YAZARLAR

Seydişehir-Antalya yolu her geçen yıl artan taşıt trafiği ile bölgenin en önemli yolu. Verilere göre yılda ortalama 4 milyon taşıt bu yolu kullanıyor.

Antalya bölgesine tatil için gidenlerin yanı sıra Antalya yöresinin narenciye ürünlerini ülkemizin diğer bölgelerine taşınmasında da çok büyük bir öneme sahip.

Ayrıca son yıllarda Antalya bölgesine gelen yabancı turistlerin ilgi odağı haline gelen Nevşehir ve Kapadokya bölgelerine giden turistler Seydişehir güzergahını kullanıyor.

Yolun öneminin artması ile birlikte Karayolları gerekli önemi vererek mevcut yolu bölünmüş yol haline getirmenin çabası içinde. Konya-Seydişehir arasının kalan kısmı bu yıl tamamlanarak hizmete açılacak.

Antalya bölgesinden ise Manavgat yol ayrımından itibaren Konya il sınırına kadar olan kısımda çalışmalar başladı. Karayolları, Seydişehir yönünden Antalya il sınırına kadar olan yolun kalan kısmını da bölünmüş yol yapılması için umarız çalışmalara bir an önce başlar.

Mevcut yolda kışın bir iki ay hariç hiçbir sıkıntı yaşanmıyor. Ancak içinde bulunduğumuz bu günlerde çetin kış şartları içinde zaman zaman sıkıntılar yaşanıyor.

SIKINTILAR NASIL GİDERİLECEK?

Kış aylarında yaşanan sıkıntıların giderilmesi ve yılın 12 ayı rahat bir şekilde ulaşımın sağlanması hepimizin dileği.

Karayolları Marangozlar Sanayi çıkışında ve Zirve Dinlenme Tesisleri ilerisinde 2 bakımevi ile bu sıkıntıyı gidermek çabasında.

Ancak bu çabalar zaman zaman sonuç vermiyor ve yolda ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Son kar yağışında bu sıkıntılar had safhaya ulaştı.

Yağış ile birlikte Bölge Trafik ekipleri Karayolları yetkililerinden aldıkları bilgiye göre Marangozlar Sanayi yanından araçların geçişine izin vermiyor ya da zincirle geçiş izni veriyor.

Yol kapalı denilerek geçiş izni verilmediği ve yüzlerce aracın bekletildiği, hatta bazı işgüzarların sürücüleri Isparta yolu üzerinden gitmesini tavsiye ettiği bir sırada otomobilimizle hiçbir sıkıntı yaşamadan Alacabel’e kadar gittik geldik.

Sanki birileri özellikle mevcut yolu kapalı gösterip sürücüleri Beyşehir üzerinden Isparta yoluna yönlendiriyor. Benimle birlikte birçok Seydişehirli aynı kanaatte.

Ayrıca, Seydişehir-Konya yolunda da sıkıntı büyük. Seydişehir çıkışından İnlice Mevkii’ne kadar uzanan yol güzergahı, gelişigüzel temizleniyor ve tuzlanıyor, ancak İnlice’den Konya’ya kadar olan bölüm ise daha çetin kış şartlarına sahip olmasına rağmen mükemmel bir şekilde kardan temizleniyor ve tuzlanıyor.

Yetkililer belki bu durumu kabul etmeyebilir. Ancak olayın doğru olduğunu otobüs ve minibüs sürücülerinden öğrenebilir.

Sizin anlayacağınız, Seydişehir’den Konya ve Antalya çıkışına kadar olan bölümlerde ciddi sıkıntılar var. Karayolları Bölge Müdürümüzün dikkatine sunuyorum.

Daha önce de defalarca dile getirdim. Antalya yolu açılmadan önce Seydişehir son durak olduğu için şefliğe ihtiyaç yoktu. Günümüzde yılda 4 milyon motorlu aracın geçtiği bu önemli yolda iki bakımevi yetersiz kalıyor. Bu gerçeği herkesin kabullenmesi gerekiyor.

Çözüm; Seydişehir’e çok daha fazla araç kapasitesine sahip Karayolları Şefliği kurulmalı.

Bu artık gerekli. Ayrıca yolda kalan özellikle tır çekicilerin ve kamyonların karayolları ekiplerince çekilmesine izin verilmesi gerekiyor.

Zira kayan bir tır saatlerce yolun kapanmasına sebep oluyor. Karayolları ekipleri de yasak biz çekemeyiz diyerek işin içinden sıyrılıyor.

Karayolları ekipleri var güçleri ile çalışıyor, hepsine sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Ancak Bölge Müdürümüzden talebimiz Seydişehir’e bir şeflik kurulması ve ekiplerine yolda kalan araçlara kurtarma izni verilmesi.

MİLLETVEKİLLERİ DENETLEMELİ

“Her platformda kamu kurumlarını denetleme yetkimiz var” diyen milletvekillerine bir çağrım var. Seydişehir-Konya ve Antalya yollarında her yıl yenilenen asfalt kaplamalar yine bozuldu. Yollar köstebek yuvasına döndü.

Yeni yapılan ve Kasım ayında asfalt dökülen 7 kilometrelik çevre yolunun durumu ise daha da içler acısı.

Kamu kaynaklarımızın böyle israf edilmesi içimi acıtıyor. İktidarı ve muhalefeti ile tüm Konya milletvekilleri, bahsi geçen yollarda denetleme yetkinizi kullanacak mısınız?

BELEDİYE TAM NOT ALDI

Yoğun kar yağışına rağmen belediye ekipleri anayollar ile birlikte ara sokakları da temizledi. İlçede ulaşımda sıkıntı yaşanmadı, Başkan Abdulkadir Çat’ın şahsında tüm ekiplere teşekkür ediyorum.

> Yeni Meram >Yazarlar > Bölge Müdüründen Talebimiz
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.