Torku Jelifest

Çalatlı Keklik Üretim İstasyonu’nda 70 bin keklik üretildi

  • Giriş Tarihi: 7.02.2015 13:47
  • Güncelleme Tarihi: 13:47
Çalatlı Keklik Üretim İstasyonu’nda 70 bin keklik üretildi

Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü Yozgat Şube Müdürlüğüne bağlı Çalatlı Keklik Üretim İstasyonu’nda yetiştirilen keklikler, Türkiye’nin birçok ilinde doğaya salınıyor.

Kekliklerin popülasyonunu arttırmak amacıyla 2007 yılında kurulan Yozgat keklik üretme istasyonu, nesli tükenme noktasına gelen kınalı kekliklerin doğadaki sayısının artmasına katkıda bulunuyor.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Yozgat Şube Müdürü Cihan Eğilmez, gazetecilere yaptığı açıklamada, 18 hektar alana kurulu tesiste yıllık 10 bin adet keklik üretimi yapıldığını ifade etti.

Kınalı Keklik üretiminin 2015 yılı hedefinin yine 10 bin adet olduğuna değinen Eğilmez, şunları söyledi:

“Keklik üretim istasyonumuzda kurulduğu günden bu güne yaklaşık 70 bin adet üretim yaptık. Yapılan bu üretimlerimizin tamamı doğaya salındı. Buradaki maksadımız doğada sayısı azalmaya başlayan, Anadolu insanının çok değer verdiği kınalı kekliğin sayısını artırmak. Yozgat’ta her yıl ortalama 3 bin civarında kınalı keklik doğaya salınıyor. Geri kalan 7 bin keklik ise Türkiye’nin çeşitli illerinde doğaya salınıyor.”

İstasyonda ilk olarak yumurta alımı yapıldığını ifade eden Eğilmez, “Tesisimiz oldukça modern. Tesiste ilk önce yumurta alımı yapıyoruz. Özel odalarda bu yumurtalardan civciv çıkmasını bekliyoruz. Civcivler çıktıktan sonra belli bir süre özel odalarda kalıyor. Daha sonra adaptasyon volyelerine alınıyor. Büyüyen civcivler farklı bölmelere alınıyor ve 120 gününü dolduran kekliklerimiz mayıs ayı itibarıyla doğaya salınıyor” şeklinde konuştu.> Yeni Meram >Türkiye > Çalatlı Keklik Üretim İstasyonu’nda 70 bin keklik üretildi
HABER YORUMLARI