kapat
Ruşeym Torku

Boynu Bükük Kalmayacaklar

  • Giriş Tarihi: 15.06.2013 17:38
  • Güncelleme Tarihi: 23:18
Boynu Bükük Kalmayacaklar

Kadınlarda kısırlığa yol açan “çikolata kistleri” nedeniyle anne olmayan hemşire Ayşe Akkanat’ın çocuk özlemi bitiyor. Ayşe hemşire 3 ay geçici menopoz olması sağlandıktan sonra uygulanan tüp bebek tedavisiyle hamile kaldı.

Hemşire Ayşe Akkanat, kısırlığa yol açan ”çikolata kistleri” nedeniyle anne olamayınca, 3 ay geçici menopoz olması sağlandı. Ayşe hemşire, 2 ay önce de tüp bebek yöntemiyle hamile kaldı.

Konya’da bir hastanede hemşirelik yapan Ayşe Akkanat ile eşi Durukan Akkanat , 14 yıl önce hayatlarını birleştirdi. Çift, çocuk sahibi olamayınca bugüne kadar çok sayıda doktora başvurdu.

Ayşe Akkanat’a kadınlarda kısırlığa neden olan çikolata kistileri olduğu belirlendi. Bugüne kadar 10 kez tüp bebek tedavisi deneyen Ayşe Akkanat iki kez hamile kaldı. Hamileliklerinden biri kısa süre sonra sonlandırılan Akkanat, bebeğinin birini de 6 aylık hamileyken düşürdü.

Çift en son Konya Novafertil Tüp Bebek Merkezi’ne başvurdu. Üç ay geçici menopoz olması sağlanan Ayşe hemşire, tüp bebek tedavisiyle 2 ay önce de hamile kaldı. Bebeklerinin kalp atışlarını dinleyen çiftin, Babalar Günü öncesi sevindirici haberi aldıkları için mutlulukları ikiye katlandı.

– Kist, hamilelik oranını düşürüyordu

Merkezin Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Fuat Ali, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yumurtalıklarında bulunan “çikolata kisti”nin kadının hamilelik oranını çok düşürdüğünü söyledi.

Bu durumun embriyo ve yumurta kalitesini düşürdüğünü ifade eden Ali, “Uygulanan tedaviyle kadının üç ay geçici menopoza girmesi sağlandı. Geçici menopozla çikolata kistleri küçültülerek, embriyo ve yumurtanın kalitesi artırıldı. Ayşe Akkanat’ın eşinin sperm kalitesi de düşüktü. Kocası sigarayı bıraktı. Şimdi hastamız hamile. Bebeğin kalp atışlarını da duymanın mutluluğunu yaşıyoruz” diye konuştu.

Ayşe Akkanat, evlendikten belirli bir zaman sonra annelik ve babalık dürtüsünün kendilerini tedaviye sevk ettiğini dile getirdi. Çok zorlu bir süreç geçirdiklerini anlatan Akkanat, çocukları çok sevdiği için 4 yıl çalıştığı hastanenin yeni doğan servisinde görev yaptığının altını çizdi.

– “Hamile olduğumu öğrendiğimde dondum kaldım”

Uzun tedavi süreci boyunca hiçbir zaman kendilerini, “bu kez kesin olacak” şeklinde şartlandırmadıklarını aktaran Akkanat, şunları kaydetti:

“Psikolojimizi düzgün tutmayı ve umudumuzu yitirmemeyi çok iyi bildik. Hamile olduğumu öğrendiğimde dondum kaldım. Ayaklarımın üstüne basıp yürüyemedim. Adeta dünyalar benim olmuştu. Bebeğimizin kalp atışlarını dinlemek bizi çok mutlu etti. Her babalar ve anneler gününde boynumuz bükük kalıyordu. Hamileliğim eşime en özel Babalar Günü hediyesi oldu” dedi.

– “Allah kimseye evlat hasreti yaşatmasın”

Eşi Durukan Akkanat ise gerekli tedavilerin ardından sonucu bekleme sürecinin kendileri için çok zor olduğunu belirtti. “Rahme embriyo tranferi gerçekleştikten sonraki 14 gün boyunca yaşadıklarımızı unutmamız mümkün değil” diyen Akkanat, şöyle devam etti:

“Her tedavi sonrası eşimle birbirimizi hep destekledik. İyi şeyler düşündük. Olumlu sonuç alamadığımızda üzüntümüzü birbirimizden gizledik. Son tedavide de birbirimizin neredeyse yanından hiç ayrılmadık. Olumlu haber aldığımızda çok farklı duygular yaşadık. Hep sabır ettik. İnşallah bir Babalar Günü’nde oğlumuzun kalbini dinledik, bir sonraki Babalar Günü’nde bebeğimiz aramızda olacak. Allah kimseye evlat hasreti yaşatmasın. Benim insanlardan isteğim ümitlerini kaybetmesin. Devlet ise bu tür tedavileri daha çok desteklerse insanlar, çok fazla sıkıntı yaşamayacak.”


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > Boynu Bükük Kalmayacaklar
HABER YORUMLARI