YAZARLAR

Sadece Mustafa Kemal Paşa’yı değil tüm kahramanları anlatan muhteşem bir yapıt.

Anadolu insanının “Söz Konusu Vatansa Gerisi Teferruat” dediğinin kanıtı bir yapıt.

Her şeyini kaybetmekte olan bir ulusun tam umutsuzluğa kapılmışken, Tanrı’nın Türk Milleti için yüzyılda bir yarattığı dehanın ortaya çıkması sömürgecilerin şaşkına dönüp, şamarın acısını Sevr Antlaşması’nı imzalatarak intikam almaya çalışması. bir milletin ölümü göze alarak var olma savaşına Çanakkale ile adım atacağını hesap etmeyişlerini gözler önüne seren bir yapıt.

Öğrencilerine; kitap okumayan, ne Çanakkale ne de Kurtuluş Savaşı ile ilgili tüm yapıtları incelemeyen öğretmenler ve aileler bu kadar güzel anlatabilirler.

Hele on yıldır adeta bir suç gibi gösterilip hiç öğretilmeyen o marşlar! İzlerken, dinlerken gözyaşlarımı tutamadım.

Bütün öğretmenlerime bol bol rahmet okudum.

Dinlerken: Annem beni yetiştirdi bu ellere yolladı.

Al sancağa teslim etti, Allah’ a ısmarladık.

Boş oturma çalış dedi, hizmet eyle vatana

Sütüm sana helal olmaz saldırmazsan düşmana.

Çanakkale içinde vurdular beni ve insanın dinlerken bile korkusunu yok eden marşlar.

Mutlaka izlenmesi gereken, çocuklarınıza, torunlarınıza izletmeniz gereken bir eser.

Eskiden olsa Milli Eğitim Müdürlerimiz bütün okulların bu filmi izlemeleri için yazılar gönderirlerdi okullara.

Ama şimdi herkeste bir korku var!

Ya Türk milleti, milli duygularını hatırlayarak NATO’yu, ABD üslerini kovmaya kalkarsa vatan topraklarından!

Ya Türk Milleti, ekonomik bağımsızlığının yok olduğunu fark ederek, siyasi bağımsızlığının da ABD tarafından ele geçirilip, ülkesinin bölünmeye doğru gittiğini fark ederse!

Ya Türk Milleti; marşlardan korkmanın, bayramların kutlanmasının yasak edilmesinin, halkın özgürce bayramını kutlamasının engellenmesinin, Harp Okulu Öğrencileri’nin Atatürk’ün Ankara’ya gelişinde Ankara sokaklarında marşlarla yürümesinin Türk milletini nasıl duygulandırdığını ve Mehmetçik sevgisinin yüreklerde kazınması ile milli duyguların en üst seviyeye çıkarak ülkemde oynanan ve oynanmaya devam edecek olan Sevr Antlaşması’nın uygulanma provalarını fark ederse!

İşte bunun için belirli çevreler bu filmi izlettirmek istemezler çocuklara.

Ama içinde bir sürü argo ve ahlak dışı sözcükler olan filmlere öğrencilerin getirildiğini hayretle izlemiştim.

Okullar götürmese de lütfen bu güzel, özel ve bir tarihi belge gibi çevrilmiş bu filme çocuklarınızı, torunlarınızı götürün. Götürün ki bu toprakları sayısız uçakları, paha biçilemez zırhlı arabaları, bankalarda trilyonları olanlar değil, aç karnına, yırtık çarıkla, pırtı elbiselerle lime lime iç çamaşırları ile cepheden cepheye kahramanca koşan ve can veren, Kürdüyle, Türküyle, Lazıyla, Çerkeziyle, Alevisiyle, Sünnisiyle birbirlerinin inançları ile uğraşmadan, etnik kökenlerini sormadan gencecik çocukların vatan topraklarını nasıl savunduklarını görsünler.

En önemlisi de komutanlarının hem de üst düzey komutanların, erlerin de önüne geçerek çarpıştıklarını ve ölüme sadece erlerin değil komutanların yan yana atıldıklarını ve onun için de tarihe “Çanakkale Geçilemez” diye yazıldığını anlasınlar.

> Yeni Meram >Yazarlar > ÇANAKKALE 1915
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.