YAZARLAR

Konya ve Antalya yolu ile ilgili kaleme aldığım, halk arasında ölüm yolu olarak adlandırılan, kazaların yoğun meydana geldiği bölümlerin yapılmasında ki emeğimi Seydişehir ve bölge halkı çok yakından bilir.

Gerek acil kaçış rampası, gerekse Konya yolu Çavuş rampasındaki ölüm virajının bölünmüş yol olarak yapılması, ayıca Konya-Seydişehir arası ve Konya-Antalya yolundaki eksiklikleri ve aksaklıkları.

Bunun yanında Karayolları tarafından alınan önlemlerin ve yatırımların yetersiz olduğunu sürekli gündeme getirdim. Ne yazık ki Karayolları, Konya bölgesinde halen 1950’li yılların mantığı ile çalışıyor.

Ankara-Konya-Seydişehir-Antalya birinci sınıf devlet yolu ulaşıma açılmadığı için Karayolları doğal olarak şefliğini Beyşehir İlçesi’ne kurmuş.

Beyşehir yol güzergahında olduğu için o tarihte bu uygulama yerinde ve doğruydu. Ancak daha sonra Antalya yolu ulaşıma açıldı.

Yol ulaşıma açıldığı tarihten itibaren Antalya bölgesine giden ve bu bölgeden iç bölgelere geçen vatandaşlarımızın büyük çoğunluğu Seydişehir üzerinden geçiyor.

Ayrıca son yıllarda önemi oldukça artan Nevşehir-Kapadokya bölgesine günlük onlarca turist otobüsü de bu yolu kullanıyor.

Durum böyle olunca Beyşehir’ de kurulu bulunan Karayolları Şefliği doğal olarak yetersiz kalıyor.

DAHA DA YETERSİZ KALACAK

Konya Seydişehir arası bölünmüş yolu bu yıl tamamlanarak ulaşıma açılacak, Seydişehir-Antalya arası da Manavgat İlçesi’nden Seydişehir’e doğru yapılmaya başlandı.

Yollar tamamlandıktan sonra Karayollarının yükü daha da artacak. Şimdi bile yetersiz olan Beyşehir Karayolları Şefliği daha da yetersiz hale gelecek.

Bu sebeple Karayolları gelişmeleri göz önüne alarak Seydişehir’e şeflik kurmalı.

GELELİM ASIL MESELEYE

Seydişehir-Konya yolunun 33 kilometrelik kısmı ile Seydişehir çevre yolunun 7 kilometrelik kısmı bölünmüş yol olarak yapıldı.

Seydişehir çevre yolu kısım kısım tek şerit olarak ulaşıma açıldı. Çevre yoluna Kasım ayında bile asfalt kaplama yapılmasına nasıl izin verildiğini hala anlamış değilim.

Bu yıl kış çok çetin geçti bunu kabul ediyorum, ancak Karayolları yolları onarmada çok yetersiz kaldı. Daha doğrusu bu yola yeterince sahip çıkmadı. Sanki yolun ulaşıma açık olmasından rahatsız olanlar var.

Seydişehir-Konya ve Antalya yolunda öyle yıpranmalar oldu ki yollar tam anlamıyla köstebek yuvasına döndü.

Yüzlerce aracın camı kırıldı, lastiği patladı, jantları eğildi, birçok yaralanmalı ve maddi hasarlı kaza meydana geldi.

Tamam kış şartları çok ağır geçti. Ancak Seydişehir ilçe merkezinde de kış çok ağır geçti. Seydişehir Belediyesi bozulan yolları onarmaya çalışıyor da her türlü imkana sahip Karayolları neden onaramıyor.

ONARAMAZ

İfade ettiğim gibi Karayolları Şefliği Beyşehir’ de, bozulan yolların onarımı yapmak için asfalt malzemesi yüklü kamyon Beyşehir’den yola çıkacak, 30 kilometre Seydişehir’e 30’ar kilometre de Konya yoluna ve Antalya yoluna gidecek. Bir kamyon malzeme ne kadar yolu onaracak.

Onaramadığı da örneklerle görüldü. İleride daha da fazla görülecek, yani sizin anlayacağınız davul Seydişehir’de tokmak başka bir yerde olmaya devam edecek.

Karayolları bölge yönetiminden bir ricam var. Konya’dan çıkın Seydişehir’e, buradan çevre yolundan Antalya yolu Konya il sınırına seyahat yapın, sürücülerin bu bölgede çektiği çileyi bir görün.

Şayet sıcak odalarınızdan çıkıp rezilliği görmek istemiyorsanız, kaza yapan, yaralanan, yolda kalan ve bozuk yolda seyahat etmek zorunda olan sürücülerin vebali size yeter de artar.

Bu arada kar yağışının olduğu günlerde özellikle Akseki Alacabel arasında zincir satan bazı uyanıkların araçları yolda bırakmak için bilerek yolu kapattığını, bir zinciri 100 liraya kadar sattığı duyumunu aldım.

Umarım bölge trafik ekipleri ve yetkililer gerekli önlemleri alacaktır.

> Yeni Meram >Yazarlar > BU VEBAL SİZE YETER
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.