Torku Jelifest

Bugün, Şeb-i Arus günü

  • Giriş Tarihi: 17.12.2015 2:16
  • Güncelleme Tarihi: 2:19
Bugün, Şeb-i Arus günü

Hz. Mevlana’nın 742’nci Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri, Şeb-i Arus gecesi olan bugün son buluyor. Törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu başta olmak üzere bir çok üst düzey misafir de katılıyor

Mutlu Akü

Konya bu yıl yine Hz. Mevlana hoşgörüsüyle, misafirlerine ev sahipliği yaptı. Hz. Mevlana’nın 742’nci Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri her yıl 7-17 Aralık tarihleri arasında gerçekleştiriliyor. Bu yıl da törenler 7 Aralık tarihinde başlamıştı. Anma törenleri kapsamında, sema gösterisi başta olmak üzere, bilim, kültür, sanat alanlarında da bir çok etkinlik gerçekleştirildi. 742’nci Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri bugün Şeb-i Arus gecesi ile son buluyor. Hz. Mevlana’nın ölüm tarihi olan ve Allah’a kavuşma günü olarak öne çıkan 17 Aralık “Düğün Gecesi” yani Şeb-i Arus gecesine, başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu olmak üzere, ülkenin zirvesi ve yerli yabancı bir çok üst düzey yetkili ile misafirler katılıyor.

bugun-seb-i-arus-gunu-3

KANDİL UYANDIRMA İLE BAŞLADI

Hz. Mevlana’nın 742’nci Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri 7 Aralık tarihinde ‘Kandil Uyandırma’ ile başlamıştı. Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, Konya Valisi Muammer Erol ve bir çok misafirin katılımıyla gerçekleştirilen ‘Kandil Uyandırma’ merasimi ile başlayan programın ardından aynı gün ‘Sevgi ve Hoşgörü Yürüyüşü’ ile Mevlana Türbesi’ne yürünmüş, burada Gülbang Duası gerçekleştirilerek anma törenleri başlamıştı.

BİR ÇOK FARKLI ALANDA ETKİNLİK GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Hz. Mevlana’nın 742’nci Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri’nin Konya’da gerçekleştirilen tanıtım toplantısında, törenler kapsamında bir çok farklı alanda 168 etkinliğin gerçekleştirileceği belirtilmişti. İstenilen hedefe aksaklıklar yaşanmadan ulaşıldı ve 7-17 tarihleri arasında, 742’nci Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri kapsamında bir çok etkinlik gerçekleştirildi. Etkinliklere üniversiteler de destek verdi. Selçuk Üniversitesi ve Necmettin Erbakan Üniversitesi başta olmak üzere, Hz. Mevlana konulu bir çok çalıştay, resim sergisi, panel düzenlendi. Etkinlikler, kent merkezi ve ilçelerde olmak üzere 78 ayrı mekanda gerçekleştirildi. Program kapsamında, Birliktelik Kültürü ve Hz. Mevlana Paneli,  Genç Gönüllerde Hz. Mevlana Konferansı, Mevlana ve Mesnevilik Konferansları, Kur’an’ın Öğrencisi Hz. Mevlana, Hz. Mevlana’dan Mevla’ya Ulaşanlar Çalıştayı, Mesnevi Dersleri, Hz. Mevlana’dan Hadis Sohbeti gibi bilgiye yönelik sunumlar gerçekleştirilerek Hz. Mevlana ve felsefesi gelen misafirlere tanıtılmaya çalışıldı. Ayrıca etkinlikler Yunus Emre Oratoryosu, Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından sahnelenen ‘Ertuğrul Osman ve Mevlana’ adlı tiyatro oyunu ile de renklendirilerek katılımcıların beğenisine sunuldu.

bugun-seb-i-arus-gunu

BUGÜN ŞEB-İ ARUS GECESİ

Hz. Mevlana’nın 742’nci Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri bugün sona eriyor. Hz. Mevlana’nın ölüm tarihi olan bugün (17 Aralık) Allah’a kavuşma günü yani ‘Düğün Gecesi’ veya Şeb-i Arus gecesi olarak öne çıkan bu günde, gerçekleştirilen program ile anma  törenleri son bulacak. Konya Büyükşehir Belediyesi Spor ve Kongre Merkezi’nde, saat 19:00’da başlayacak Şeb-i Arus gecesi kutlamalarına, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu başta olmak üzere bir çok üst düzey yerli ve yabancı misafirin katılması bekleniyor.

Abdullah Akif SOLAK> Yeni Meram >Konya > Bugün, Şeb-i Arus günü
HABER YORUMLARI