Torku Jelifest

Bu diyet Alzheimer riskini azaltabilir

  • Giriş Tarihi: 28.03.2015 16:49
  • Güncelleme Tarihi: 16:49
Bu diyet Alzheimer riskini azaltabilir

Alzheimer riskini yüzde 53’e kadar azaltabilen bir diyet hazırlandı.

Mutlu Akü

ABD’deki Rush Üniversitesi’nden bilim adamları, MIND (zihin) adını verdikleri beslenme planıyla Akdeniz ve yüksek tansiyon hastalarına yönelik DASH adlı diyeti birleştirdi.

Yaşlı 1000’e yakın kişinin katıldığı araştırma, MIND diyetini düzenli şekilde uygulayanlarda Alzheimerriskinin yüzde 53’e kadar azaldığını ortaya koydu.

MIND, beyni koruyan yeşil sebzeler, mercimek, balık, zeytinyağı, ceviz, yabanmersini, çilek gibi yiyeceklerin yanı sıra sınırlı miktarda kırmızı et, hayvansal yağ ve şekerli gıdaları kapsıyor.

Diyette kırmızı et, hayvansal yağlar ve şekerli yiyecekler gibi besinlerin sadece haftada 2 kez tüketilmesi, yağ tüketiminin günde en fazla bir çorba kaşığıyla sınırlı tutulması gerekiyor. Programda ceviz, yabanmersini, çilek gibi besinlerin ise mümkün olduğunca çok yenmesi tavsiye ediliyor.

Sonuçların başka araştırmalarla doğrulanması gerekse de bilim adamları diğerlerinden daha kolay uygulanabilen bu diyetin uzun vadede Alzheimer riskini azaltabileceğine inanıyor.> Yeni Meram >Sağlık > Bu diyet Alzheimer riskini azaltabilir
HABER YORUMLARI