YAZARLAR

Konya çeyrek asırdır Büyükşehir. Ahmet Öksüz’ün Başkanlık döneminin sonuna doğru kazanılan Büyükşehir unvanı sonrasında, Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğunda, iki dönem Refah Partisinden Halil Ürün, bir dönem Fazilet Partisinden Mustafa Özkafa ve son iki dönemdir de Ak Parti’den Tahir Akyürek oturuyor.

Her üç Başkan’da Milli Görüş çizgisinden geliyorlar. Rahmetli Necmettin Erbakan’ın sağlığında onun işareti ile bir yerlere gelmiş ve getirilmiş üç Başkan onlar.

2014-2019 yılları arasında bu koltuğa kimin oturacağı şimdiden merak konusu.

Tahir Akyürek, üçüncü bir dönem için aday olabilir mi, sorusundan başlamak üzere, daha başka kimler aday adayı olacak sorularının cevabı 1 Kasım Cuma günü mesai bitimi saatine kadar olan süreyi bekliyor.

Bu bir seçim yarışı.

Konya Büyükşehir’e başvuracak isimler arasında sürprizler yaşanabilir söylentileri oldukça yüksek. Siyaseti iyi takip edenler ve siyasetin kurdu olanlar için, siyasette tesadüflere ve sürprizlere yer yoktur. Çünkü, siyasetin kendi tarzına uygun karmaşık bir denge mantığı vardır. Seçilmesi garanti gibi görülen adayın adaylıktan çekilmesi bile sürpriz değildir. Allah hepsine gecinden versin, adayın vefatı dışında siyasette sürpriz falan olmadığını eski siyasetçiler iyi bilirler. Sürpriz kelimesi okurların, izleyenlerin ve konunun takipçilerinin dikkatini çekmek adına kullanılan bir argümandır sadece.

Bir çok aday adayından ve onların adına kamuoyu oluşturanlardan vatandaş olarak hepimiz neler dinliyoruz neler.

İşaret aldıklarını söyleyenleri, söyletenleri, gerekli müsaadenin kendilerine verildiğini sağa-sola çıtlatanları, temayüllerden başarıyla çıktıklarını anlatan ve anlattıranları dinlemediniz mi?

Benden başka kimler başvuruda bulunacak diye, başvurularını son ana kadar bekletenleri de biliyorsunuz. Bunlara siyasette taktik ve strateji diyorlar. Büyükşehir’e aday adaylığı noktasında, Cuma günü mesai saatinin bitimine yakın, haberciler için bomba gibi haberler neden olmasın. Belki de “Aaaa!…” bile diyebilirler!…

*/*/*/*/*

Büyükşehir olmak kolay değil. Mücavir alanınız il sınırı. Her tarafa yetişeceksiniz. Çeltikten Halkapınar’a, Akşehir’den Bozkır’a kadar ne köy, ne kadar mahalle varsa hepsi bir şekilde size bağlı. Ne kadar belde belediyesi varsa kimi köy, kimi mahalle oluyor.

İnsanlar buruk, kafalar karışık, beldeler yaslı. Yarım asırlık belde belediyeleri beş ay sonra tarih olacak. İnsanların kapısının önüne kadar gelen en basit belediye hizmetleri için bile, bağlı bulundukları belediyelere başvurmaları gerekecek.

Örnek verecek olursak, Hadim gibi, Taşkent gibi ilçelerimize bağlı olan belde belediyeleri sakinleri mahalle yada köy konumuna düştükleri için, mahdut ve kıt imkanlara sahip Belediyelerle nasıl hizmet verecekler bu mahalle yada köylere?

Büyükşehir hangi birine yetişecek?

KÖYDES yok, BELDES yok. İl Genel Meclisi yok.

Bunların yerine nelerin ikame edileceği de netlik kazanmış değil. Kağıt üzerinde yazılı olanlardan vatandaşın bilgisi yok. Bölük-pörçük kulaktan dolma bilgiler var sadece.

Nüfusu beşbinle, 8-9 bin nüfus arasında olan belde-köyler, belde-mahalleler var. Mevcut bir çok ilçeden büyük olan bu yerleşim yerleri bütün hareketliliğini ve canlılığını kaybedecek.

Bu problemler daha ortaya konmuş değil.

1 Nisan 2014 günü, Nisan 1 şakası misali uyandığımızda köyümüzün mahalleye, beldemizin köye döndüğünü göreceğiz. Reisimiz, Başkanımız yerine onların yetkilerinin hiçbirine sahip olamayacak olan muhtarlarımız olacak!…

İlçelerimizin hiç birinin beldesi diye bir şeyi olmayacak. Kasabamıza hoş geldiniz diye yazan kasaba girişlerinde o süslü levhalar tarih olacak.

Bu travma henüz tam olarak hissedilmedi!..

Kendi kendine yetemeyen ilçeler, kendilerine yeni katılan bu yeni köyler ve mahallelerden de sorumlu olacaklar. Bir anlamda kendi başını bağlayamayan, gelin başı bağlamak zorunda bırakılacak.

Hamimiz, koruyucumuz, bakanımız, çekenimiz Büyükşehir olacak olmasına da, derdim var dağlar gibi demeden de geçemeyecek.

Biz aşarız, biz yaparız şeklindeki hamasi nutukları şimdiden dinlemeye başladık bile

Konya Büyükşehir’de dert dinlemek için açılmış bir “açık kapı” var ya, onun yanına acilen bir “İlçe kapı” koymak gerekecek. İlçelerin dertlerini bakalım ne kadar dinleyecek, ne kadarını yerine getirebilecek bu kapılar.

Nüfusu az, imkanları kıt, kendi kendine yetemeyen, Büyükşehirden yardım için telefonu elinden düşmeyen, arabasına atlayıp, bir solukta Büyükşehrin yollarına düşen, İlçe Belediye Başkanları ve Kaymakamlar göreceğiz.

Vatandaşın ihtiyaçlarını mahallinde çözen, belde belediyeleri 1 Nisan’dan itibaren olmayacaklar. Kendi ilçesinin şikayetlerini çözmekte zorlanan, özellikle küçük ilçe Belediye Başkanlarını çileli ve zor günler bekliyor. İlçe Belediye Başkanlıkları ağlama duvarı haline gelecek.

Yetersiz fiziki kapasiteler ve belediyelerin anlayış tarzları bu yeni duruma intibakta bir hayli zorlanacak.

Dolayısıyla Büyükşehir bir anda Marko Paşa’ya dönecek. Dönecek, dönmesine de, Büyükşehrimizde böyle bir anlayış hep kapılara takılı kaldı.. Marko Paşa gibi davranmak, yani dert babası olmak bizim dilimizde.

Seçilinceye kadar, kapımız açık, gönlümüz açık, telefonumuz 24 saat açık. Kim isterse bizimle rahatça görüşebiliyor.

Seçildikten sonra, kalın duvarlarla ördüğümüz buluşma ve görüşme kapılarının her birinde, ağzından yasak kelimesi düşmeyen görevliler var.

Yeni Büyükşehir yasası sonrasında neredeyse “ Eyalet Valisi” gibi şartlara haiz olacak Büyükşehir Belediye Başkanlarını bundan böyle görebilene aşk olsun!…

Seçilinceye kadar görebilirsiniz de, seçildikten sonra eski çamların bardak olacağını

şimdiden bilinde, yarın biz bunun böyle olacağını bilmiyorduk cümlesine sığınmak zorunda kalmayın!…

> Yeni Meram >Yazarlar > Büyükşehir!..
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.