YAZARLAR

Yıl: 1923

———–

Maliye Bakanı soruyor “ Paşam, Vekil maaşlarını düzenleyeceğiz. Ne kadar verelim?

M. Kemal Atatürk’ün yanıtı “ Öğretmen maaşlarını geçmesin!”

Yıl: 2014

———–

Vekil maaşları Bütçe yasasına göre 1015’de zamlanarak 23 bin 200 lira olacak. Öğretmen maaşları ise diğer kamu görevlilerden farklı değil. Aylıklara sadece 60 lira zam yapılacak!

Yukarıya aldığımız iki tabloyu karşılaştırıp soruyoruz;

1923’den 2014’e geldiğimizde anlayış ve eğitime önem verme bağlamında ileriye mi gittik yoksa geriye mi?

Benim yanıtım açık arayla hazır;

“Geriye, çok geriye gittik!”

Sizin yanıtınız nedir, vicdan terazisinde tartarak kendi kendinize veriniz;

***

Konuya açıklık getirmek için olaya daha geniş açıdan bakmak doğru yaklaşımdır;

■ TBMM’ye sunulan bütçe yasa tasarısıyla milletvekillerinin emekli aylığı ve maaşlarında 2015 yılında yapılacak artışlar da netleşti.

Buna göre emekli aylığı alırken çalışmaya devam eden milletvekilinin aylıkları bin 700 lira artarak 23 bin 200 lira olacak.

Cumhurbaşkanı’nın aylık ödeneği brüt 39 bin 950 liradan 43 bin 750 liraya yükseldi. Vergi kesintileri düşülünce Cumhurbaşkanı’nın aylık net ödeneği yaklaşık 29 bin lira olacak.

Eski cumhurbaşkanları Ahmet Necdet Sezer, Süleyman Demirel, Kenan Evren ve Abdullah Gül’ün emekli aylıkları 15 bin 980 liradan 17 bin 500 liraya, eski başbakanlar Bülend Ulusu, Mesut Yılmaz, Tansu Çiller, Yıldırım Akbulut ile eski Meclis başkanlarının emekli aylığı 11 bin 985 liradan 13 bin 125 liraya yükselecek. Özal’ın eşi 13 bin 125 lira, Ecevit’in’in eşi 9 bin 844 lira emekli aylığı alacak. Halen görevdeki 536 milletvekilinden yaklaşık 400’ü, aynı zamanda emekli aylığı da alıyor.

Gerçek bu olunca dilin ucuna neler geliyor;

Rabbena, Rabbena, hep bana, hep bana!

Ye kürküm, yeee!

“Ye kürküm ye!” deyince bir Nasreddin Hoca fıkrası çağrıştırdı:

■ Akşehir’in beyleri Hoca’yı yemeğe davet etmişler; nereden bilsin; davete, günlük kıyafetiyle katılmış. Katılmış ama ne hoş geldin, ne sefa getirdin diyen var. Herkes, allı pullu kıyafetlilere el pençe duruyormuş. Hoca, bir koşu evine giderek, sandıktaki işlemeli kürkünü giyip yemeğe geri dönmüş. Az evvel hoş geldin bile demeyenler, önünde yerlere kadar eğilmişler. Yere göğe sığdıramayıp başköşeye oturtmuşlar. Kuzunun en hasını önüne koymuşlar. Herkes Hoca’nın yemeğe başlamasını bekliyormuş. Hoca, bir taraftan kürkünün kolunu sofrada sallamaya, bir taraftan da “Ye kürküm ye, ye kürküm ye!” demeye başlamış.

Nasreddin Hoca fıkrası gibi oldu hesap!

Milletvekili emekli maaşlar saptanırken o süreçteki tartışmaları iyi anımsıyoruz;

Ballı emeklilik!

Gelelim şimdi madalyonun öbür yüzüne;

■ Asgari ücret bu yıl brüt 1.134 TL, kesinti sonrası kalan: 891 TL’dir. Asgari ücretle çalışanların sayısı 15 milyon, bordro oyunuyla asgari ücretin çok altında çalışanlar da var.

■ Kamu-Sen’in Araştırmasında, çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı ise bin 956 TL, açlık sınırı bin 507,89 TL; dört kişilik bir aileyi dikkate aldığımızda sayı bin 500’ü aşıyor.
■ İşsiz sayısı 2013 yılı Kasım döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 154 bin kişi artarak 2 milyon 784 bin kişiye yükseldi.

Üniversite mezunları dahil “işsizlerin” nasıl geçindikleri dış ülkelerde asgari ücretliler gibi

“yaşam mucizesi” olarak nitelendiriliyor.

■ Yoksulluk, namuslu insanların mükâfatıdır.

Şimdi sıkı durun; Milletvekili maaşından başlayarak diğer maaşlıları ve işsizleri alt alta yazdığımızda eklenecek tek cümle kalıyor;

Buyurunuz cenaze namazına!

Bir damla
■Bir saat adaletle karar vermek, bin saatlik ibadetten hayırlıdır.

> Yeni Meram >Yazarlar > BUYURUN CENAZE NAMAZINA!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.