YAZARLAR

Dağların ortasına saklanmış bir il.

Dağlar korumaya almış, vadideki tüm canları, bitkisiyle, hayvanıyla, deresiyle, ırmağıyla.

Dağlar eteklerine serpiştirmiş belki de dünyada eşi benzeri olmayan kır çiçeklerini,

Dağdan gelen rüzgar öyle bir koku getiriyor ki içiniz açılıyor, oksijenin, mis kokulu havanın damarlarınızda dolaştığını hissediyorsunuz.

Şırıl şırıl akan dereler,

Binlerce yıllık tarih,

Binlerce yıllık geçmiş,

Binlerce yıllık kültürler, inançlar, çekilen çileler…

Baktım da Bitlis’ i ve Muş’ u Birinci Dünya Savaşı’nın son günlerinde Ruslardan geri alan Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman askerlerine… O dağların yüksek; ama düzlük bir yerinden BİTLİS’i seyrederken hepsine rahmet okudum.

Yeniden binlerce kez Tanrı’ma teşekkür ettim, şükrettim böyle bir kurtarıcıyı, kahramanı, yurt sevgisi, Anadolu sevgisi ile dolu bu yürekli lideri bizlere gönderdiği için.

Bitlis’in beş minaresinin inceliğine, zarafetine hayran kaldım.

Bitlis Valisi Sayın Nurettin Yılmaz ve eşinin, Bitlis Belediye Başkanı Sayın Fehmi Alaydın ve eşlerinin konukseverlikleri bir başka sevdirdi bizlere BİTLİS’i.

Bitlis başıboş hayvan sorununu DAMLA ve UFUK adlı iki yürek, iki insan, iki can dostu doktor atanıncaya kadar tanımamış.

DAMLA ve UFUK soğukta titreşen, buzlar arasında yemek arayan, itilen, istenmeyen; ama o güzelim badem gözleriyle kurtarıcı bekleyen canlara sahip çıkana dek hem Sayın Vali’nin hem de Sayın Belediye Başkanı’nın sahipsiz köpek diye sorunları yokmuş.

Ama işte birileri yine çıkmış ve o masum, sessiz canların SESİ OLMUŞ! FERYADI OLMUŞ, HAYKIRIŞI olmuş! HAYKIRMIŞ… BİZ VARIZ… demiş.

Sevgili Damla bir yandan insanlara bir yandan çocuklara, bir yandan da kedi ve köpeklere koşmaya başlamış.

Kar, buz, dolu, rüzgar, yağmur dememiş Beş minare, çepeçevre dağ içindeki BİTLİS’in VET-DOK’u oluvermiş.

Kapıdan kovmuşlar, bacadan, bacadan kovmuşlar pencereden girmiş.

Tayinini bile çıkartmayı düşünmüşler… Onlar bıkmış; ama DAMLA ve UFUK bıkmamış.

Sonunda doğru kazanmış,

Sesler duyulmuş,

Vicdanlara ulaşılmış,

Yürekler yumuşamış,

Tanrı kapalı gönül kapılarını açmış ve içeriye vefalı dostlar, o masum, ezik, kimsesiz kimsecikler birer birer girmeye başlamışlar.

Onlar girdikçe yüreklere, yüzleri daha sevecen, bakışları daha yumuşak, davranışları daha içten, yürekleri daha yumuşacık olmuş, SEVGİ hem Sayın Vali’nin hem de Sayın Belediye Başkanı’nın yüreğinden YÜZLERİNE gelip oturuvermiş.

BİTLİS Valisi Sayın Nurettin Yılmaz ve eşleri Hanımefendi’nin Valilik konağında dört köpek ve üç yavruya bakmaları, Sayın Hanımefendi’nin o köpeklerin bakımıyla ve sevgisiyle ilgilenmesi doksan kişilik HAYTAP ekibini öyle mutlu etti ki hepimiz hem konukseverliklerinden hem de DEVLET’in Valisi’nin kibirlenmeden, gururlanmadan Hayvan dostu, Türkiye’nin dört bir yanında gelen, yürekleri yufka, gönülleri DOĞAL YAŞAMLA bütünleşmiş gönüllüleri ağırlamaktaki içtenliği hepimizi çok hem de pek çok mutlu etti.

Bitlis Belediye Başkanı Sayın Fehmi Alaydın ve eşleri hanımefendilerinin yaklaşımları ve BİTLİS’e yapılan BAKIMEVİ’nin güzelliği ve özeni hepimize işte OY GELMEYECEK YERE sırf ALLAH RIZASI için yapılan hizmet ve gönül huzuru dedirtti.

Bitlis Belediye Başkanı, Bitlis’in Milletvekili’nin yalnız Başıboş Hayvanlara değil, Bitlis halkına getirdikleri hizmetleri de aynı mutlulukla izledik.

Sayın Başkan’ın güler yüzü, samimiyeti ve halkına yaptığı hizmetleri gösterirken, anlatırken duyduğu huzur hepimize yansıdı.

Hem Bitlis Valimiz hem Bitlis Belediye Başkanımız bilsinler ki yaşamlarını bu vefalı dostlar KARŞILIKSIZ SEVEN YÜREKLER HEP AYDINLATACAKTIR.

Sağolun… Varolun…

> Yeni Meram >Yazarlar > BİTLİS’ TE BEŞ MİNARE
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.