YAZARLAR

BUGÜN CUMA HAFTANIN ÖNEMLİ GÜNÜDÜR-Muammer Bağcı-Yeni Meram Gazetesi

Türkiye genelinde ve bütün dünyada olan Müslümanlar Cuma günü geldiğinde Cuma namazını kılmak için yoğun bir çaba içine girdikleri bir hakikattir. Türkiye’de hiç görmedim ama Mekke’de ve Medine’de Cuma ezanı okundu mu iş yerini de satış yapanların dükkanının önüne bir perde çekerek satışlarından vazgeçtiklerini izledim.
Bizim ülkemizde bu adet yok denecek kadar azdır ama Konya’da Aziziye Camisi yakınında olan esnaflardan bazılarının yaptığını da izledim ve gurur duydum. Şerefli dinimiz İslam’ın, fazileti büyük olan günlerinden biri de Cuma günüdür. Yüce dinimize göre, aylar içinde Ramazan, günler içinde de Cuma, ayrı bir önem arzeder. Cuma gününün önemi, mü’minleri toplu halde Allah’ın huzuruna yönelten, onları birlik ve kardeşlik şuuruna erdiren Cuma namazı ve hutbe gibi çok büyük bir ibadetin, bugün içinde olmasından ileri gelir. Ayrıca, insanlık tarihi boyunca çok önemli hadiseler yine Cuma günü meydana gelmiştir.
Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.) bir hadis-i şeriflerinde şöyle buyururlar:
Üzerine güneşin doğduğu günlerin en hayırlısı, Cum’a günüdür. Adem(a.s.) o günde yaratıldı, o günde cennete girdirildi, o günde cennetten çıkarıldı ve kıyamet de ancak o günde kopacaktır.
Gönülleri iman nuruyla aydınlanan, yüzleri secde izleriyle parlayan olgun mü’minler, bu en hayırlı günde camii ve mescitlere koşarak, Allah’ın huzuruna yönelir, okunan hutbeyi dinler ve huşu içinde Cum’a namazını kılarlar. Kesinlikle inanırlar ki, Cum’a günü, öğle namazı vaktinde, iki rekat, cemaatle Cum’a namazı kılmak, Allah-u Azimüşşan’ın kesin emridir, farzdır. Aynı şekilde Cum’a namazından önce hutbe okumakta farzdır.
Cum’a namazı, Mekke-i Mükerreme’de farz olmuş, Medine-i Münevvere’de fiili olarak kılınmaya başlanmıştır. Farzıyyeti, kitap, sünnet, icma-ı ümmet ve kıyas-ı fukaha ile sabittir. Cuma önemli bir gündür ve bunu bilmekte de yarar vardır.

> Yeni Meram >Yazarlar > BUGÜN CUMA HAFTANIN ÖNEMLİ GÜNÜDÜR
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.