YAZARLAR

Konya kutsal ana kenttir. Nice düşünür, şair ve İslam ulularına başkentlik etmiştir; üretkendir, üretmiştir, hala üretmektedir.

Konya’da yetişmiş ve bu kutsal kente imzasını atmış, evliyalık derecesine ulamış, kimi düşünür, şair ve din bilginleri alfabetik sıralamaya göre şöyle;

Abdullah-ı Bosnevî, Ahmed Eflâkî, Ali Gav Sultan, Ateşbâz Velî, Baba Nîmetullah Nahcuvânî, Behâeddîn Veled, Bergamalı,

Hacı İbrâhim Efendi, Bosnalı Abdullah Efendi, Bostan Çelebi, Celâleddîn-i Rûmî
Cemel Ali Dede, Çelebi Butsan, Çelebi Cemâleddîn, Çelebi Ferruh, Çelebi Hüsâmeddîn, Çelebi Hüsrev, Dede Molla
Dediği Sultan, Evhadüddîn Kirmânî
Fahri Efendi, Hacı Abdullah Efendi
Hacı Veyiszâde Mustafa Efendi, Hâdimî
Hârûn-i Velî, Kâsım Halîfe, Ladikli Hacı Ahmed Ağa, Mahmûd Hayrânî , Mahmûd ve İynel Sultanlar, Mehmed Behâeddîn Nakşibendî. Muhammed Kudsî Bozkırî
Pîr Esad Sultan, Pirebi Sultan, Sadır Sultan
Sadreddîn Konevî, Sarı Ya’kûb, Selâhaddîn Zerkûb, Seyyid Hârûn Velî, Sultân-ül-Ulemâ Behâeddîn Veled, Sultan Veled, Şems-i Tebrîzî, Şeyh Ulemâ, Ulu Ârif Çelebi vb .

***

Bugünkü Cuma yazımızda geçmişte bu kentin kutsal havasında nefes alıp vermiş bir ulu bir insandan, düşünür Bostan Çelebi’den satırbaşı açacağım.

Tarihsel verilere göre Bostan Çelebi, 1647’de Konya’da doğdu ve 1706 yılında doğduğu kentte hakka yürüdü.

Bostan Çelebi’yi çekemeyenler ölümüne yakın “meyveli ağaç taşlanır” özdeyişine koşut kendisini zora soktular ve çok sıkıntı verdiler. Bu çetin günlerinde de iyimserdi ve kıssadan hisse sözler etti;

“Sen işini Allahü Teâlâ’ya havâle et, bırak ve gönlünü hoş tut, râhat ol. Çünkü hasmın sana acımazsa Allahü Teâlâ acır.”

Bostan Çelebi’nin Mesnevi dersinden kimi kesitler, bugünde geçerliliğini korumaktadır;

■ Cömertlik; şehvet ve lezzetleri terk etmektir. Şehvet yüzünden düşen kalkamaz, hiç unutma.
■ İhlasa eren kurtulur. Hiçbir ekmek tekrar buğday olmaz, hiçbir ayna tekrar teneke olmaz. Öyleyse ihlas makamına ermeye bakmak. Erdin mi geri inmezsin korkma.

■ Güzele eş olan kurtuldu. Kara odun ateşe eş oldu aydınlık geldi. Ölmüş buğday cana eş oldu hayat geldi.

■ Bedene hangi huy galip ise hüküm onundur. Maden içinde altın fazla ise altın sayılır, bakır fazla ise bakır sayılır. Sevabın fazla olsun ki; mümin diye hüküm verilsin.
■ Gaybı bilen Allah’ın has kulları kalb casusudur. Has bilgi almak istersen o casuslarla irtibata geç.
■ Bir yandan korku, bir yandan ümidin varsa iki kanatlı olursun. Tek kanatlı uçulmaz zaten.

■ Tövbe de elde değildir. O nasip ederse tövbe edersin.
■ Cemaate dost ol. Kervan kalabalık ise eşkıyanın cesareti kırılır.

Bostan Çelebi, uzun yıllar süren derslerle yüzlerce öğrenici yetiştirdi, ölümüne yakın günlerde onlara şu öğütlerde bulundu;
■ Halîfelerimize itâat ediniz. Onların himmetleri ile dedelerimizin bereketlerine kavuşmaya çalışınız. Onlar hakkında îtikâdınız ve inancınız temiz olsun. Muhâlefet edenlerin vesveselerinden sakınınız. Mesnevînin işâretlerini üstâddan, ehlinden öğreniniz. Vakitlerinizi Allahü teâlânın beğendiği şeyleri elde etmeye çalışmakla geçiriniz. Nefsin arzu ve isteklerinden sakınıp, ibâdetleri yerine getirmekte gevşeklikten sakınınız. Bunlardan geri durmayınız. Hallerinizi ve niyetlerinizi düzeltiniz. Ahlâkınızı güzelleştiriniz. Böylece kıyamet günü pişmân olmak durumu ile karşı karşıya kalmazsınız.

BİR DAMLA:

■ Dost, altın gibidir, bela da ateşe benzer. Halis altın ateş içinde saf hale gelir.

> Yeni Meram >Yazarlar > BOSTAN ÇELEBİ
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.