YAZARLAR

■ Dünyalık mal sana yöneldiği zaman sen de vermesini bil. Zira vermek o malı tüketmez. Dünyalık mal senden yüz çevirdiği zaman yine ver. Çünkü o mal devamlı sende kalmayacaktır.

***

Şimdi birlik zamanı!

Şimdi yardım zamanı!

Şimdi paylaşım zamanı!

Van depremi bir fırsat oluşturmalı, bu ülkenin esenliği için, birlik ve beraberlik içinde, tüm bireyler kardeşce yaşamanın adresini bulmalıdır. İnsanımız gelenekçidir, sevecendir, soyludur, sıcaktır! Doğal felaketlerin Türk’ü, Kürt’ü, Zazas’ı, Laz’ı, Çerkez’i, olmaz. Van depreminde bu aydınlık gerçek yaşandı; Yurdun dört bir yerinden adeta yardım yağdı. Van Valiliği’ne ilk etapta 3 milyon TL Acil Yardım Ödeneği gönderildi; 48 il ve 39 kurumdan arama kurtarma, sağlık ve ilk yardım personeli ile ekipmanları, 13 Türk Hava Yolları, 18 askeri ve 2 adet özel kargo uçağı olmak üzere toplam 33 adet uçak ve araçlarla hava ve karadan bölgeye sevk edildi; Ankara-Van arasında ulaşım zinciri oluşturuldu, Kızılay tarafından hazırlanan 11 ton ağırlığında kahvaltılık malzeme ilk gün gönderildi.
Bölgeye ayrıca 3 bin 346 arama-kurtarma personeli, 787 sağlık personeli, 16 arama köpeği, 563 iş makinesi ve araç, 7’si hava ambulansı olmak üzere 138 ambulans, 33 jeneratör, 95 seyyar tuvalet, 10 bin 467 çadır, 25 bin 379 battaniye, bin 120 gıda paketi, 10 bin 64 gıda kolisi, 21 seyyar mutfak, 2 bin 619 mutfak seti, 4 bin 989 katalitik soba, 425 uyku tulumu, 3 mobil fırın ve 13 ton kumanya ulaştırıldı. Dahası Van Valiliği emrinde; psikolojik ve sosyal destek hizmetlerinin verilebilmesi için uygun nitelikte ve yeterli sayıda personel görevlendirildi.

Yardım seferberliğine Konya da kayıtsız kalmadı “ben de varım” dedi. İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’ne bağlı 2 araç ile 10 kişilik arama kurtarma ekibi deprem olduğu akşam bölgeye gitti.

İl Sağlık Müdürlüğü Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi’ne bağlı 24 kişilik ekip ile 2 UMKE aracı ve 3 ambulansının da bölgeye gönderildiği açıklandı. AK Parti Konya İl Teşkilatı, 10 bin battaniyeyi dualarla deprem bölgesine ulaştırıldı. Büyükşehir Belediyesi bölgeye arama-kurtarma ekibi, teknik ekip ve sivil toplum kuruluşları ile işbirliği içinde yardım malzemeleri gönderdi.

Selçuklu İtfaiye Merkezi’nden 2 araçla yola çıkan 6 kişilik ekip Van Valiliği emrinde arama kurtarma çalışmalarına katıldı. Bölgeye 10 bin adet battaniye ulaştırırken, günlük 10 bin kişiye yemek ikramına başlandı. Konya’dan gezici aşevi ihtiyaç malzemelerinden oluşan iki araçlık yardım gönderildi. Yardımlar arasında

2,5 ton un, 750 çift ayakkabı, kışlık elbise, çocuk maması, süt ve çocuk bezi yer aldı.

***

Deprem bizim yazgımızdır. İlk büyük boyutlu sarsıntı İstanbul’un fethinden sonra meydana geldi. II. Beyazıt dönemindeki depremin artçı sarsıntıları 8 ay sürdü, 4 bin kişi öldü, çok sayıda kişi de yaralandı. Can ve mal kaybının artması kimi önlemleri gündeme getirdi. II. Beyazıt, yerin altında biriken gazı yerin üstüne vermek amacına dönük kentin çeşitli yerlerine 2 bin deprem kuyusu açtırdı. Fay hattı üzerinde bulunan yapılarda ahşap kullanımı özellikle yeğlendi

İstanbul’da10 Eylül 1509 günü gece saat 04.00’te meydana gelen deprem de çok yıkıcı oldu. “Kıyamet-i Sugra- Küçük Kıyamet” diye nitelendirilen depremden sonra padişah can güvenliği bağlamında Edirne’ye gitti.

■ İyilik etmek, fenalıktan sakınmak hususunda birbirinizle yardımlaşın.

Günah işlemek ve haddi aşmak üzerinde yardımlaşmayın.

BİR DAMLA:

■Yardım, tıpkı çiçekler gibidir. Ne kadar taze ise insanları o kadar memnun eder.

> Yeni Meram >Yazarlar > BİRLİK, YARDIM VE PAYLAŞIM!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.