YAZARLAR

Sürekli olarak ifade ettiğim gibi Seydişehir Sosyal, Kültürel, Tarihi, Coğrafi ve Ekonomik yapısı ile Konya’nın hatta Türkiye’nin en ileri yerleşim birimlerinin başında geliyor.

Bu özellikler son on yıllık belediye yönetimleri ile de desteklenince cadde ve sokakları ile temiz, parkları bahçeleri, yaşamı kolaylaştıran insan odaklı hizmetleri sonucunda çevre yerleşim birimlerince örnek olarak gösterilen ilçe olarak dikkat çekiyor.

Rutin hizmetlerin dışında yaptığı etkinlikler ve organizasyonlar ile Seydişehir Belediyesinin toplumun her kesimine hitap eden sosyal ve kültürel hizmetleri ile bence Türkiye’nin en başarılı belediyesi. Ayrıca gerçekleştirdiği ilkler ile de adından söz ettiriyor.

ÇANAKKALE

Seydişehir Belediyesi mütevazi imkânlarını mümkün olduğunca halkın hizmetine sunarak, geleceğimizin teminatı olan gençlerimizi tarihi değerlerimizle buluşturup, geleceğin Türkiye’sini şekillendirmelerine katkıda bulunmayı amaçlıyor. Üniversite sınavına girecek gençlerin motivasyonuna katkıda bulunmak amacıyla 2010 yılından itibaren Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Bağımsızlık ve Kuruluş Felsefesinin temelini teşkil eden Çanakkale Destanı’nın yazıldığı yerlere tarih yolculuğu yapmaları sağlandı.

Bu çerçevede 2550 öğrenci 225 bin şehidin verildiği metrekareye 11 bin merminin düştüğü topraklara gönderildi.

ANITKABİR

Kültür Gezileri Projeleri kapsamında ilçe merkez, köy ve kasabalarda eğitim gören tüm 8. sınıf öğrencileri ise “Genç fidanların Ata’ya sevgi ziyareti” adı altında Ankara Anıtkabir’e gönderildi.

8. Sınıfta okuyan 2850 öğrenci devletimizin kurucusu Büyük Önder Atatürk’ün yattığı Anıtkabir’e gönderildi. Bu projenin amacı SBS sınavına girecek öğrencilerin motivasyonuna katkıda bulunmak.

Gezi kapsamında rehber eşliğinde Anıtkabir, 1. ve 2. TBMM Müzesi ziyaret edilirken, öğrencilerin Atatürk Orman Çiftliği’ni görmeleri ve şehir turu yapmaları sağlandı.

MEVLANA

“Mevlana’yı görmeyen kalmasın” Gezi Projesi kapsamında 60 yaşın üstünde 1300 vatandaşımız yalnız Türkiye’nin değil, dünyanın örnek aldığı, maneviyat büyüğü, sevgi ve hoşgörü simgesi olan Hz. Mevlana’ya gönderildi. 2 yıl süren gezi projesi kapsamında Cuma günleri Hz. Mevlana Türbe ve Müzesi’nin yanı sıra Şems Tebrizi, Alaaddin Keykubat Camisi, Konya İstiklal Harbi Şehitliği, Selimiye Camii, Seydişehir Çavuş Köyün’de yer alan Memiş Efendi Türbesi’ni rehber eşliğinde ziyaret etmeleri sağlandı.

SEMA

“Sevgide güneş gibi ol, dostluk ve kardeşlikte akarsu gibi ol, hataları örtmede gece gibi ol, tevazuda toprak gibi ol, öfkede ölü gibi ol, her ne olursan ol, ya olduğun gibi görün ya göründüğün gibi ol” sözleriyle günümüze de ışık tutmaya devam eden Hz. Mevlâna’nın sevgisini, fikirlerini daha iyi anlamak, birlik beraberliğimize ışık tutmasını sağlamak amacıyla Seydişehir’de ki 50 yaşın üzerindeki vatandaşlarımızı Konya Mevlâna Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen Semâ Programları’na götürülmeye başlandı.

Seydişehir belediyesi bu etkinlikleri ile hem diğer belediyelere örnek oldu hem de bu hizmetleri başarı ile gerçekleştirmenin haklı gururunu yaşadı.

2.550 öğrenci Çanakkale’ye, 2.850 öğrenci Anıtkabire, 60 yaşın üzerinde 1.300 vatandaşımız Mevlana Türbe ve Müzesi’nin yanı sıra Şems Tebrizi, Alaaddin Keykubat Camisi, Konya İstiklal Harbi Şehitliği, Selimiye Camii, Seydişehir Çavuş Köyün’de yer alan Memiş Efendi Türbesi’ne gönderildi.

Şu ana kadar 6.700 kişi Çanakkale, Anıtkabir, Mevlana Türbesi’ne götürüldü, Sema gösterilerine ise ne kadar vatandaşımızın gönderileceği henüz bilinmiyor.

Bu hizmetler göz önüne alındığında Seydişehir’in bölgenin lider belediyesi olması da gayet doğal.

Emeği geçenleri tebrik ediyorum.

> Yeni Meram >Yazarlar > Çanakkale, Anıtkabir, Mevlana, Sema,
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.