YAZARLAR

'Bölünürsek yok oluruz!'-Rıdvan Bülbül-Yeni Meram Gazetesi

■ İman etmedikçe cennete giremezsin, birbirinizi sevmedikçe de iman etmiş olamazsınız. (Hz. Muhammed )

Aklı öldürürsen, ahlak da ölür.
Akıl ve ahlak öldüğünde millet bölünür.
Kadıyı satın aldığın gün adalet ölür.
Adaleti öldürdüğün gün devlet de ölür.
(Fatih Sultan Mehmet)
***
Büyük veli, Hacı Bayram- ı Veli tarihin derinliklerinden sesleniyor; “Hiddet ve kin, gerçekleri gören gözleri kör eder. Öfke, iyi düşünmeyi daraltır, yanıltır.”
Demokrasiyi, bu bağlamda kurallarını tam henüz özümleyemediğimiz için seçim gelir
Bölünürüz; gündem Referandum tartışmaları ile sallanır, “evet- hayır” kavgaları başlar iki zıt cephe oluşur, ayrışır değişik değirmenlere su taşımaya başlarız. Herkes aynı düşünce ve görüşte tek düze olmayacak. Demokrasilerin kazanımlarının başında çok renklilik- seslilik gelmektedir. Özgürlük ileri demokrasilerin hem öznesi, hem de anahtar sözcüdür..

■ İnsanlara güzel söz söyleyiniz. (Bakara/83)

■Yetmiş iki millete bir göz ile bakmayan, şer’in evliyasıyla hakikatte asidir.
(Yunus Emre)

■ Beri gel, daha beri, daha beri. Bu yol vuruculuk nereye dek böyle? Bu hır gür, bu savaş nereye dek? Sen bensin işte, ben senim işte. Ne diye bu direnme
böyle, ne diye? Ne diye aydınlıktan kaçar aydınlık, ne diye? Topumuz bir tek olgun kişiyiz, bir tek, Ne diye böyle şaşı olmuşuz, ne diye? Zengin yoksulu hor görür, ne diye?
Sağ soluna yan bakar, ne diye? İkisi de senin elin, ikiside, Peki, kutlu ne, kutsuz ne?
Topumuz bir tek inciyiz, bir tek. Başımız da tek, aklımız da tek. Ne diye iki görür olup kalmışız İki büklüm gök kubbenin altında, ne diye? Sen habire gevele dur bakalım,
Habire ‘Usul boylu birlik çam ağacı’ de, Sonu nereye varır bunun, nereye? Şu beş duyudan, altı yönden Varını yoğunu birliğe çek, birliğe. Kendine gel, benlikten çık, uzak dur, İnsanlara katıl, insanlara, İnsanlarla bir ol. İnsanlarla bir oldun mu bir madensin, bir ulu deniz. Kendinde kaldın mı bir damlasın, Erkek arslan dilediğini yapar,dilediğini.
Köpek köpekliğini ede durur, köpekliğini.
Tertemiz can canlığını işler, canlığını. Beden de bedenliğini yapar, bedenliğini. Ama sen canı da bir bil, bedeni de, Yalnız sayıda çoktur onlar, alabildiğine, Hani bademler gibi, bademler gibi. Ama hepsindeki yağ bir.
Dünyada nice diller var, nice diller, Ama hepsin de anlam bir. Sen kapları, testileri hele bir kır, Sular nasıl bir yol tutar, gider. Hele birliğe ulaş, hır gürü, savaşı bırak, Can nasıl koşar, bunu canlara iletir…
(Hz. Mevlana)

Ben, Sen,. Biz Siz ve Onlar ayrılık, gayrılık yok; aynı toprağın insanlarımız. Bayrağımız, ülkümüz bir. Önemli olan da birliğimiz ve dirliğimiz.
■ Topraktan geldik, toprağa gideceğiz.
Önemli olan çamurlaşmamak(Hz. Mevlana)
■ Kalbi ile dili bir olan insandan korkma. (Şems-i Tebrizi…
Hz. Şems-i Tebriz-i’nin dediği “herkes ölecek yaştadır. Bu bağlamda mutlaka bir şeyler yapalım hepsi güzel olsun!
■ Bir şeyler yap! Güzel olsun. Çok mu zor? O vakit güzel bir şey söyle Dilin mi dönmüyor? Güzel bir şey gör ya da güzel bir şey yaz. Beceremez misin? Öyleyse güzel bir şeye başla.. Ama hep güzel şeyler olsun. Çünkü – Her insan ölecek yaştadır-“
Çamurlaşma deyimini iki ayrı anlamıyla okumak olanaklıdır;
Bir; Çamur durumuna gelmek
İki; Sataşmaya, kavga çıkarmaya başlamak, terbiyesizleşmek.
Biz güncel gelişmelere de vurgu yaparak deyimin 2. anlamını dile getirmek istiyoruz.
Toplumun tüm katmaları sinir küpüne döndü; sataşmaya hazır, sanki kavga çıkarma beklentisi içindedir.
Mecliste ve grup toplantılarda esen sert rüzgârlar ister istemez dışarıya da yansıyor, herkes adeta burnundan suluyor. Bu hiddet ve şiddet kimi koşularda “kin”e dönüşüyor.
Kin bireysel ve toplumsal bağlamda çağdışıdır ve tehlikelidir;
■ Giderdim gönülden kini
Kin tutanın yoktur dini
(Yunus Emre)
■ Kin; ayakkabıya giren taştır.
Yolculuğa engel olur. Eleştiri ve özeleştiriler “kin” ve intikam olgularıyla kurgulanmamalı, buna koşut sakinleşmeye doğru yola çıkmalıyız;
■ Dünyada hiçbir şey insanı kin besleme duygusu kadar yıpratmaz. (Nietzsche)
■ Kinimiz büyüdükçe, kin beslediğimiz kimseden daha küçülürüz.(Rochefoucauld)

