YAZARLAR

Büyükşehirlerde önemli sorunlardan biri de kırsaldan ya da dışarıdan göçlerle gelip yerleşen vatandaşlarımızı da büyük şehir hayatına alıştırmayı,adapte etmeyi de gerektirir. Reklam panoları ve bilboard’lar sadece ücretli reklamlarla belediyeye kazanç kapısı olarak kalmamalıdır. Bu panolarda davranış eğitimleri de gerek yazılı, gerekse karikatürize edilmiş şekilde verilebilir. Büyük şehirde kültürel faaliyetlerle her konuda konferanslar , davranış ve toplum psikolojisi, bireylere yaşayan şehrin birer parçası olduğu, sağlıklı yaşam, beslenme vb) şehrimizde mevcut değerli konuşmacılar, bürokratlar veya dışarıdan davet edilen bilim adamlarınca verdirilebilir. Halka açık paneller düzenlenebilir. Bakır dövmeciliği,çeşitli el sanatları-resim-biblo yapım kursları, çinicilik dersleri verdirilebilir. Belediyemizin amatör tiyatro topluluğu olabilir. Futbol, basketbol, voleybol’a değişik isimli takımlarda destek verdiğini biliyoruz. Sokaklarda uygun yerlere ücretsiz gazete ya da anketler için sabit kutular koyabilir . Panolara şehrin temizliğine halkımızın ne gibi katkılarda bulunabileceği yazılabilir. Artık içinden Başbakan çıkartan bir şehiriz. Konya bir hoş görü diyarı da olduğuna göre, gelen futbol takımları ve sporcuları centilmence-kibarca karşılayıp, yensek de yenilsek de, izzet ve ikramla yolcu edip diğer şehirlerde 42 no.lu plakamızın haklı gururu da arttırılabilir. Eskiden bir ‘’İstanbul Beyefendisi’’sözü vardı. Hala da 60-70 yıldır bilinir. Bizde Türkiye efendisi, 42 plaka, Konya beyi-efendisi sözünü; şehrimiz içinde ve gittiğimiz diğer şehirlerde davranışlarımızı ayarlayarak uyandırabiliriz.

Anadolu mertliği, Anadolu dostluğu, yardımseverliği ve nezaketi ile, şehrimizin mevcut değerlerine, bizlerde elimizden gelen katkıyı sağlamış oluruz. Haydi el ele, birbirimizi kırmadan nezaketle uyararak, güler yüzümüzle konuşarak, trafikte terör yaratmadan , selamı da yayarak ; Konya’mızı ‘’Cennetten bir bahçe’’ yapmak için gayretlerimizi esirgemeyelim. Yollarımızı, özellikle parklarımızı da temiz tutarak ‘’Cennetten bir bahçe KONYA; Yürekten bir dost KONYALI’’ imajını-görünümünü tüm ÜLKEMİZ’e yerleştirelim. Kalın sağlıcakla… Dr.Şükrü ÖZER

NOT:Sayın Meram Belediyesi;Meram Tıp Fakültesi hem bölgenizde, hem de isminizi taşıyan bir yüksek öğrenim Kurumu. Zabıta ekibinizle Tıp Fakültesi etrafında bir tur atsanız da: Yollara serilmiş kaldırım taşları, kaya parçaları, çimentolu tenekeleri-TRAFİĞİ ÇOK ZORA SOKTUKLAR İÇİN- bir toplatıpattırsanız? Büyük şehir Tıp Fakültesi çevresine, yapmakta olduğunuz çevre düzenlemelerine yakışıyor mu? Her halde zabıta ekiplerinizde Tıp Fakültesi’nin etrafını dolaşacak bir araç da olsa gerek! Hastane etrafını hasta getiren vatandaşlar için ücretli park yeri yapmış ve buralara bakan görevliler de koymuşsunuz. Niçin caddelerdeki bu taş yığınlarını, hasta getiren araçların ya da acile yetişecek doktorların, yollarını daraltılıp, trafiğin zora sokulmasına ses çıkarmıyorsunuz? Bölge trafiği bu işlere sizin baktığınızı belirtiyor, değilse söyleyin onlara yazalım. Sevgi ve saygılarımla

> Yeni Meram >Yazarlar > Büyük Şehir’in farklı sorunları
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.