kapat
Ruşeym Torku

Buzağı Ve Kuzular Jüri Karşısına Çıktı

  • Giriş Tarihi: 15.06.2013 17:35
  • Güncelleme Tarihi: 23:18
Buzağı Ve Kuzular Jüri Karşısına Çıktı

Konya’da bu yıl ikincisi düzenlenen Kuzu ve Buzağı Güzellik Yarışması’nda, dereceye giren buzağı ve kuzular, 5 ton yem ve kulübeyle ödüllendirildi.

TARLA Günleri 2013 Fuarı kapsamında, Konya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği ve Konya Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliğinin ortaklaşa düzenlediği yarışma, renkli görüntülere sahne oldu.

Konya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Edip Yıldız, törende yaptığı konuşmada, Konya’nın tarım ve hayvancınlık şehri olduğunu söyledi. Son dönemde hayvancılığın modern yöntemlerle yapılmaya başlandığını belirten Yıldız, “Etkinlik içerisinde yer alan buzağı ve kuzular, suni tohumlamayla elde edildi. Buradaki hayvanlar, ıslah çalışmasının ürünü diyebiliriz. Türkiye’de süni tohumlamada Konya, 1. sırada yer alıyor” dedi.

Konya ve ilçelerinden hayvan yetiştiricilerinin kuzu ve buzağılarıyla katıldığı yarışmada, “Yaşa göre gelişim, sağlıklı görünüm, ırk özelliğini gösterme, beden yapısı, boyun yapısı, gözün yapısı ve genel görünüm” gibi kriterler baz alınarak en güzeller belirlendi.

Etkinlikte, jurinin verdiği puanlarla 20 buzağı arasından en güzeli, Akşehir Yazla beldesinden 121 günlük “Hüner” oldu. Kuzu güzellik yarışmasında ise merkez Karatay ilçesi Karakaya beldesinden Hakkı Karapınar’ın kuzusu birinciliği elde etti. Dereceye giren hayvanların sahiplerine, yem ve yavru hayvanlar için kulübe hediye edildi.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > Buzağı Ve Kuzular Jüri Karşısına Çıktı
HABER YORUMLARI