YAZARLAR

Günlerdir içimi yakan bir konu hakkında nihayet yazmaya karar verdim.
Bilenler bilir Konya belediyelerinin halkın ve şehrin yararına yaptıkları bütün faaliyetleri en azından dua ile desteklemişizdir. Bu elbette hakşinas ve kadirşinas olmanın gereğidir. Bununla birlikte halkın ve şehrin yararına olmadığını düşündüğümüz faaliyetler hakkında da eleştiri yapmaktan çekinmemişizdir. Nitekim şimdiki Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Bey Selçuklu’da iken yapmış olduğu Selçuklu Kongre Merkezini, hem israf cihetinden hem de fonksiyonu cihetinden eleştirmiştim. Hala aynı görüşteyim. Kanaatime göre belediyelerimizde israf sorunu aynı hızla devam etmektedir.
Gelelim içimi yakan konuya. Şehrimizin kuzeyini çevreleyen Akyokuş’tan Aslım’a kadar uzanan bir kanal vardır. Keçili taşkın kanalı olarak bilinen bu yapı, yıllar önce DSİ tarafından yapılmış oldukça faydalı bir yapıdır. Vaktiyle bu kanalın şehre bakan kısmına gedavet esintilerinin şehre doğru bir rayiha yayması için yüzlerce iğde ağacı dikilmişti. Özellikle iğde ağaçlarının çiçeklenme döneminde harikulade bir güzellik oluşurdu.
Yaklaşık 22 yaşındaki bu iğdeler yol yapacağız diye katledildi.
Büyükşehir tarafından.
Olmadı, hiç yakışmadı. Haberi duyduğumda gayrı ihtiyari gözlerim doldu, içimden geçen beddua hissini zor zapt ettim. O ağaçlar belediyelerin parasızlık içinde kıvrandığı öylesine zor günlerde bir umut olsun diye Ereğli’deki devlet fidanlığından sembolik bir ücret karşılığı alınmış ve dikilmişti. Muhterem yetkililerimiz için, onlarca ağacın hiç bir değeri yokmuş meğer.
Heyhat!
Bir ağaç için yolun güzergâhını değiştiren asalete ne oldu? Ne ara bütün rikkatimizi kaybettik.
Yaklaşık iki yıldır Konya Büyükşehir Belediyesi bir hizmet binasından mahrum bulunuyor. Mevcut bina yapı kalitesi bakımından çürük olduğu gerekçesiyle boşaltıldı. Elbette teknik bir konu. Erbabı bilir.
Asıl mesele Konya gibi bir şehrin iki yıldır hizmet binası olmadan öylece devam ediyor olmasıdır. Ve bunun daha ne kadar devam edeceği de belli değildir. Muhtemelen bütçe yetersizliği bulunuyor. Her ne gerekçeyle olursa olsun Konya Büyükşehir Belediyesinin bir hizmet binasından mahrum olması mazur görülemez.
Basit bir şehircilik bilgisi ile dahi bilinebilir ki elzem olmayan yatırımlar ötelenebilir ve elzem olan yatırım için kaynak meydana getirilir. Burada bunların sayım dökümünü yapacak değilim. (Elzem olmayan harcamalar hakkında elbette bazı duyumlar alıyoruz ama bunlar tahkike muhtaç ve bu nedenle burada zikretmek uygun düşmez.)
Yazıyı Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’a bir çağrı ile bitirmek istiyorum.
Sayın Başkan, Konya bir payitahttır. Selçuklu payitahtı bu kadim şehre, yakışanı yapmalısınız.

> Yeni Meram >Yazarlar > BÜYÜKŞEHİR’E HİÇ YAKIŞMADI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.