YAZARLAR

Şimdi Konya’nın gündeminde “bulgur pilavı” tartışması var;
Geleneksel Düğün yemeklerinde “pirinç pilavı yerine bulgur pilavı ikram edilmelidir!”

Kırsal kesim insanı olarak damak tadımın pirinçten değil, bulgurdan yana olduğunu daha önce üstüne basarak vurgulamıştım. Bulgurun ekonomik- sağlık bağlamında yararlarına değindiğim yazım ilgi gördü ve “bulgur pilavı” kampanyaya dönüştü.

Önce söz konusu yazım dolayısıyla gelen destek yazılarından kimisini ana hatlarıyla yansıtmak istiyorum;

Dr. Seher Tanıdık: ; “Lezzet, ekonomi ve özellikle de sağlık açısından tüm söylediklerinize içtenlikle katılıyorum. Ama dikkat edelim, şu sıralarda pirince laf eden ceza.”

■ Dr. Cumhur Ersoy: , “Ankaradan bir ses olarak, sizi candan destekliyoruz. Nerdeyse hiç pirinç tüketmiyoruz. Hep bulgur.”

■ Hasip Şenalp:, “ Düğün sahipleri, “ ben düğünümü, et sulu bulgur pilavı olarak; yapıyorum” derse bu güzel,lezzetli,sağlıklı alışkanlık yerleşir.gönlüne sağlık Rıdvan abi.”

■ Fahriye Gürler Sayar: , “ Biz de çok severiz. şifa olsun.”

Abdullah Boyalı :

“Sayın Rıdvan Bülbül hocam yazınızı sonuna kadar destekliyorum. Boyalı yemek Fabrikası Sahibi olarak saygılarımla…”

■ Tayfun Yenikaynak: , “ Sevgili Rıdvan abi, dile getirdiğin konu tarafımdan, şahsıma ait olan, ikonia Garden Düğün ve Kongre Merkezinde gerçekleştirilmiştir.

Ön planda olan bir kaç dostumuzun düğün pilavının yarısını bulgur pilavı, yarısını da pirinç pilavı olarak yaptı.. Bulgur yiyenler çok beğenmesine rağmen, misafirlerin büyük kısmı pirinç pilavı istedi. Bu konuda bir televizyon programında açıklamalar yaptım, ancak hiç destek gelmedi. Gelin destek verin bu konuda öncülük yapalım, çok önemli bir konu çünkü…”

***

Konya, ülkenin Tarım merkezidir. Hep yineler dururuz;

Konya hububat ambarı, pancar deposu ve dahası…

Bu gerçeği şöyle okumak da olanaklıdır;

Konya, Türk tarımının nefes alıp verdiği bereketli, altın sarısı, bereketli, üretken bir ovadır; Ova-kenttir. Ekonomik ve sağlık bakımından yararlarının dışında bu fotoğraf bile Konya’nın pirinç yerine bulguru tercih etmesi, eşyanın tabiatına uygun bir gerçeği sergilemektedir. Sosyete ukalalığını, salon gösterişinden soyutlanarak Bulgur Pilavına kaşık sallama zamanıdır. Yerel yönetimlere, Sivil toplum örgütlerine Esnaf ve Sanatkarlar Odası , Lokantacılar Odasına da görev düşmektedir. İlçe Belediyeleri ve yasal düzenlemeyle alanı büyüyen ve çeşitlenen, eli daha güçlenen Büyük Şehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek konuya el atmalıdır. Önerilecek seçenekler kampanyaya önemli katkı sağlayacaktır. Tahir Başkan da bir Kırsal kesim insanıdır; sonradan İlçe yapılan Derebucak’tandır.

Bulgur pilavı uygulaması daha da genişletilebilir. Örneğin, Haç – Ümre, grup, bayram ve kutlama yemekleri gibi..Yarışmalar düzenlenir, Konya’daki lokantaların menü listelerine alınabilir. Fırın Kebabı, etli ekmek, çebiç, bütüm et, Konya ve Sedirler böreği, saç böreği, tirit, etli topalak, toyga ve bamya çorbaları, kavgana, zerde, höşmerim, saçarası, ve galle kabak tatlısı gibi bulgur pilavı da giderek Konya damgalı olur.Peynir et karışı mı“Mevlana Böreğinin “ adı nasıl “Konya Böreğine” evrilmiş ise, Pirinç yerine Bulgur Pilavının da ilgi göreceği, kampanyanın başaralı olacağı kanısındayız.

> Yeni Meram >Yazarlar > BULGUR PİLAVI NA KAŞIK SALLAMAK!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.