YAZARLAR

***

“100 liralık benzinin 70 lirası vergi! Düşünüyorum da biraz daha zorlasak dünyanın vergiyle çalışan ilk otomobilini biz üretebiliriz!”

***

YA KENDİLERİ DÖNEMİNDE?

Milyonlarca üniversite mezunu KPSS’yle devlet işine girmeye çalışırken AKP’nin hiçbir sınava tabi tutmadan binlerce kişiyi işe aldığı ortaya çıktı.

Türkiye’de üniversiteyi bitirdiği hatta KPSS’den geçerli puanı aldığı halde işe girmeyen binlerce genç varken AKP kendi yandaşlarını kayırmaya devam ediyor.

Şimdi de 57 bin 97 kişinin sınavsız kamu personeli olarak işe alındığı anlaşıldı.

CHP Erzincan Milletvekili Muharrem Işık’ın soru önergesine yanıt veren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, AK Parti’nin 2002 yılından beri yapılan KPSS’siz alımlarını şöyle açıkladı:
“İçişleri Bakanlığı’na ve bağlı kurumlara toplam 27 bin 655 kişi alındı. Bunlar sırasıyla, Bakanlık merkez ve taşra teşkilatına KPSS şartı aranmadan Bakanlığa bağlı Sahil Güvenlik Komutanlığı’na sözleşmeli subay 18, uzman erbaş 432, özürlü memur 14, işçi 6 olmak üzere toplam 470 personel alımı gerçekleşti. Emniyet Genel Müdürlüğü’ne ise 3 bin 38 personel alımı gerçekleşti.”
Ataması yapılmayan öğretmenler arka arkaya intihar ederken Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı resmi eğitim kurumlarına 9 bin 352 açıktan atama yapıldığı ortaya çıktı. Oysa onbinlerce öğretmenimiz görev bekliyor.

Kaldı ki işsizler, memurlar, esnaflar, emekliler, çiftçiler, nakliyeciler ve kredi kartı borçlularının acıklı durumları da ortada.

Bakınız….. Bakalım…..

Hangi kurum sınavsız kaç kişi aldı?
İçişleri Bakanlığı 27 bin 655, Milli Eğitim Bakanlığı 23 bin 165, Kültür Bakanlığı 2 bin 111, TÜİK bin 740,
Gençlik ve Spor Bakanlığı 801, Enerji Bakanlığı 567, Orman ve Su İşleri Bakanlığı 380, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 182, Başbakanlık 128, TRT 79, Tarım Bakanlığı 52, Ekonomi Bakanlığı 52, GAP Bölge İdare Başkanlığı 35, Ulaştırma Bakanlığı 28, Maliye Bakanlığı 25, Çalışma Bakanlığı 17, AB Bakanlığı 15, Sağlık Bakanlığı 13, RTÜK 11, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı 11, Vakıflar Genel Müdürlüğü 10, Savunma Sanayi Müsteşarlığı 9, Yurtdışı Türkler ve Akrabalar Toplulukları Başkanlığı 6, Dışişleri Bakanlığı 3, Atatürk Dil ve Tarih Kurumu 1, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı 1.
Toplamda 57 bin 097 kişi.
Beyler!..

Eğri oturup doğru konuşalım.

2002’den 2012’ye kadar.

Aradan tam 10 yıl geçmiş.

Alınan kişi sayısı 57 bin 655.

Bölün 10 yıla: Yılda 5 bin 700 falan.

Tamam, o kadar diplomalı veya diplomasız işsiz varken bu doğru değil ama bir de geçmiş iktidarların dönemlerine bakalım.

Allah için bakalım ve karşılaştıralım.

Çok, çok daha fazla kişi işe almışlar.

AK Parti’ye haksızlık etmeyelim.

Önce aynaya bakılacak. O nedenle…

Eleştirelim, fakat geçmişle kıyaslayarak.

***

EKİP MESELESİ!

THY ve şimdi de Öğretmenevleri.

Yasaklamışlar “Sözcü” gazetesini.

Yüksek tiraja göre alıyorlarmış!

“Hürriyet”i bir kenara bırakalım.…

Zaman gibi! Vakit gibi! Taraf gibi!

Sözcü manşet atmış: “Tirajı komik!”

Tam da “cuk” oturtmuş.

Çölaşan’dan sonra Uğur Dündar orada.

Günlük tiraj 220-230 arası oynuyor.

1’de Posta, 2’de Hürriyet, 3’te Sabah

4’üncü sırada “Sözcü” yer alıyor.

Kuşkusuz, “Bu bir ekip meselesidir.”

Hiç kimseye bir şey diyemezsiniz.

Doğruyu yazarsınız utanmadan söverler.

Sonra gerçek ortaya çıkınca da utanmazlar.

> Yeni Meram >Yazarlar > Bu gazeteler ekipten!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.