YAZARLAR

BUGÜN CUMA ORUÇ AYI GELDİ-Muammer Bağcı-Yeni Meram Gazetesi

Oruç ayı geldi. Birçok kişi oruç tutacak. Bu yıl Ramazan ayında oruç tutmak fevkalade önemlidir. Bazı insanların oruç tutmak için yoğun çaba harcamalarına rağmen tutamıyorlar. İnsanların %30’unun çeşitli hastalıkları var. Devamlı ilaç kullanıyor. İlacı kestiği an hastalığının nüksedeceği açık seçik meydandadır. Bu insanlarda doktoruna başvuruyor. Doktor oruç tutma derse tutamıyor. Yüce dinimiz buna izin veriyor ama hile yapmamak şartıyla.
Ama hastalığından dolayı ödemesi gereken parayı tam ödemesi, yerine getirmesi lazım. Gel gör ki işler öyle gitmiyor. Ufak tefek hastalıktan dolayı oruç tutmayan da maalesef çoğaldı. Peki kimi kandırıyorsunuz? Onun vebalini nasıl ödeyeceksiniz? Bazı insanlar önemli hastalığı olmadığı halde migren, gastrit var demek suretiyle doktorlardan izin alıyorlar. Olmaz böyle şey. Hastalığın ağır ise diyecek yok. Eski emekli müftümüz İsmail hocamız yıllar evvel ramazanda mide rahatsızlığı geçirdi. Meram Tıp Fakültesinde yattı. Ben hastaneye ziyarete gittim. Biraz sohbet ettik. Bir hafta sonra taburcu oldu. Hastaneden çıkınca makamına gittim. Bana şöyle söyledi ‘Sayın Bağcı, doktorlar oruç tutma dediler. Hem Konya’nın müftüsü olacaksın hem de oruç tutmayacaksın ne kadar zor’ dedi. Bende kendisine şöyle söyledim. Hocam bende iki kere mide kanaması geçirdim. İlacımı kullandım. 15 gün tuttum 15 gün ise ara ara tuttum. Çok rahat ettim. Sizde öyle yapın dedim. İkimizde öyle yaptık. Oruçlarımızı tuttuk. Her şeyden evvel candan inanmak lazım.
Oruç insana sağlık ve moral veriyor. Moral sayesinde insanın daha rahat ettiği de bir hakikattir. Bazı insanlar günün uzun olduğunu söylüyorlar. Yaklaşık 16,5 saat oruç tutuluyor. Ama bir de tarla, bahçe, bazı ağır işlerde çalışanları göz önüne almamız gerekir. Onlar tutuyorlar.
Eskiden yalnız kapı camisinde hatimle teravih kılınırken şimdi de 20’ye yakın camide hatimle namaz kılınıyor. Sevindirici ve gurur verici bir durum. Sağlam iman, sağlam inanç her şeyi derinden hallediyor. Önemli olan da budur. Bir insan bir insana sağlam dur derler. Sağa sola yalpa yapma kalem gibi dik dur der. Günümüzde insanların arasında şeytan cirit atıyor.
Şu konuyu da yazmadan geçmeyeceğim. Son yıllarda 15-30 yaş arası gençler camilerimizi süslüyorlar. Namaza ve oruca karşı muazzam bir artış vardır. Camiye namaza gittiğimde gençlerin çokluğu benim dikkatimi çekmektedir ve sevinirim. Bizim gençliğimizde ‘Tanrı uludur, Tanrı uludur’ diye ezan okunurdu. Hocada okumak yasaktı. Saklı gizli mahalle hocamız okuturdu. Biri bekçi, polis geliyor dediği anda hocamız paydos dağılın derdi dağılırdık. 15 gün sonra bir araya zar zor gelirdik. Yüce dinimiz orucu tutmamız yönünde bizi yönlendirir. Peygamberimiz şöyle buyurur. ‘Kim inanarak ve mükafatını yalnız Allah’tan umarak oruç tutarsa, geçmiş günahları affedilir.’ Yüce Allah şöyle buyuruyor. ‘Oruç benim içindir ve mükafatını ben veririm.’ Her zaman olduğu gibi oruçlu iken de her türlü kötü söz ve hareketlerden uzak duralım. Bütün varlığımızla oruç tutalım. Gönüllerimiz orucun nuruyla aydınlansın. Tüm İslam aleminin bilhassa Konyalının mübarek Ramazanını candan kutlarım. Yüce Mevlam ömür verirse 1 yıl sonra tekrar Ramazana kavuşmak ortak arzulardandır.

Bir başka alemin bekleme odasıdır bu dünya… VICTOR HUGO
Hoşgörü karşımızdakileri bizim istediğimiz gibi değil,
kendi istedikleri biçimde mutlu edebilmek büyüklüğüdür. Albert ROBUNSON
Namussuz bir yoldan namuslu yere erişilmez. Kemal TAHİR
Nasihat tutmayanı musibet tutar. Türk atasözü
Kendi kendini sorguya çeken kişi daima kötü cevap alır. ALAIN

> Yeni Meram >Yazarlar > BUGÜN CUMA ORUÇ AYI GELDİ
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.