Torku Jelifest

Bu belirtilerden biri varsa…

  • Giriş Tarihi: 12.02.2016 20:40
  • Güncelleme Tarihi: 20:40
Bu belirtilerden biri varsa…

Felçte ilk üç saat hayat kurtarıyor.Felç için alınacak önlemler ve felç belirtileri sizler için derlediğimiz haberimizde;

Mutlu Akü

Dr. Tuğçe Bilecenoğlu, inmenin (felç), beyni besleyen damarlardan birinin tıkanması ya da kanamasıyla ortaya çıktığını belirterek, ”İnmenin belirtileri görülmeye başlandığı andan itibaren ilk 3 saat içinde ne kadar çabuk müdahale edilirse, o kadar az hasar kalıyor” dedi.

Acıbadem Kayseri Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Tuğçe Bilecenoğlu, beyin-damar hastalıklarının, Türkiye’de erkeklerde yüzde 1,8, kadınlarda ise yüzde 2,2 oranında görülen; iş gücü kaybı ve hatta ölümle sonuçlanan önemli bir hastalık olduğunu bildirdi. Bu hastalıklardan biri olan inmenin, beyni besleyen damarlardan birinin tıkanması (iskemik inme) ya da kanamasıyla (hemorajik inme) ortaya çıktığını kaydeden Dr. Bilecenoğlu, ”Sonucunda ise tıkanan ya da kanayan damarın bulunduğu beyin bölgesine yeterli oksijen ve besin maddeleri ulaşamıyor.

İnme sonrasında beynin hasar gören bölgesinin kontrolünde olan vücut bölümleri işlev kaybına uğruyor ve felç ortaya çıkıyor. Beyne giden kan akımının geçici olarak tıkanması sonucunda ‘Geçici iskemik atak’ (GİA) denilen 24 saatten kısa süren felç durumu görülüyor. GİA’da felç durumu her ne kadar hızlı düzelse de bunun daha şiddetli gelecek bir inmenin habercisi olabileceğinin bilinmesi gerekiyor.

İnme ve GİA sonucunda kişi ne kadar kısa sürede tedavi edilirse, o kadar az hasar meydana geliyor” ifadelerini kullandı.

SAYFA 1 2 3 4


> Yeni Meram >Sağlık > Bu belirtilerden biri varsa…
HABER YORUMLARI