YAZARLAR

BUGÜN HAFTANIN MÜBAREK GÜNÜ: CUMA-Muammer Bağcı-Yeni Meram Gazetesi

Son yıllarda Cuma günü camilerin yüzü gülüyor. Genç ve ihtiyar herkes kendine çekidüzen vererek camilerimize gelirler. Benim en çok dikkatimi çeken şey gençlerin çoğunluğunun memnunluk yaratması. Eskiye nazaran muazzam farkın olmasıdır. Her Cuma namazı için ben Hacı Veyis Camisi’ne giderim. Bütün cemaati dikkatle izlerim. Cuma günü gelenlerin büyük bir bölümü 25-35 yaş arası gençlerimizdir. Diğer yandan cemaatin artması ayrıyetten memnunluk yaratmaktadır. Bu da sevindirici bir durumdur. Son on beş yılda halkın genel durumunda şöyle bir durum dikkatimi çekmektedir: Tüm halkımızın maneviyata değer veriyor ve bu da memnunluk yaratmıştır.

Geçtiğimiz hafta Cuma günü Ankara’daydım. Cumhurbaşkanı köşkünün arka kapısı karşısına küçük, modern bir cami yapılmış. Doktor kızım beni o camiye götürdü. Cami çok küçük ama modern. İşçiliğine, malzemesinin kalitesine diyecek yoktur. Hoca efendi Cuma hutbesini okumak için yerini aldı ve hutbeyi İngilizce okudu. Fevkalade ilgimi çekti. Cuma namazı bitti, hocanın yanına giderek ilk defa İngilizce hutbe dinlediğimi, kolej mezunu olup olmadığını ve neden İngilizce okuduğunu sordum.  O da “Ben Almanya’da, İngiltere’de bulundum, yabancı dilim iyidir. Bana hutbeyi İngilizce okumamı söylediler ve ben de İngilizce okudum” dedi.

Cuma gününün fazileti, müminleri birlik ve kardeşlik şuura erdiren Cuma namazı ve hutbenin bugün içinde oluşundan gelir. Bu mübarek günde alınlarında Tevhid imanının nurları parlayan olgun müminler Cami ve Mescidlere toplanıp, okunan hutbeyi dinler, huşu içinde Cuma namazını eda ederler.

Bilirler ki Cuma günü öğle namazı vaktinde cemaatle iki rekat Cuma namazı kılmak tek kanun koyucu olan Allah’ın kesin emridir. Aynı zamanda Cuma namazından önce hutbe okumak da farzdır.

Cuma namazının farziyeti, kitap, sünnet, icma-i sünnet ve kıyas-ı fukaha ile sabittir. İnkar eden veya önemsemeyerek hafife alan kimse dinin hudutları dışına çıkar.

Ve son olarak dikkatimi çeken bir husustan daha bahsetmek isterim: Mübarek Mekke ve Medine’de Cuma selası verilince tüm alışverişlerin durduğuna şahidim.

Halisane temennimiz aynı minval üzere devam etmesi tüm Konyalının ortak arzularındandır.

En hayırlınız ahlakça en güzel olanınızdır.                                         HZ. MUHAMMED

İyi söz söyleyen insanlar, herkesten çok okuyanlardır.                   HOFFMAN

Allah sana nasıl iyilik etmişse, sen de öyle iyilik et.                          KURAN-I KERİM 28/77

Ruhunu kaybeden cihanı kazansa ne çıkar.                                         V.HUGO

İnsan içi oyulmadıkça ötmeyen bir kamışa benzer.                         HZ.MEVLANA

> Yeni Meram >Yazarlar > BUGÜN HAFTANIN MÜBAREK GÜNÜ: CUMA
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.