Torku Jelifest

Bu hayvanların suçu ne?

  • Giriş Tarihi: 2.02.2016 7:55
  • Güncelleme Tarihi: 8:57
Bu hayvanların suçu ne?

Kadınhanı Belediyesi çok sayıda sahipsiz köpeği yiyecek ve su bırakmadan aşırı soğuğa rağmen ilçeden toplayarak uzak bir bölgeye bıraktı. Tespit edilene göre 50’ye yakın köpeğin telef olduğu bildirildi. Belediye, yoğun tepkiler gelmesi nedeniyle yanlışından döndü ve acil barınma yeri yapacağı sözü verdi

Konya’nın Kadınhanı Belediyesi, ilçeden topladığı başıboş köpekleri ıssız ve uzak bir mevkiye, aşırı soğuğa rağmen bıraktı. Burada yiyecek ve su bulmakta zorlanan kimi hayvanlar telef oldu. Kimi hayvanlar ise uzak köylere ulaşıp canını kurtarırken, kimileri de duyarsız kişiler tarafından vuruldu. Bunun için hayvan hakları koruyucuları harekete geçti. Birçok hayvan sever belediyeye telefon açarak tepkisini dile getirirken, kimi hayvan severler de bölgeye giderek köpekleri kurtarmaya çalıştı. Yoğun tepkilerle karşılaşan Kadınhanı Belediyesi, hayvanlar için beslenme odakları kurulacağı, günlük beslenme yapılacağı sözü verdi ve ıssız yerlere atılan köpekleri toplayıp, acil bir barınma yeri yaparak oraya koydu. Fakat 50’ye yakın köpeğin telef olduğu hayvan severler tarafından bildirilirken, İlgili kurumların da belediyeye 60 bin TL civarında bir ceza kestiği ileri sürüldü. Hayvan severlerin tepkileri olmasaydı daha çok köpeğin de öleceği ifade edildi.

bu-hayvanlarin-sucu-ne

50 KÖPEK TELEF Mİ OLDU?

Konya Mevlana Doğayı ve Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Gonca Cansoy, bizzat Kadınhanı’na gidip incelemelerde bulundu. Sonrasında Kadınhanı Belediyesi yetkilileri ile görüşen Cansoy, yiyecek ve su bırakmadan ölüme terk edilen köpeklerin bakımı ile hayvanlar için barınma yeri sözü aldı. Konu ile ilgili Yeni Meram’a bilgi veren Gonca Cansoy, “Belediye, yoğun tepkilerden dolayı hatasının farkına vardı. 50’den fazla köpeğin telef olduğu tespit edildi. Telef olan hayvanları toplayıp, çöplük denilen yere gömmüşler. Konu ile ilgili belediye, hayvanlara barınak yapacağı ve bir daha ıssız bir yere bırakmayacağına dair söz verdi. Birkaç güne kadar da beslenme odaları bitirilecek. Bunun da sözünü aldık. Belediye Başkan Yardımcısı bize, konudan haberi olmadığını söyledi. Biz de işin takipçisi olacağız. Allah’ın verdiği bir canı kimse alamaz. Kimsenin buna hakkı yoktur. Ayrıca bu konuya binaen ilgili kurumlarca da 60 bin TL civarında ceza kesilmiş” dedi.

bu-hayvanlarin-sucu-ne-3

HAPİS VE PARA CEZASI VAR

Hayvanları Koruma Kanunu’nda, hayvanlarla ilgili yasaklar ve cezalar açıkça belirtilmesine rağmen hem toplum tarafından bilinmiyor hem de birçok kurumca uygulanmıyor. Kanun çerçevesinde, hem hapis hem de para cezası uygulanıyor. İlgili kanunda, sahipsiz hayvanlar ile ev hayvanlarının korunması amacıyla hayvan bakımevleri ve hastanelerin kurulması; buralarda bakım, rehabilitasyon, aşılama ve kısırlaştırma gibi faaliyetlerin yürütülmesi, Büyükşehir belediyeleri ve il belediyeleri ile nüfusu 100 binin üzerinde olan ilçelerde belediyeler tarafından gerçekleştirebileceği, hayvan bakımevi ve hastanesi kurmak, işletmek veya işlettirmekle sorumlu mahalli idareler diğer mahalli idareler ve sivil toplum kuruluşları ile işbirliği protokolleri yapabileceği, Büyükşehir belediyeleri dışındaki mahalli idarelerden Bakanlık tarafından uygun görülenlere mali destek sağlanacağı belirtiliyor.

Salih KÖPRÜLÜ> Yeni Meram >Konya > Bu hayvanların suçu ne?
HABER YORUMLARI