YAZARLAR

“SABIRLI insanın öfkesinden kork!”

***

HAKEDİYOR MUYUZ?

Türkiye’miz NATO’nun bir üyesi ve Afganistan’da, orada burada NATO hesabına askerimiz kullanılıyor.

NATO’nun patronu Amerika… Ancak Amerika, NATO’da istediği gibi kullandığı Türkiye’ye Kuzey Irak’ta yasak uyguluyor.

Aklın başka yolu yok.

Patates cumhuriyetinden de beteriz.

Ülkemizin bu durumları insanımıza aşağılık duyguları aşılıyor. Oysa bir dönem Atatürk Türkiye’sinin insanları onurlu idiler.

Adamın biri hekime başvurmuş:

– Doktor, demiş, bende aşağılık duygusu var.

Doktor hastasını muayene ettikten sonra teşhisi koymuş: “Beyefendi sizde aşağılık duygusu yok, düpedüz aşağılıksınız.”

Yüzyılımızda ‘patates cumhuriyeti’ olmak, aşağılık duyguları yaratıyor. Yandaş-candaş medyaya bakıyoruz, geri zekalılığın en üst göstergesinden en olumlu yorumlar yapılıyor.

Son söz: Bize böyleleri gerekiyor!

***

BÖYLE GÖRÜYORLAR…

The Economist’ten:

“Sayın Erdoğan, bölgesinde lider olmayı ve küresel düzeyde saygı görmeyi arzuluyor. Erdoğan’a yönelik bir korku, kendisinin gizlice İslamcı ve otoriter bir proje tasarlaması. Biz bu yargıya direndik. Ancak Türkiye Başbakanı, eski Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed’in Yahudi karşıtı çılgın medya teorilerini canlandırdıkça, bu tip endişeleri gidermeyecektir.

Seçimlerde Erdoğan’ın kazanıp kazanamayacağı merak edilmiyor. Heyecanla beklenen, anayasayı tek başına yazabilmesini sağlayacak üçte ikilik çoğunluğu sağlayıp sağlayamayacağı… Erdoğan bir zafer kazanacak ve bunu kutlayacaktır. Ancak bu seçimler onun çöküşünün başlangıcı olabilir.

Türkiye’nin İslami kökenli iktidar partisinin kolayca üçüncü kez iktidara gelmesi bekleniyor. Fakat AKP daha geniş demokratik haklar sözü verirken, eleştirenler büyük bir zaferin ‘tek adam-tek parti’ sistemine neden olmasından korkuyor.

Gelecek dönem son ikisi gibi olmayacak.”

Ülkemizi dışarıdan işte böyle görüyorlar.

Pekii, Konyamız nasıl görünüyor?

Türkiye’de çok sayıda hem de 5 yıldızlı “haremlik-selamlık” otel bulunuyor; ama “haremlik-selamlık” bir plaj açılıyorsa ve bu da Konya’da oluyorsa derhal gündeme getiriliyor, birinci sayfalara ve ekranlara yansıtılıyor.

“İnsaf” demekten başka elimizden ne geliyor?

***

PAPAĞAN AKLI!

Adamın birinin bir papağanı varmış.

Papağan devamlı televizyon seyrediyormuş.

Adam, işten eve evden işe giden biriymiş.

Bir gün adam papağanını kafesiyle birlikte balkona bırakmış ve işe gitmiş. Bir saat sonra sokaktan polis aracı geçerken papağan bağırmaya başlamış:

“Kahrolsun paralı eğitim kahrolsun polis!”
Ekip aracı hemen durup sesin geldiği yere ateş etmeye başlamış ve gaz bombası atmış, tazyikli su fışkırtmış, ev darmadağın olmuş. Eve gelen adam hayretler içinde kalmış. “Neyse” diyerek evi yaptırmış. Ertesi gün olay tekrarlanınca adam evi gözlemeye başlamış. Ekip aracı karşıdan görününce papağan başlamış yine slogan atmaya. Tabii polisler de ateş etmeye, gaz bombası atmaya, tazyikli su sıkmaya…

Durumu gören ev sahibi papağanı alıp tavuk kümesine atmış. Papağan başlamış volta atmaya…

Tavuklar gülüyorlarmış. Papağanın kafası atmış, tavuklara dönüp şöyle demiş: “Ne gülüyonuz lan? Ben sizin gibi fahişelikten yatmıyom. Düşünce suçundan yatıyom!”

***

AK PARTİ’de beyinlerinin hakkı olarak zafer kutlamaları, CHP’de ise iç savaşlar sürerken, “gırgır” yanı çok kısa Yılmaz Özdil’den:

“Kamer ‘Genç’ 71 yaşında.
Atilla ‘Kart’ henüz 56…..
Bahattin “Şeker” ve Faruk “Bal”lı MHP’nin, İlyas “Şeker” ve İdris “Bal”lı AKP’yle uyum içinde çalışacağını umuyorum. Ancak, AKP’li Adem “Tatlı”yla CHP’li Oktay “Ekşi”nin nasıl anlaşacağını merak ediyorum. AKP’li Eşref “Taş”la CHP’li Yıldıray “Sapan”ın yan yana oturmamasında fayda var.”

> Yeni Meram >Yazarlar > Böyle görüyorlar
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.