YAZARLAR

Ay yıldızlı bayraklarımızı gözlerini kırpmadan gönderden indirenler, yırtanlar, parçalayanlar ve yakanlar bu fiillerinin yanına Atatürk büstlerini sökmeyi, yıkmayı ve yakmayı da eklediler!

Yeni hedef, savunmasız ve korunaksız okullar! Okullar ve öğretmenler seksenli yılların ortalarına doğru hedef alınmaya başlanmıştı. Öğretmenlik mesleği az şehit vermedi. Okullar daha o günlerden itibaren yakıldı, kundaklandı.

Terör olaylarında asker, polis, öğretmen, kamu görevlileri, korucu, sivil, masum çocuklarda dahil olmak üzere 50 bin can gitti, anaların gözyaşları dinmek bilmedi!

Oysa bir asır öncesinde Anadolu toprakları üzerinde işgaller ve işgallere karşı topyekun bir karşı koyma vardı.

İşgal altında ki vatan topraklarını kurtarma adına ölümüne yapılan İstiklal mücadelesini hiç kimse biz unuttuk diyemez. Bu mücadele sonrasında kurulan Türkiye Cumhuriyeti gerçeğini de inkar edemez!

Adına Türkiye Cumhuriyeti denilen yeni bir devlet kurdu bu toprakları işgallerden kurtaranlar. Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarının liderliğinde kurulan Türkiye Cumhuriyeti, 2023 yılının 29 Ekim’inde nasip olursa 100.yılına erişecek.

Türkiye Cumhuriyetinin 91. yılına doğru ilerlediğimiz şu günlerde, etrafımız ateş çemberi. Suriye bir kan gölü. Üzerinde kaç devlet var belli değil. Kim nereyi elinde tutuyor meçhul.

Irak’ın durumu Suriye’den farksız. Güneyimizde oluk oluk kan akıyor. Yaşanan vahşetin İslam’la, insanlık haysiyet ve onuruyla zerrece alakası yok!

İki milyon mülteci ülkemize sığınırken, tarihin en acımasız vahşeti, zalimliği ve zulmü yapılıyor o coğrafyada.

O topraklar ne zaman sükûnete kavuşur, silah sesleri ne zaman biter, akan kan ne zaman durur? Bilen yok, cevap verecek ara ki bulasın!

Bir tarafta ay yıldızlı bayrağımızı gözlerini kırpmadan gönderinden indirenler, ateşe verenler, bir tarafta kendi ülkelerinde yaşadıkları zulümden, kan ve ateşten kaçarak ay yıldızlı bayrağımızın gölgesine sığınanlar!

Bir tarafta, bir bayrak altında yaşamanın, bir devletin gölgesinde olmanın ne demek olduğunu unutmuş görünenler, bir tarafta Türkiye gibi bir devletin, koruması altında yaşamaya koşanlar!

Bayrağımıza uzanan, uzatılan, uzanması için teşvik edilen eller ve teşvikçileri, Türk milletinin sabrını ve hoşgörüsünü test etmeye devam ediyorlar!

Saldırıların ve tahriklerin boyutları her geçen gün daha da artıyor. Artık ne kadar olay olduğu konusuna kimse yetişemiyor!

Tarih vermeden son aylarda gerçekleşen olayların neler olduğunu sizlere bir hatırlatalım;

Batman’ın Gercüş ilçesindeki Cumhuriyet İlkokulu bahçesinde bulunan Atatürk büstü sökülüp atılırken, ’Türk öğün çalış güven’ yazılı kaidesi de tahrip edildi.

Van’ın Başkale ilçesinde Çarşı merkezindeki Atatürk heykeli Molotof kokteyli atılarak yakıldı.

Ağrı Doğubayazıt Çok Programlı Lisesi’nin bahçesindeki Türk Bayrağını indiren eylemciler daha sonra Türkiye-İran karayolunu kapatıp bayrağı ateşe verdi.

Hakkari Anadolu Lisesi bahçesine ellerinde molotof, kazma ve taşlarla girenler, okul bahçesinde bulunan Atatürk büstünü önce yaktı, ardından ise taş ve kazmalarla devirdi.

Esenyurt meydanındaki Atatürk büstü ateşe verildi.

İzmir Narlıdere Demokrasi meydanındaki Türk Bayrağını indirmeye çalışan iki kişi engellendi.

Mardin Nusaybin’de 6 İlköğretim Okulundaki Türk Bayrakları indirildi ve Atatürk büstü söküldü. Büst daha sonra iple bağlanıp köprüden aşağıya sallandırıldı.

Tekirdağ Muratlı’da bir okulun bahçesinde bulunan Atatürk büstüne ve Türk Bayrağına çirkin saldırı gerçekleştirildi. Büst kırıldı. Bayrak gönderden indirildi.

Ağrı’da Türk Bayrağına saldırı oldu. Zekeriyaköy’de Türk Bayrağına bir saldırı gerçekleştirildi. Ataşehir Yeniçamlıca Lemanana Ortaokulunda gönderdeki Türk Bayrağı indirildi

*/*/*/*/*

Merhum Arif Nihat Asya, “ Bayrak” şiirinde ne diyordu; “Ey, mavi göklerin beyaz ve kızıl süsü,/
Kızkardeşimin gelinliği, şehidimin son örtüsü! / Işık ışık, dalga dalga bayrağım, / Senin destanını okudum, senin destanını yazacağım.”

> Yeni Meram >Yazarlar > ‘Bu Bayrak üstünde şehit kanı var!..’
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.