kapat
Ruşeym Torku

Çatalhöyük’ün Geleceği İçin Toplandılar

  • Giriş Tarihi: 18.01.2014 11:08
  • Güncelleme Tarihi: 23:22
Çatalhöyük’ün Geleceği İçin Toplandılar

Neolitik Döneme ait en eski yerleşim yerlerinden biri olarak kabul edilen Çatalhöyük’ün tanıtılması ve korunması için toplantı gerçekleştirildi.

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınan ve yaklaşık 9 bin 400 yıllık bir geçmişe sahip Çatalhöyük’te gerçekleştirilecek çalışmalara yön vermek, korunmasını sağlamak ve daha iyi tanıtmak amacıyla toplantı yapıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Uzmanı Evrim Ulusan, özel bir firmanın Çumra’daki üretim tesisinde, UNESCO’nun, tüm insanlığın mirası sayılan değerleri ortak geçmiş olarak benimsemek, tanıtmak ve gelecek nesillere aktarmak için 1972’de, “Dünya Kültürel ve Doğal Mirasının Korunmasına Dair Sözleşmesi”ni kabul ettiğini ifade etti.

Türkiye’nin bu sözleşmeye 14 Şubat 1983 yılında taraf olduğunu söyleyen Ulusan, “UNESCO Dünya Kültürel ve Doğal Mirasının Korunmasına Dair Sözleşme kapsamında taraf devletler, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne kaydedilmesi uygun olan varlıklara ilişkin envanterlerini , UNESCO Dünya Miras Merkezi’ne iletmekle yükümlüdür. Merkezce yayınlanan bu listede yer alan varlıklara ilişkin hazırlanan adaylık dosyaları, Dünya Miras Komitesi’ne sunulmaktadır. Geçici listeler hazırlanırken varlıkların Dünya Miras Komitesi’nce belirlenen kriterleri karşılama durumlarıyla mimari, tarihi, estetik, kültürel, ekonomik, sosyal, sembolik ve felsefi özellikleri de dikkate alınmaktadır” diye konuştu.

2013 yılı itibarıyla dünya genelinde Dünya Mirası Listesi’ne kayıtlı 759’u kültürel, 193’ü doğal, 29’u karma eserin bulunduğunu anlatan Ulusan, “Amacımız bu evrensel, kültürel ve doğal değerlerimizin dünyaya tanıtılması ve korunmaları için uluslararası kaynaklardan da yararlanılarak, gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarılmasıdır. İlk kez 1994’te UNESCO Dünya Miras Merkezi’ne iletilen geçici listemiz 2000, 2011, 2012 ve 2013 yıllarında güncellenmiş olup, bu listede 2 karma, 1 doğal ve 38 kültürel olmak üzere toplam 41 adet varlık bulunmaktadır” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü Dünya Miras Alanları Şube Müdürü İpek Özbek de toplantıdan güzel bir çalışmanın ortaya çıkması temennisinde bulundu.

Konya Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çıpan ise ilan edilen kültür varlığının nitelikli yönetiminin büyük önem arz ettiğini söyledi. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun, UNESCO’nun önemli adımlar atmasını sağladığını dile getiren Çıpan, Çatalhöyük’ün Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınmasını sağlayan kişi, kamu ve kuruluşlara teşekkür etti.

Konya Müzeler Müdürü Yusuf Benli, Kültür ve Turizm Bakanlığı Uzmanı Şule Kılıç Yıldız’ın da katıldığı heyet, daha sonra Çatalhöyük’teki kazı alanında incelemelerde bulundu.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > Çatalhöyük’ün Geleceği İçin Toplandılar
HABER YORUMLARI