerin yaşam mücadelesi
HABER YORUMLARI