Torku Jelifest

Bunlar mı misafir?

  • Giriş Tarihi: 21.07.2015 11:53
  • Güncelleme Tarihi: 11:55
Bunlar mı misafir?

Suriye'deki iç savaş nedeniyle Konya'ya yerleşen Suriyelilerin, Konya'da kargaşaya neden olduğunu ve yüzde 70'inin genç olması nedeniyle, mülteci tanımlamasına uygun olmadığı belirtiliyor

Mutlu Akü

ÜLKELERİNDEKİ iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriyelilerin sayısı her geçen gün artıyor. Mesken tuttukları şehirlerden biri de Konya. Özellikle Sahipata ve Şükran Mahallelerinde yerli halkı rahatsız ettikleri, kaçak sigara ve hap sattıkları belirtiliyor. IŞİD üyelerinin de Konya’yı dinlenme yeri olarak seçtiği ifade ediliyor.

“BÜYÜK BİR BÖLÜMÜ İYİ NİYETLİ DEĞİL”

Sahipata Mahallesi Sırçalı Medrese Caddesindeki Ahde Vefa Turan Birliği Sosyal Yardımlaşma ve Eğitim Derneği Genel Başkanı Harun Meral, Türkiye’ye yerleştirilen Suriyelilerle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Meral, Türkiye’nin,  Suriye’deki iç karışıklık nedeniyle açık sınır politikası uyguladığını, hiçbir sorgu yapılmadan hemen herkesin Türkiye’ye alındığını söyledi. Sığınmacıların Türkiye’nin bütün şehirlerine dağıldığını belirten Meral, Türk milletinin, insancıl duygularla göçmenlere kucak açtığını kaydetti. Suriye’den gelenlerin büyük bir bölümünün iyi niyetli olmadığını, Türkiye’yi dinlenme noktası olarak kullandıklarını, Türk milletinin merhamet duygularının istismar edildiğini, Konya’daki Suriyelilerin daha çok Sahipata ve Şükran Mahallesinde ikamet ettiğini vurguladı.

“KONYA’DA ‘GEDDO’ OLUŞTURUYORLAR”

Uygulanan açık sınır politikası nedeniyle Suriye’deki birtakım terör örgütleri mensuplarının da Türkiye’ye geldiğini, göçmenlerin yüzde 70’inin genç olduğunu bunların mülteci tanımlamasına uygun olmadığını ifade eden Meral, “kadın, yaşlı, hasta, ihtiyaç sahibi ve çocuk gibi savunmasız kişilerin başımızın üstünde yeri var. Hiçbir ırk, mezhep ayrımı yapmadan Türk milletinin bu insanlara sahip çıkması gerekir ancak resmi istatistiklere göre Suriye’den gelenlerin önemli bir bölümü genç. Bunlar çok pahalı telefonlar kullanıyor ve Türkiye’nin açık sınır politikasını istismar ediyorlar. Amerika’da nasıl bir Çin mahallesi varsa, geddolaşmış azınlık mahalleler oluşmuşsa Konya’da da Şükran Mahallesi ve Sahipata Mahallesinde bir geddo oluşuyor. Çünkü burada örgütlenmeyi çok iyi bilen birtakım örgüt mensupları var. Aynı bölgede, birbirine yakın evleri kiralayarak, bir evde birden fazla aileyi iskan ettirerek geddo ve kendi mahallelerini oluşturuyorlar” dedi.

“CADDEDE GÜVENLİK PROBLEMİ VAR”

Suriyelilerin, hükümetin çağrıları nedeniyle Türkiye’ye geldiklerinden çok şımarık davrandığını dile getiren Harun Meral, “terbiye, ahlak yok. Özellikle akşam saatlerinde Sahipata Mahallesinde halkın geçerken rahatsız olacağı çok çirkin görüntüler oluşturuyorlar. Hırsızlık, sarkıntılık yapıyorlar. Bu caddede güvenlik problemi var. Ramazan ayının son günlerinde her akşam kavga çıktı. Yerli halka saldırdılar” diye konuştu.