Kin tutmada, husumette dili denetim altında tutmak çok zordur. Kin ve düşmanlık nefsi alevlendirir, öfkeyi kabartır. Öfke harekete geçtiği zaman önceki düşmanlık unutulur arada ancak kin ve nefret kalır. Bunların her birisi diğerinin kötülüğüne sevinir. Bu bakımdan kim husumete başlarsa, bütün kötülüklere kapıyı açmış olur. Önemli olan kapıyı aralamamaktır.
Kin ve düşmanlıkları beslememek ve başkalarının da beslememesi için buna neden oluşturan davranışlardan kaçınmak gerekir. Kişioğlu kendisine ya da kimilerine yaptığı kötülük nedeniyle birine düşmanlık eder, kin besler. Kin ise intikam ile yatışır.
■ Dünyada en huzursuz kimse, kalbinde haset ve kin taşıyanlardır Kin bir felakettir. Kin tutan, kendi fikri kabul edilmediği için karşısındakine düşmanlık besler, bazen ömür boyu onu affetmez. (İmam-ı Şafi)

Sen ben desin efrad, aradan birliği kaldır,
Milletler için işte kıyamet o zamandır.

Sen ben desin efrad, aradan birliği kaldır,
Milletler için işte kıyamet o zamandır.

Girmeden tefrika bir millete düşman giremez,
oplu vurdukça yürekler, onu top sindiremez. (Mehmet Akif Ersoy)

■ Hayır yapmak kolay bir şeydir. Çünkü
güler yüzlülük ve yumuşak konuşmak da hayır yapmaktır. (Hz. Ömer)

Özellikle ve öncelikle siyaset dünyasında üsluplar sertlikten yumuşaklığa evrilmelidir;
toplumsal uzlaşıyla normalleşme sürecine girilmelidir. Parti farkı gözetilmeden siyasal aktörler, kanaat önderleri, basın, sivil toplum örgütleri yönetici ve mensupları uzlaşıya, barışa önderlik etmelidir. Gün sertlik değil, sevgi ve saygı günüdür. Bunu sağlarsak
barışın ellerinden tutma umudu artacaktır. Atışmalar, bel altı vurmalar, toplumsal barışı zora sokacak olası fırsatlar elimizin altından bir sabun gibi kayıp gidecektir.

■ Nezaket öyle bir dildir ki; duyma engelli duyabilir, görme engelli görebilir. (Twain)

■ Güzel konuşma ve yemek yedirme, cennette sizi mekân sahibi kılar.
Çağrımız toplumsal uzlaşı ve barış içindir;
Gelin canlar, bir olalım, diri olalım!
Gelin canlar bir olalım
Münkire kılıç çalalım
Hüseyn’in kanın alalım
Tevekkeltü taalallah.

Özü öze bağlayalım
Sular gibi çağlayalım
Bir yürüyüş eyleyelim
Tevekkeltü taalallah

Açalım kızıl sancağı
Geçsin Yezid’lerin çağı
Elimizde aş bıçağı
Tevekkeltü taalallah.

Mervan soyunu vuralım
Hüseyn’in kanın soralım
Padişahın öldürelim
Tevekkeltü taalallah

Pir Sultan’ım geldi cuşa
Münkirlerin aklı şaşa
Takdir olan gelir başa
Tevekkeltü taalallah.
( Pir Sultan Abdal)

■ Büyük işler, önemli atılımlar; ancak bilikte çalışma ile elde edebiliriz.
■ Kendimiz için değil, bağlı olduğunuz ulus için el birliğiyle çalışınız, çalışmanın en yükseği budur ■ Büyük işler, önemli atılımlar; ancak birlikte başarılır.
■ Kendimiz için değil, bağlı olduğunuz ulus için el birliğiyle çalışınız, çalışmanın en yükseği budur çalışma ile elde edebiliriz. (Atatürk)
….
Sağcısı, solcusu, liberali, sosyal demokratı yurdumun tün insanları aynı gemide,aynı güvence de daha ileriye doğru yol alıyoruz. Bu bağlamda da son söz Yunus Emre’den;
■ Bölüşürsek tok oluruz,
Bölünürsek yok oluruz.

> Yeni Meram >Yazarlar > ‘Bölünürsek yok oluruz!’
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.