YAZARLAR

BİROL ÇINAR MÜDÜRÜMÜZ GÜNDEME ÇEKSE… ( 3-K-) HAYATA GEÇER! - Hanefi AYTEKİN - Yeni Meram Gazetesi

DSİ Bölge Müdürümüz Konya DSİ tarihinin kuruluşundan bu yana görev yapan Müdürlerimizin 14. olmaktadır. Konya DSİ tarihi flaş isimleri sinesinde tutarken, Beyşehir-Çumra sulama şebekesinin mucidi Cennet Mekan Avlonyalı Ferit Paşa dualarımızın başındaki mümtaz Devlet Adamı olma şerefine nail olmaktadır.

Ferit Paşa İstanbul Bağdat Demir yolunu yapan, Alman Halisman şirketine tabir yerinde ise, bir emrivaki ile Beyşehir-Çumra Sulama şebekesinin projelerini çizdirip, sonrada sadrazam olarak saraya gidince inşası emrini verip, 300 kilometreye varan su yolunu yaptırmış Konya Çumra Ovasına hayat vermiştir.

Bu eserin 3 regülatörü Beyşehir, Tavşan Köprü ve Alemdar’ın bir örnekleri henüz yapılamamış ve Konya’nın tarihi anıtları içinde tescil görmüştür.

Sulama kanalları boyunca döşenen blokajlı yolların çoğu günümüze değin varlığını sürdürüp hizmet vermektedir.

DSİ Bölge Müdürümüz Sayın Birol Çınar ‘Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz’ vecizesi benliğine kazınmış özelliğinin içinde, Akdeniz’in altından Yavru Vatan’a Toroslar’ın suyunu çekerek yarattığı mucize, dünya yatırım tekniği özelliği ile bir ilk olmaktadır.

O halde şu Erzincan’ın Kara Su’yu ile Kızılırmak’ın Suyunun Konya Ovasına çekilmesiyle ( 3-K-) Karasu-Kızılırmak-Konya’nın projelenerek, Konya Mavi Tünel kaynaklarının güçlendirilmesi bir mucizevi çalışma ile hayata geçecek ve Konya ovasının suya doyması sağlanacaktır.

Çınar müdürümüz başlangıcı itibariyle bir büyük hayal gibi görünen (Üç K) Avam Projesinin DSİ’nin uzman kadrolarındaki Sayın Md. Yardımcısı Ejder Akbaş, Sayın Muhittin Özyalçın, Sayın Osman Nuri Akyalçın, Sayın Hüseyin Koray Bilgi’ler tarafından, Devlet Su İşlerinin tozlu raflarından çıkarılıp gündeme getirilmesi halinde, dev yatırımlara imza atan AKP Hükümetlerinin bu konuya sıcak bakacağı inancı var içimizde.

Sayın Vali’miz Yakup Canbolat ve Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız Tahir Akyürek ile AKP İl Başkanı Sayın Hasan Angı’nın da bu dev yatırıma ilgi duyup itici güç olacakları inancındayım.

Konya siyasi ve içtimai konumu ile böyle bir hizmete layıktır. Konya’nın bu hizmeti almasından Konya tarımı nasibini alırken, Kurumakta olan su havzalarımızın da kurtulması olası olacaktır.

Bir önceki Valimiz Sayın Muammer Erol’un ziyaretime geldiğinde, sohbetimizin özüne çektiğimiz, Konya Metrosu ve Havaray’ın Ulusal Yatırım Programına Sayın Davutoğlu himmetleri ile girdiğini görmüştük ki, sevincimiz halen yüreğimizde yaşamaktadır.

Altınapa Barajı beslemeli, Meram Deresi Havzan şehir içi su yoluyla  taşımacılıkla Konya trafiğine ivme kazandırılması için bir mümtaz sorumlunun el atması günlerini beklemektedir.

Birol Çınar Müdürümüzün Konya’mızın sorunlarına ilgi duyacak, Eski Bölge Müdürümüz Sayın DSİ Genel Müdür yardımcısı Mustafa Uzun’un da keza bu ulvi hizmete katkılarda bulunacağı gerçeği de vardır ve ortadadır.

Emeği geçeceklere Konya çocukları olarak minnet borcumuz olacaktır ve her biri belleklerimize kazınmış değerler olacaktır.

> Yeni Meram >Yazarlar > BİROL ÇINAR MÜDÜRÜMÜZ GÜNDEME ÇEKSE… ( 3-K-) HAYATA GEÇER!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.