“IŞİD ÜYELERİ DE KONYA’YA YERLEŞİYOR”

IŞİD tehlikesine de dikkat çeken Meral, “Birtakım IŞİD üyeleri de dinlenmek amacıyla, gözden kaybolmak maksadıyla Konya’ya yerleşiyor. Şükran ve Sahipata Mahallesi onların odak noktası haline geldi ve bunların hepsi genç. IŞİD mensupları Konya’da örgütleniyor. Konuştuğumuz Suriyelilerden bazıları ‘ben orda IŞİD saflarında savaştım, sıkıştım buraya geldim. Bir süre sonra tekrar gideceğim’ diyor. Türk milletinin merhamet duygularını inançlarını sömürüyorlar” ifadelerini kullandı.

“SOSYAL PATLAMAYA SEBEP OLACAKLAR”

Suriyelilerin, gerekli önlem alınmadığı takdirde buradaki gençleri de kendi saflarına çekeceğini vurgulayan Meral, “bu bölgeye kendi aralarında Suriye Mahallesi diyorlar. Şükran ve Sahipata Mahallesindeki sayıları 4 bini geçti. Özellikle akşam saatlerinde yerli halk bu bölgeden geçemiyor. Kanunsuz işler yapıyorlar. Polis olmasına rağmen hap satıyorlar. İki gündür çevik kuvvet ekibi bekliyor. Suriye’den mülteci adı altında gelenler, Konya’da bir süre dinlenip tekrar dönüyorlar. Türkiye’deki mülteci politikasının değişmesi lazım. Dünyanın her yerinde mülteciler, kamplarda barındırılır ve rehabilite edilir. Şehir merkezine yerleşen, kendi mahallelerini oluşturan, gitmemek üzere buraya yerleşen tipler var. Bunlar önce kamplarda rehabilite edilmeli. İleriki yıllarda çok daha büyük problemler çıkacak. “Bizi sizin hükümetiniz davet etti” şımarıklığı içindeler. Bu düşünceyle yerli halka çirkeflik yapıyorlar. Hükümet ek tedbirler almalı, bunlar bu mahalleden dağıtılmalı. Esnaf müzdarip. Kamplara alınmalı çünkü şehir merkezinde sosyal patlamaya sebep olacaklar. Buradaki esnaflar defalarca imza topladı ancak herhangi bir netice alamadı. Buradaki Suriyelilerden dolayı bu mahalleyi terk edenler oldu. Dernek üyelerimiz kargaşadan dolayı derneğe gelemiyorlar” şeklinde konuştu.

KAFASINA 15 DİKİŞ ATILDI

4 yıldır Şükran Mahallesi Sırçalı Medrese Caddesinde kuaförlük yapan Ali Akbağ, arife günü Türklerle Suriyeliler arasında çıkan kavgayı ayırmak isterken kafasından yaralanmış. Kafasına kesici aletle darbe aldığını belirten Akbağ, “ilk başta 3 kişiydiler ancak bir süre sonra sayıları arttı. Hastaneye gittim 15 dikiş atıldı. Polise gittik, durumu anlattık. Soruşturma sürüyor, dava açmaya hazırlanıyorum. Onlardan gözaltına alınan olmadı. Polis araştırmasını sürdürüyor. Buradaki bazı emlakçılardan dolayı mahalle bu hale geldi. 300 liralık evi 1000 liraya kiralıyorlar. Buradaki yerli esnaf iş yapamaz hale geldi. Aileler geçemiyor. Rahatsız ediyorlar, sarkıntılık yapıyorlar. Sorunları yetkililere anlattık ancak herhangi bir önlem alınmadı. Çözüm bulunmalı aksi halde kardeş kanı akacak” dedi. Adem SERİN> Yeni Meram >Konya > Bunlar mı misafir?
HABER YORUMLARI