Torku Jelifest

Bu gün Dünya Çocuk Hakları Günü

  • Giriş Tarihi: 19.11.2014 20:14
  • Güncelleme Tarihi: 10:16
Bu gün Dünya Çocuk Hakları Günü

Dünya Çocuk Hakları Günü ile ilgili açıklamalarda bulunan, Çocuk Haklarını Koruma Derneği Başkanı Av. Hakkı Ünalmış, çocukların suça karışma nedenlerinin araştırılması gerektiğini belirtti.

DÜNYANIN her tarafında 20 Kasım günü Dünya Çocuk Hakları Günü olarak kutlanıyor. Toplum olarak pek çoğumuzun haberinin bile olmadığı bu gün dünya çocuklarının haklarının korunması ve ihmal edilmesinin önüne geçilmesi için tüm dünyada kutlanan bir gün. “Suçlu çocuk yoktur, suça sürüklenen çocuk vardır” diye konuşan Çocuk Haklarını Koruma Derneği Başkanı Av. Hakkı Ünalmış, çocukların suça karışma nedenlerinin detaylı olarak incelemelerin yapılması gerektiğini söyledi. Hiç değilse Dünya Çocuk Hakları Günü olan 20 Kasım tarihlerinde çocukların düşünülmesi gerektiğini vurgulayan Ünalmış, ülkemizin çocuk haklarının korunmasında istenilen mesafeyi katedemediğini söyledi. Ünalmış, “Dünya Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin tarihçesine bakalım. 23 Eylül 1924 Milletler Cemiyeti’nde çocukların her türlü ihmal ve istismardan korunması amacı ile kabul edilen “Çocuk Hakları Bildirgesi”ni ilk imzalayanlar arasında Mustafa Kemal Atatürk, yer almaktadır. Atatürk, çocuklara verdiği değeri 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını çocuklara armağan ederek çocuklara verdiği değeri göstermektedir. Ülkemiz çocuk hakları sözleşmesini 1990 yılında imzalamış ve TBMM tarafından 1994 tarihinde onaylanmış ve 27 Ocak 1995 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak iç hukuk kurallarına girmiştir. 1924 yılından bu yana çocuk haklarının tanınıp korunmasında kat edilen yol bir arpa boyu kadar bile değildir” dedi.

SUÇLU ÇOCUK YOKTUR

Çocukların suça sürüklenmesinin altında yatan asıl nedenin toplumun kendisi olduğunu belirten Hakkı Ünalmış, çocukların toplumumuzun en büyük zenginliği olduğunun unutulmaması gerektiğini söyledi. Ünalmış, “Suçlu çocuk yoktur. Suça sürüklenen çocuk vardır. Çocukların suça sürüklenmesinde asıl suçlu bizleriz. Anneler, babalar, öğretmenler, işverenler ve toplumun tüm bireyleri suçludur. Çocuklarımızın toplumumuz için büyük zenginlik olduğunu unutmamalıyız. Okullarda ve sokaktaki şiddet olaylarına kapkaççılık ve yaralamalara karışan çocuklarımızın neden suça karıştıklarını detaylı olarak ele alıp incelemeliyiz. Toplumumuzun ve tüm kurum ve kuruluşların, her bireyin çocuk haklarına daha saygılı olabilecekleri umuduyla 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Gününün ülkemiz çocukları ve tüm dünya çocuklarına en büyük mutlulukları getirmesini diliyorum” diye konuştu.

Salih KÖPRÜLÜ> Yeni Meram >Konya > Bu gün Dünya Çocuk Hakları Günü
HABER YORUMLARI