YAZARLAR

BUGÜN CUMA TİCARET AHLAKI ÖNEMLİDİR-Muammer Bağcı-Yeni Meram Gazetesi

Son zamanlarda ticareti iyi yürütenler var kötü yürütenler var. Ticaretini iyi yürütenler ileride ticarette iyi noktalara geldiklerini hep birlikte izlemekteyiz. Herkes birbirine şöyle söylemektedir. Falan ticaret erbabının alışverişi çok düzgün, yalanı dolanı yoktur, güvenebilirsin derler. O esnafın reklamı canlı olarak yapılmış oluyor. Güven içerisinde işi devam etmektedir. Bu ticaret yapan esnaf bir bakıyorsun ki çok ileri noktalara gelmiş oluyor. Şuanda büyük iş yapanlar hep doğruluğun, dürüstlüğün sayesinde gelmiş olduğunu hep birlikte izliyoruz. Aslında dürüstlük bir esnafa en büyük sermaye sağladığı da açık seçik meydandadır. Yüce dinimizde hileye hurdaya yer vermiyor. Hile yapan kişi için herkes şöyle söyler; hile yapan kendine yapar demeleri de doğru bir sözdür. Hile yapanın yalan söyleyenin mumu yatsıya kadar dayanır. Çarşıda pazarda alışveriş yaparım. Fiyatını bazen yüksek görürüm. Bu malın fiyatı bana çok yüksek geldi deyince satan kişi hemen yemin etmeye başlar. Bende kızarım neden yemin ediyorsun? Olmaz veremem desen ne? Derim. Malı senden almam yemin ettiğin için derim. Yeminin ne kadar ağır olduğunun farkında değiller. Benim aklıma hemen şu gelir. Marketlerde ticari alışverişlerde etiketi alacağı malın üzerinde olması da bir çok kişiyi rahatlattı. Bir çok kişi de yalan yere yemin etmenin ne denli bir ağır vebal olduğunun farkında oldu desek yalan olmaz.
Şimdi gelelim yüce dinimizde ticaret ahlakı konusunda neler söylediğini anlamış olalım. Peygamberimizin bir hadisinde şöyle buyuruyor, “Emniyetli ve doğru tüccar, kıyamet gününde Peygamberler, sıddıklar, şehitlerle beraber haşrolunacaktır.” Bir diğer hadisinde ise, “Sözü özü doğru olan tüccar, Cennetin kapılarından men edilemez.” Tüccar çalışkan ve sabırlı olmalıdır. Çalışma başarının anahtarıdır. Ölçü ve tartısında hile yapmamalıdır. Tüccar fazla kazanacağım diye hileye başvurmamalıdır. Müşterilerine kolaylık göstermelidir. Zira bu kardeşlik bağlarını kuvvetlendirir, sevgiyi ve saygıyı çoğaltır. Tüccar helal kazanç peşinde koşmalı, kazandığını helal yolla harcamalıdır. Yüce dinimiz bu şeklide emretmektedir.

Bir paranın nereden geldiğini görmek istiyorsan nereden geldiğine bak. İmam-ı AZAM(R.A)
Ahlak ve üçkağıtçılık terazinin iki ayrı kefesinde yer alır. Biri çıkar, biri iner. EFLATUN
Akıllı olmak bir şey değildir, önemli olan aklını kullanabilmektir. DESCARTES
Büyük işler hiç ölmeyecekmiş gibi yaşamakla yapılır. VANVENARUES
En güzel edep, güzel ahlak; en şiddetli fakirlik, ahmaklık; en vahşi vahşet, kendini beğenmek ve en üstün zenginlik akıldır. Hz.ALİ

> Yeni Meram >Yazarlar > BUGÜN CUMA TİCARET AHLAKI ÖNEMLİDİR
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.